Miski ei riku head ööund rohkem kui laps. Ükskõik kas oled mures enda teismelise tumedate silmaaluste pärast või väikelapse magamaminekust keeldumise üle. Siin on mõned levinumad uneprobleemid, mis lastel on ning ka õpetused kuidas neid aidata saab, nii et kõik oleksid ikka hästi puhanud.
Enamus vanemaid õpivad raskel teel seda, et uni on alahinnatud. Enne kui lapse said, hoolisid sa ikka enda unest, kuid see ei olnud sulle kõige kallim, parim ja mõnusam tegevus, milleks magamine saab peale lapse sündi. Ja samas paistab et ükski laps, ükskõik kas tegemist on beebi, koolieeliku, koolilapse või teismelisega- ei hinda und üldse, kuigi see on kriitiline nende arengu jaoks. Kuigi iga laps on erinev ja siin artiklis ei suuda kajastada kõike seda, mis on kirjutatud paljudes raamatutes professionaalide poolt, oleme siia kokku kogunud mõned tähtsamad nõuanded sellel teemal.
“Kas ma enam kunagi magada saan?” Periood: sünnist kuni 1 aastaseni
Vastündinuid ja imikuid tuleb toita iga paari tunni tagant, kuna nende pisikesed kõhud suudavad korraga endas hoida vaid väikest toidukogust. See on otseses vastuolus meie vajadusega terve öö magada. Juhul kui sa ei suuda palgata kedagi, kes öösiti su last toidaks, pole sellest ööpäev läbi toitmisest pääsu. Siin on asjad millega võid kokku puutuda enda unest ilma jäätud ajaga:
* Beebi ärkab karjudes iga paari tunni tagant. See on täiesti normaalne tänu nende kõhu mahutamisele. Kui sul on elukaaslane või keegi teine, on väga oluline teha toitmist vahetustega, et muuta seda taluvamaks. Kui last toidetakse rinnaga tuleb jälgida, et oleks pudelisse kogutud lisa piima, mida lapsele öösel anda. Jäta meelde ka kuldne nõuanne- maga siis, kui laps magab.
* Peale toitmist ei jää laps uuesti magama. Titad ei tea kuna on öö ja kuna on päev- ning neid see ei huvitagi. Sina, soe ja armastav hoolitseja tuled hellitama öösel kell kolm? On aeg mängida ja sind siin hoida! Katsu olla nii igav kui võimalik, et aidata oma lapsel uuesti magama jääda. Eriti kui on öö, hoia tuled kustus ning ole nii vaikne ja kiire kui võimalik.
* Jääd rinnaga toitmise ajal magama. See ei ole probleem- see on lahendus! Kui toidad rinnaga lamades on see üks parim moodus endale lisapuhkust nihverdada.
* Su laps ei lähe magama või ei tee uinakut õigel ajal. Esiteks kontrolli lihtsaid asju. Kas mähe vajab vahetamist? Kas lapsel on une soodne keskkond? Kas laps on üleväsinud? Kas beebi on vahepealse uinaku vahele jätnud või liiga kaua üleval olnud? Kui laps keeldub tukastamast saab teda aidata temaga koos magama minnes või teda kärutades.
* Su laps ei maga tervet ööd. See võib olla kõige olulisem verstapost ja vanemate suurim küsimus: Millal mu laps lõpuks magab terve öö? Enamus imikuid lasevad sul magada terve öö (seitse või kaheksa tundi ) kui nad on kolme kuu vanused, kuid iga laps on erinev. Kui su laps sellega ei nõustu, võid proovida päeval aktiivsemat mängimist ja luua ühtsem magamamineku rituaal (näiteks vann, laulmine, unejutt). Üks asi mis kindlalt ei aita on päevase uinaku vahele jätmine. Tundub küll loogiline, et kui last pikalt üleval hoida, on ta öösel väsinum ja magab kauem, kuid uinakud on lapse kasvamisele, tujule ja öisele unele väga olulised. Last saab aidata magama jäämisel, kui vahetad enne magamisaega mähkmed, asetad ta vasakule küljele, rahustad teda vaiksete kussutavate häältega ning annad talle midagi mida ta lutsutada saaks.
