Kuidas valida jõulutähte ning tema eest hoolt kanda?
Asteegid kasvatasid Mehhikos jõulutähti juba ammu enne seda, kui esimesed eurooplased end USA-s sisse seadsid. Aastal 1825 tutvustas suursaadik Joel Roberts Poinsett jõulutähte ka ameeriklastele ning sest saati on jõulutäht levinud jõulutaim üle maailma. Pühade ajal on jõulutähe eest hoolitsemine lihtne, kuna õitsemise ajal ei vaja nad palju tähelepanu. Kuid tema eest hoolitsemine aastaringselt nii, et ta ka järgmine detsember õitseks, on hoopis keerulisem.
Jõulutähe valimine
- Vali terve välimusega taim. Tervetel jõulutähtedel on tumeroheline lehestik ning erksavärvilised kandelehed. Tal ei ole närbumise märke ning ta pole longus.
- Uuri kuvamise tingimusi. Taim peaks olema täidlane ning ilus ning ei tohiks olla kinni kiilutud teiste taimede vahele, kuna see võib põhjustada enneaegset kandelehtede kadu. Jõulutäht peaks olema kaks ja pool korda kõrgem, kui on tema poti läbimõõt.
- Kontrolli lehti ja pinnast. Kontrolli pinnase niiskust: kui see on väga niiske, kuid taim tundub närtsinud, siis võib see olla märk juurde mädanemisest. Seejärel piilu ka lehtede alumistele pooltele, et seal ei oleks putukaid. Ära võta taime mille lehed on laigulised või kollased.
- Uuri tema õisi. Jõulutähe õied on punaste lehtede vahel. Need peaks olema väiksed, värsked pungad, millel on rohelised või punased otsad. Kui neid katab kollakas kiht, siis tähendab see seda, et taim pole noor ning ei pea nii kaua vastu.
- Ära osta jõulutähte mis on sisse mässitud. Kui jõulutäht on sisse mässitud paberisse või kilesse, siis võib olla, et see taim on pikka aega niiviisi olnud. Sellisel juhul võivad tema lehed kollaseks muutuda ning palju rutem alla pudeneda.
- Taime koju tuues ole ettevaatlik. Kui väljas on külma rohkem kui 10 kraadi, siis on oluline, et sa taime kinni kataksid.
• Kui jõulutäht on madalale temperatuurile paljastatud kasvõi ainult paariks minutiks, siis võib ta külma saada või isegi jäätuda ning see põhjustab lehtede närtsimist ning pudenemist.
• Koju jõudes eemalda kate koheselt, muidu võib see taimele kahju teha.
Jõulutähe eest hoolitsemine
- Vali jõulutähele sobiv asukoht. Pane taim kohta, kus ta saaks iga päev vähemalt kaheksa tundi kaudset päikesevalgust.
• Ära lase lehtedel puutuda vastu külma akent, kuna see võib põhjustada nende külma saamist ning maha pudenemist. - Hoia õiget temperatuuri. Ideaalne temperatuur jõulutähe jaoks on kuni 21 kraadi.
• See on oluline, et taime lehtedel püsiks erk punane värv.
• Sa peaksid jõulutähte kaitsma ka külma tuule ning ka kuumade radikate ja kaminate eest.
• Alla kümne soojakraadi on taimele ohtlik ning põhjustab tõsist kahjustust. - Kasta jõulutähte vajaduse korral. Jõulutähele meeldib niiske, kuid mitte mudane pinnas. Kasta taime siis, kui pinna pealmine kiht on puudutuse all kuiv. Kalla vett seni, kuni näed, et poti alt olevatest aukudest hakkab vesi välja tulema.
• Kümne minuti möödudes eemalda välja voolanud vesi potialuselt. Kui taim jääb vette istuma, siis muutub pinnas liiga märjaks ning ei sisalda piisavalt õhku ning see põhjustab juurte mädanemist ning muid haiguseid. - Väeta teda peale pühi. Oota, kuni taim on sinu käes olnud 6-8 nädalat ning siis tuleks teda väetada.
• Jaanuari alguses peaksid sa taime väetamiseks kasutama universaalset vees lahustuvat toataimede väetist. Kasutada vastavalt tootja juhistele.
• Väetis aitab hoida taime rohelisust ning aitab kaasa kasvamisele.
Jõulutähe uuesti õitsemine
- Pühenda aega oma jõulutähele. On võimalik oma jõulutäht järgmisel aastal uuesti õitsema saada. See nõuab aga terve aasta taime eest hoolitsemist.
- Alguses hoia sama kastmise graafikut. Peale pühi püsi sama kastmise graafiku juures: kasta taime siis kui pinnas on näpu all kuiv. Tee seda nii kuni aprillini. Väeta jõulutähte iga 6 kuni 8 nädala tagant.
- Lase taimel kuivada. Kui aprill tuleb, siis peaksid jõulutähe kastmise lõpetama ning laskma tal tasapisi ära kuivada. Kuid sa ei tohi lasta tal nii kuivaks muutuda, et varred kuivama hakkaksid. Sellel ajal hoia taime kuskil jahedas ja õhurikkas kohas, kus oleks temperatuur umbes 16 °C.
- Lõika varred lühikeseks. Kevade lõpus, kui kandelehed muutuvad mudaseks roheliseks, on aeg varsi lõigata. Lõika need umbes 15-20 cm pikkuseks (see võib varieeruda sõltuvalt taime suurusest ja kujust). Nüüd võid hakata jõulutähte kastma nii nagu enne.
- Vajadusel istuta jõulutäht ümber. Kui taimel tundub praeguses potis veidi kitsas olevat, siis istuta ta ümber sellisesse, mis on 5-10 cm suurem. Kasuta kaubanduslikku potimulda, milles on suur turbasambla protsent.
- Vii jõulutäht õue. Suvekuudel võid enda jõulutähe välja viia (koos potiga). Aseta ta kergelt varjulisse kohta. Jätka taime regulaarset kastmist ning väetamist.
- Augustis kärbi uusi võrseid. Kui saabub augustikuu, lõika uusi võrseid 2-3 cm võrra tagasi jättes igale kolm või neli lehte. Peale seda väeta enda jõulutähte uuesti.
- Vii taim tagasi tuppa. Septembri alguses (ehk tükk aega enne esimest öökülma) vii jõulutäht tagasi tuppa. Aseta ta aknale lähedale, et ta saaks piisavalt kaudset looduslikku valgust. Jätka tavapärast kastmist ning väeta iga kahe nädala tagant.
- Järgi õigeid protseduure, et ta uuesti õitsele läheks. Jõulutähe tärkamise ja õitsemise aeg on kindlaks määratud päevavalguse hulgast. Et ta jõulude ajal uuesti õitseks, pead sa piirama ta kokkupuudet valgusega pühadele eelnevatel kuudel.
• Alates 1. oktoobrist hoia jõulutähte öösel täielikus katkematus pimeduses (14 tundi), alates kella 18-st. kella 8-ni vii taim pimedasse ruumi või katta ta kinni kastiga. Pea meeles, et isegi taime eksponeerimine kunstlikule valgustusele võib õitsemise peatada või edasi lükata.
• Päeval eemalda taim pimedusest, kuna ta vajab veel 6-8 tundi päikesevalgust. Proovi hoida ruumitemperatuuri 15-21 kraadi vahel. Jätka kastmist ja väetamist.