Kuidas luua rahulikum kodune keskkond?

Lapsed jooksevad igal pool? Telekas lärmab kõige kõrgemal volüümil ning videomängude pinin ajab sind hulluks? Kõik need pidevad tülid, mida sa kuuled läbi seina, mis panevad sind tundma nagu su pea plahvataks? Samal ajal tulevad ootamatult külla naabrid ja sõbrad ning su elukaaslane peidab end vannitoas, oodates rahu saabumist… Kas see kõlab tuttavalt? Kui jah, siis võib olla aeg, et kehtestada rahulikum kodune keskkonda ning proovida elada rahulikumat elu.

Sammud

  1. Ole valmis kehtestama piirid ja tagama, et neid ka järgitaks. See on esimene ja kõige olulisem asi, mida sa teha saad. See tähendab aja, müra ja tegevuse ning ka uneaja piiranguid. Samamoodi ka vanematele, et kui lapsed peavad hommikul vanemaid voodist üles ajama, et autoga kooli ja lasteaeda jõuda, siis on see vastik korduv olukord, mis igal hommikul aset leiab. Seda saab kergelt vältida, minnes lastega samal ajal magama. Sinu uni on samuti tähtis, kuid ära maga siis, kui sul on lapsi kooli vaja viia.
  2. Kujuta ette rahulikumat kodu. Mida sa näed? Kirjuta üles asjad, mis sulle silme ette tulevad ning tee nendest eesmärgid, et saavutada endale rahulikum majapidamine. Oma alateadvuses avastad tõelise pildi majast, kus sa olla sooviksid- hoia seda alati meeles ning tööta järk-järgult selle poole.
  3. Kirjuta nimekiri. Istu maha ning kirjuta nimekiri asjadest, mis näivad kõige rohkem müra ja tormamise tunnet tekitavad. Need on esimesed asjad, mida sa enda piirangutega sihtima pead. Kaalu selliseid asju siis, kui oled valmis külastajaid vastu võtma, piirama teleri mürataset ja piirama arvuti kasutamise aega. Ja keela väikelaste jaoks siseruumides jooksmine.
    • Lapsed vajavad mänguasju ja meelelahutust, kuid see ei tähenda telekat ja videomänge. Mängiga malet, mahjongi, ümbermaailma reisi ja teisi selliseid mänge videomängude asemel. Investeering traditsioonilistesse lauamängudesse võib ajapikku tulla odavam kui pidevalt töötavad telekad, arvutid ja videomängude konsoolid.
  4. Kirjuta ülesannete tabel. See tabel peab käima iga pereliikme kohta ning sisaldama päevi ja tähtaegu. Mida suurem töö, mis käsile võtmist vajab, seda rohkem aega pead andma, et hoida rahulikku lähenemist- pigem teha see tükk-tüki haaval, kui kiirustades ja mitmeid asju korraga tehes.
  5. Saa lahti korralagedusest. Segadus suurendab stressi, kiirustamist ja segab keskendumist ja mõtlemist. Mida vähem vidinaid ja jubinaid sinu teel, seda rahulikumana sa end tunned. Samuti on siis ka koristamine kergem. Kui lastel peab olema nende jutu järgi nii palju mänguasju, raamatuid ja videomänge, siis tee nendega kokkulepe. Neid võib hoida hoiukarpides, kuid kui leiad need põrandal vedelemas rohkem kui kolm korda järjest, siis annetad need lähimatele abivajajatele. Sa pead seda tõsiselt mõtlema ja pead olema valmis ka seda tegema, et ultimaatumil oleks tõeline efekt.
  6. Korista loomise ajal. Toiduvalmistamine loob vähem segadust, kui pesed kasutatud asjad ära vahepealsetel vabadel hetkedel. Sama kehtib ka kõikide asjade kohta, mida kasutatakse- õpeta kõigile seda, et peale asja kasutamist tuleb panna see tagasi tema algsele kohale. Osta hoiukarpe ja korve, et igale asjale saaks oma koht.
  7. Planeeri toidukorrad. Kui sa kogu aeg mõtled, mida õhtusöögiks teha, siis võta nädalas pool tunnikest (tavaliselt on selleks hea päev pühapäev) ja kirjuta üles plaan toitude jaoks. See ei pea olema täiesti spetsiifiline, kuid kirjuta vähemalt: “esmaspäev- pasta, teisipäev- supp, kolmapäev- salat” jne. Niimoodi on sul põhiroa idee ja saad mängida erinevate maitsete ja lisanditega, mis sul parasjagu käepärast on.
  8. Palu külalistel sinu piirangutega arvestada. Teavita sugulasi, sõpru, lapsi ja teisi külalisi, kes regulaarselt sinu kodus sisse-välja käivad, et sulgemisaeg on siis, kui sina seda ütled
  9. Pane paika rahuaeg. Vähemalt kord nädalas, eelistatavalt kord päevas, pane paika iseendale rahuaeg, mille ajal sa ei tee midagi muud, kui lõõgastud ja lülitad enda ümbert kõik välja. Lõpuks julgusta ka teisi pereliikmeid sellega kampa lööma. Vali spetsiaalne nurk või tuba ning säti see just selleks eesmärgiks. Kasuta pehmeid patju ja pleede ning kutsu seda “Emme Rahunurgaks” või “Perekonna Lõõgastumise Tsooniks”. Räägi kõigile pereliikmetele, et seda kohta kasutatakse ainult lõõgastumiseks ja seda ükskõik mis ajal ja kelle poolt. See peab olema eemal telekatest, muusikast ja muudest müraallikatest ja segajatest. Rahu on väärtus ja seda on meie kiirete elutempode juures raske saavutada.