* Su laps ärkab muudkui üles. Kaheksast elukuust kuni väikelapse staadiumini võib lastel tekkida separatsiooniärevus. See tähendab seda, et laps punnib vastu magama minemisele ning ärkab üles tihedamini enda vanemat otsides. See on arvatavasti üks raskemaid aegu, kui su laps nutab sinu järgi ning sa ei ole kindel, kas peaksid tal laskma see “välja nutta” või minema teda lohutama. Uneekspert Nitun Verma on öelnud, et see on nagu plaastri ära tõmbamine: tee seda kiirelt ja karmilt või aeglaselt ja pikemaajaliselt- mõlemad on valusad. See on sinu enda otsustada kumba moodust kasutada. Nitun Verma kinnitab ka seda, et see on vanemate jaoks palju raskem, kui titade.
See võib olla kõige olulisem sõnum kõigile vanematele, kelle lapsed on selles vanuses: See kõik möödub (ja tagasi vaadates möödub isegi liiga kiiresti). Püüa jääda kannatlikuks ja armastavaks, kuid samas ka järjekindlaks. See aitab õpetada su lapsele olulist oskust panna ennast magama iseseisvalt.
“Mis juhtus sinu uinakuga?” Periood: 1-6 aastased.
Eelmisel etapil pidid proovima lihtsalt vastu pidada magamatusele ja vältima halbu uneharjumisi nii palju kui võimalik. Peale seda on vaja pingutada, et tuleks järjepidev voodirežiim. Seda on lihtsam öelda, kui teha.
* Pane paika magama mineku rutiin. Vahetult enne magama minemist väldi digitaalseid ekraane- telefonid, telekad, arvutid. Selle asemel säti valgustus hämaraks, kaisuta last ja võta raamat. Rutiiniks soovitataksegi vanni, hammaste pesu, lugemist ja voodit. Ekspertide järgi peaks rutiin kestma 30 minutit kuni üks tund enne lapse magama minekut. Lapsed vajavad 10-11 tundi und, sellele lisaks uinakuid kolme esimese eluaasta jooksul.
* Alusta rutiiniga piisavalt vara. Sa ei saa kontrollida kui kaua su laps magab, kuid sa peaksid alustama rutiini iga päev samal ajal. Kui su laps näitab märke, et ta on üleväsinud, katsu magamiseelset rutiini nihutada 30 minutit varasemale ajale.
* Ole järjepidev. Kõik pereliikmed peavad järgima rutiini, mis on raske kui vanemate graafikud on ebakorrapärased. See on samuti aeg kus väikelapsed hakkavad voodist välja ronima ja suuremad peavad läbirääkimisi, et natukenegi kauem üleval olla. Katsu püsida enda plaanis, kuna iga õhtu samu asju tehes aitab lapsel jääda kergemini magama andes kehale märke, et käes on uneaeg.
* Ära stressa. Doktor Verma ütleb, et kui rõhud lastele, et nad õigel ajal magama saada, saavad nad sellest aru ja võivad selle hullemaks teha.
“Tore sind jälle kohata, uni!” Periood: 7-12 aastased
Vanemaks saades magavad lapsed paremini. Selles vanuses on põhirõhk magamamineku rutiini säilitamisel.
* Hoia rutiini. See rutiin küll muutub, kui su laps vanemaks saab ja on võimeline end ise magama panema, kuid põhiasjad jäävad samaks. Enne uneaega tuleb teha rahulikemaid tegevusi ja mitte veeta aega teleka ees või videomänge mängides.
