Ära raiska aega nendele dieedi nõuannetele!


Ära raiska oma aega nendele kehvadele toitumisnõuannetele!

Käes on uus aasta ja kõik on dieedil – ehk tervisliku eluviisi teel. See, kas soovid kaalust alla võtta või mitte, pole kellegi asi, kuid lase kõigil järgmistel tobedatel kaalulangetamise “häkkidel” minna. Paljud neist on söömishäirete piiril, samas kui teised on lihtsalt viisid, kuidas end ilma põhjuseta õnnetuks teha.

Väiksemad taldrikud ei pane vähem sööma!

See on klassikaline nõuanne: väiksemal taldrikul serveerimine peaks muutma väikese toidukoguse suuremaks. Seetõttu sööd üldiselt vähem toitu ja lõpuks kaotad kaalu. Kuid inimese aju ja keha on liiga targad, et neid sellega petta. Idee, et väiksemad taldrikud toovad kaasa väiksemaid portsjoneid, pärines laborist ning hiljem leiti, et see labor tegeles kahtlaste uurimismeetoditega. Teised laborid viisid läbi oma taldrikusuuruse katseid ning leidsid, et inimesed ei söö vähem, kui neile antakse väiksemad taldrikud. Inimesed oskavad paremini hinnata portsjonite suurust, kui nad näljased on. Väikeste taldrikute “häkk” meid lõpuks ära ei peta.

Klaasi vee joomine ei rahulda nälga!

On levinud tervisliku toitumise nipp, mis ütleb, et kui sa oled näljane, siis peaksid sa jooma suure klaasitäie vett, kuna mõnikord ei suuda inimese keha nälja- ja janumärke eristada. Kuid pole tõendeid selle kohta, et see tõsi oleks või et see aitaks. Tegelikult on leitud, et peale vee joomist muutume me hoopis veidi näljasemaks. Nii et kui isegi oleks tõsi see, et meie kehad neid signaale segamini ajavad, siis pakutud lahendus tõenäoliselt ei toimi.


Lõppkokkuvõttes pole klaasi vee joomises midagi halba, kui leiad, et sa vajad seda, olenemata sellest, kas oled näljane või mitte. Kuid ära lollita end mõeldes, et näljatunne on lihtsalt see, et sinu keha vett vajab. Sinu keha teeb vahet veel ja söögil. Sellepärast pole sa veel ära nälginud ega vedelikupuuduses.

Kulturisti moodi toitumine pole just hea mõte!

Kehtib stereotüüp, et kulturistid söövad ainult kanarinda, pruuni riisi ja brokolit. Nad söövad distsiplineeritult ja on väga heas füüsilises vormis, nii et see peab olema tervislik eine valik, eks? Kuigi see võib olla hea eine, kui sa seda naudid, ei ole see kombinatsioon parim või ainus viis toiduvalmistamiseks – eriti kui sulle mõni neist asjadest ei meeldi. Nii kanarind kui riis on halvad valikud toidu ette tegemiseks. Need kipuvad ära kuivama, eriti kui valmistad neid ilma marinaadi või kastmeta.
Ja kui me juba räägime kulturisti harjumustest- väikeste koguste tihe söömine ei tee sinu ainevahetust kiiremaks.

See on dieet, mitte elustiili muutus!


See viimane pole mitte niivõrd nipp, vaid sageli korratud väljend: “Ma pole dieedil, ma muudan enda elustiili.” Kui sa proovid kaalust alla võtta, siis ära muuda seda elukestvaks protsessiks. Dieedi pidamine on enese tahtlik alatoitmine. Kui soovid või pead seda tegema lühikest aega, siis tee seda omal valikul ja võimalikult tervislikul viisil. Kuid kui oled soovitud kaalu kaotanud, siis jätka enda keha piisavat toitmist.

Igavesti kaalu langetada pole ju ei tervislik, ega ka mõistlik. Kuna kaalu langetades süüakse vähem kaloreid kui kulutatakse, siis ei aita see kaalu hoida, kui oled saavutanud oma soovitud tulemuse. Vähemalt pead oma portsjoneid suurendama.


Seega, kui sa tunned, et su praegune toitumine või harjumused peavad muutuma, siis eralda üldised muutumised (näiteks: kokka rohkem kodus) ja ajutised muutused (nt väiksemad portsjonid). Tervislik toitumine ja alasöömine pole sugugi sama asi.