Lisaks:
• Julgusta lapsi rohkem kodust välja minema. Kui su laps on hüperaktiivne, siis väljas olek ja sõpradega jalgpalli mängimine hoiab teda pool päeva tegevuses ning väsitab lõpuks ka ära.
• Kui su peres on palju tülisid ja vaidlusi, siis vanemate vastutus on olla eeskuju kannatlikkusele ja temperamendi kontrollimisele. Kui tunned, et hakkad endast välja minema, siis pane silmad kinni ja loe kümneni.
• Hinga. Võta lihtsalt hetk ja hinga sügavalt, et enda närve rahustada ja pead mõtetest tühjendada.
• Loe enda lastele. Raamatukogust raamatute laenutamine on tasuta. Lase neil ka endil kordamööda lugeda. Hangi ka rohkem raamatuid, mida nad ise lugeda saavad. Lapsed, kes on lõunauinakuks liiga vanad, vajavad siiski sellist vahepealset rahuaega. Pane paika igapäevane lugemise aeg, isegi kui see kestab vaid 20 minutit. Sellel ajal pane kinni telekas, arvuti ja telefon.
• Selle asemel, et vaielda kõigiga selle üle, mida keegi süüa tahab, valmista tervislik toit ning ära selle üle vaidlema hakka. Sa näed kiirelt kui palju aega sa kokku hoiad, kui ei vaidle pereliikmete toidueelistuste üle ja ei valmista mitut erinevat rooga. Lõpuks harjuvad sellega kõik ning hakkavad hindama seda toitu mida söövad, kuid see võib nõuda aega ning sinu meelekindlust.
• Kui paned kohvimasinale automaatse kohvivalmistamise aja, hoiad igal hommikul aega kokku ning päev algab parema tujuga.
• Pane telekakeeld üheks päevaks nädalas ning täitke päev väliste tegevustega, lauamängudega ja teiste perekesksete tegevustega. See on hea moodus luua kohene rahu ning samuti aitab see perel omavahel sidet luua.
• Ära looda, et muutus tuleb koheselt. Asjadele uut moodi lähenemine on alguses raske nii täiskasvanutele kui ka lastele.

Langevari seltskonnaga mängimiseks

Lennutatavad mänguasjad lastele

Nuppudega mänguasi mälu arendamiseks

Iminappadega võrk vannimänguasjade hoiustamiseks

Mahukas hoiukott sangadega