E-POOD Tootekategooriad

Kuidas jalatseid vahaga veekindlaks teha?


Kas teadsid, et jalanõusid on võimalik veekindlaks muuta?

Ükskõik, kui väga sa armastad neid purjeriidest jalatseid ja Javereid, on kurb tõde see, et need pole märja ilma jaoks mõeldud. Kuid on võimalik tekstiilipõhiseid jalatseid veekindlaks muuta. Nii saad enda lemmikjalatseid rohkem kanda, ilma et peaksid muretsema vihmasaju ja porilompide pärast.

Jalatsite veekindlaks tegemine vahaga

 1. Haara tükk mesilasvaha või värvitu küünal. Mesilasvaha müüakse tavaliselt määrdeainena kuid, kui sul ei õnnestu seda saada, siis saad abi ka läbipaistvast lõhnatust parafiinküünlast (näiteks tavaline teeküünal).
  • Ükskõik millise vaha valid, veendu, et see ei oleks värvitud, kuna muidu võid enda jalatsitele plekid saada.
 2. Puhasta jalatsid niiske lapiga. Kui need on väga määrdunud, siis pese need ära. Et vaha korralikult kinnituks, tuleb alustada puhta pinnaga.
  • Kui vahatad jalatsid ilma puhastamata, siis jääb mustus nende külge kinni. Kuna peale vahatamist on need veekindlad, siis võib nende puhastamine keeruliseks osutuda.
  • Enne jätkamist veendu, et jalanõud oleksid täielikult ära kuivanud.
 3. Testi vaha kingade silmapaistmatus osas. Enne kui hakkad vaha igale poole hõõruma, katseta seda jalanõude kontsal või muus silmapaistmatus kohas. Nii saad veenduda, et see plekke ei jäta. Pea meeles, et pärast vaha sulamist kaob suur osa kontrastist.
  • Värvitu või valkjas vaha on kõige vähem silmatorkav ning sulandub sujuvalt materjalide ja värvidega.
  • Kui kasutad aga värvilist vaha, siis veendu, et see sobiks võimalikult täpselt kinga tooniga.
 4. Hõõru vaha üle kogu jalatsite välipinna. Hõõru jõuliselt edasi-tagasi, et moodustuks paks kiht. Kujuta ette, et värvid rasvakriidiga. Pööra erilist tähelepanu varvaste, kandade, külgede ning paelade ümbrusele, kust vesi sisse kipub imbuma.
  • Vaha kogunedes põhjustab see nähtavat värvimuutust sinu jalatsitel. Ära muretse- kuumust kasutades see kaob.
 5. Seadista enda föön kõige kuumema peale. Lase föönil veidi soojenduda enne, kui õhuvoolu jalatsitele suunad. Mida kuumem temperatuur, seda kiiremini ja täielikumalt vaha sulab.
  • Hoia fööniotsa jalatsi pinna lähedal, et kuumus paremini kontsentreerituks.
 6. Liiguta fööni jalatsite kohal. Tee seda aeglaselt ning vajadusel vaheta ka fööni nurka. Sa peaks üpriski koheselt nägema vaha sulandumist ning jalatsisse imbumist.
  • Föönita ühe jalatsi kaupa.
 7. Soojenda seni kuni vaha kaob. Vedeldudes integreerub vaha kangasse, tihendades väikesed avad ja luues niiskustõkke. Seejärel kõveneb see uuesti läbipaistvaks kaitsekihiks. Valmis jalats ei tohiks välja näha teistsugune kui enne vahatamist.
  • Enne fööni ära panemist vaata jalatseid hoolikalt ja lähedalt, et sulamata kohti kahe silma vahele ei jääks.
  • Vaha on naturaalselt vetthülgav ja mitteläbiv, isegi kõige poorsematel materjalidel, nii et see ei kahjusta jalatseid.
 8. Katseta veekindlust. Nüüd jääb vaid katsetada, kuidas su katse töötas. Vala jalatsi varbaosale tassike vett. Vesi peaks muutuma väikesteks pallikesteks ning koheselt jalatsilt maha libisema.

Veekindlate jalatsite hooldamine

 1. Kanna kingad sisse. Vaha võib pehmeid materjale oluliselt jäigemaks muuta. Kui oled lõpetanud jalatsite veekindlaks tegemise, siis pane need jalga ja kõnni nendega mõnda aega ringi.
  • Jäigamate kohtade pehmendamiseks painuta oma jalga erinevates suundades.
 2. Kanna vaha uuesti peale nii tihti kui vaja. Tavatingimustes ei ole protsessi vaja korrata tihedamini kui kord mõne kuu jooksul. Kuid mida rohkem su jalatsid läbi elama peavad, seda kiiremini kaitsev veekindel kate kaob.
  • Peale jalatsite pesemist on vaja neile uuesti vaha peale panna.
 3. Soovi korral pese veekindlus välja. Kui mingi hetk soovid jalatsitelt veekindlust eemaldada, siis pole sul vaja muud teha, kui küürida neid sooja vee ja pesuvahendiga. Kuumus aitab vaha sulatada ning pesuvahend eemaldab õlised jäägid.