* Piira peale-kooli tegevusi. Hobid ja trennid on olulised, kuid kui neid on palju ja ka kodutööde tegemiseks kulub küllaldaselt aega, võib see rikkuda uneaega lükates seda järjest hilisemaks. Selles vanuses lapsed vajavad siiski 9-11 tundi und.
* Ära lase nädalavahetustel rutiini murda. Nädalavahetuste hommikuti kaua magamine ei aita kellelgi uneaega tagasi teha, vaid võib sisemise kella hoopis ära rikkuda. Nädalavahetuse tõttu hiljem üleval olemine võib hakata häirima lapse und ülejäänud nädala, nii et katsu seda vältida nii palju kui võimalik.
“Ärka üles, unimüts!” Periood: 13 ja peale
Enamus teismelisi ei maga piisavalt. Nad vajavad kuskil üheksat tundi, kuid seda saavutada on peaaegu võimatu. Seda selletõttu, et nende ööpäevane rütm on teistsugune ning neist saavad öökullid- ärkavad ja jäävad magama järjest hiljem. Kuna koolid algavad hommikul vara ning kodutöid on rohkem kui isegi vanemad suudavad käsitleda, on see kohutav situatsioon.
Bioloogia julm nali näeb välja umbes selline: Kui teismeline läbib puberteeti, nihkub tema ööpäevane rütm kolm tundi tagasi. Järsku pole kella üheksane magamaminek mitte ainult tujurikkuv, vaid lähedane bioloogilisele võimatusele. Üle maailma tehtud uurinud näitavad, et nooriku aju ei hakka vabastama melatoniini ennem kella 11 öösel ja pumpavad välja hormooni ka peale päiksestõusu. Samal ajal pole täiskasvanutel peaaegu üldse melatoniini kehas kui nad üles ärkavad. Tänu kogu sellele melatoniinile, mis teismeliste vereringes liigub ei taha nad hommikul vara teha muud, kui anda järgi enda keha nõudmistele ja minna tagasi magama. Tänu sellele nihkele ärkveloleku ajas on võimatu nõuda, et teismelised oleksid koolis tublid ja asjalikud varastes tundides. See võrduks samaga kui lasta tal lennata riigist kaugele välja ja kohaneda kohe uue ajatsooniga- ning siis seda teha iga õhtu, neli aastat järjest.
Siin on ainult paar asja, mida saab nende aitamiseks teha:
* Sinise valguse teraapia. Sinine valgus aitab suurendada erksust. Nii et sinised lambipirnid või lambid võivad aidata teismelistel hommikuti kohaneda.
* Voodi on ainult magamiseks. Aita oma teismelisel hoida endiselt magamamineku rutiini, mis võib sisaldada lugemist, kuid eelistatult mitte voodis. Voodisse pugemise tegevust saab kasutada viimase päästikuna, mis annab ajule märku “ma lähen nüüd magama”. Sellepärast tulekski voodi minek reserveerida selleks momendiks kui sa päriselt magama lähed. See on hea nõuanne ka täiskasvanuile.
* Keela ekraanid tunniks enne magama minekut. Juhenda enda teismelist, et ta hoiaks oma telefoni väljaspool magamistuba (ära naera, kõik on võimalik!).
* Väldi stimulante. Kofeiin, alkohol, tubakas ja muud sellised ained võivad segada õiget und ja neid tuleks vältida neil, kellel on raskusi magamisega.
Väikestel lastel esineb tihtipeale ka hirme. Pimeduse kartmise vastu aitab kui soetada maheda valgusega öölamp. Kui aga laps kardab voodi all või kapis olevaid kolle, siis võib lapsele meisterdada “Koletistevastase pritsimisvedeliku”. Seda on äärmiselt lihtne teha. Lisa lihtsalt spraypudelisse vett (soovi korral võid lisada ka eeterliku õli, sidrunimahla või hoopis sädelevat pulbrit) ja joonista või prindi peale silt. Ideid leiad siit.
Pehme magamiskott lapsevankrisse
Bambusest pestavad mähkmed (10tk)