Kuidas planeerida lapse sünnipäeva?

Laste peod võivad olla lõbusamad kui täiskasvanute peod- sa ei pea olema tõsine ning saad lastega koos enda sisemise lapse valla päästa.

Peo planeerimise põhitõed

1. Vali lapsega koos teema. Kuigi see võib tunduda ebavajalik, aitab teema sul valida dekoratsioone, millist toitu pakkuda ja milliseid mänge mängida. Karakteri põhised peod (näiteks Käsna-Kalle, Elsa, Peppa) on väga populaarsed, kuid üldine teema on ka huvitav (piraadid, printsessid, kauboid). Istu lapsega maha ja kirjutage üles ideed, mis teile mõlemaile meeldivad.
• Osad teemad on loomulikult raskemad kui teised. Mine lapsega koos poodi või vaata internetist, mida saadaval on. Kõige lihtsam oli valida teema, mille loomisega sa hõlpsalt hakkama saad.

2. Pane paika üksikasjad. On mõned küsimused millele vastama pead: Kuna pidu toimub? Kaua see kestab? Kus see peetakse? Kas võib olla teisi sündmusi, mille tõttu lapsed tulla ei saa? Milline aeg sinu perele sobib?
• Arvesta lapse vanusega. Tavaliselt on nii, et mida noorem laps, seda varajasem pidu. Sa ei pea terve päeva pidu pidama- paarist tunnist piisab. Kui sa ei planeeri pidu kodus teha, siis konsulteeri peopaikadega, et näha millised ajad neil vabad on.

3. Tee kutsed (mis sobivad teemaga). Kui oled teema paika pannud, siis on aeg detailidega tegeleda. Vaata kalendrit ja veendu, et valitud ajal poleks koosolekuid või trenniga seotud üritusi. Kutsele kirjuta peo alguse- ja lõpuaeg, aadress, mida igal laps kaasa võtma peaks (kui on plaan ujulasse minna, siis ujumisriided jne.) ning kas vanemad on ka oodatud “koogi- ja kohvilauda”.
• Tee kutsed peoga samas teemas. Lastele mõjub see ka kindlasti elevusttekitavalt. Kutsed lase lapsel anda üle koolis või lasteaias ning kui su laps on liiga noor või unustaja, siis anna need ise lapsevanematele.

4. Osta dekoratsioonid. Peotarvete poodides on suur valik dekoratsioone alustades laualinadest ning lõpetades mütsidega.
• Kui oled käsitööhuviline, siis on alati võimalik ise dekoratsioonid valmis meisterdada ning sinu laps võib sulle abiks olla. Alternatiivina saad kutsuda mõne lapse sõbra külla ning neil lasta dekoratsioone teha, kui neile selline asi huvi pakub.

 

Tegevuste ja toidu organiseerimine

1. Planeeri mõned mängud. Huvitavad tegevused on lapse peo alustalaks. Mõtle käsitööprojektidele, meelelahutaja kutsumisele või välikohtade rajatistele.
• Ära karda temaatikaga üle pingutada. Kui teed Metsiku Lääne peo, siis peida “kulda” liivakasti ning tee vihjetega aardejaht, mis viib lõpuauhinnani.
• Ära karda ka lihtsaid mänge. Lapsed ei mängi enam klassikalisi vanu mänge ning selle asemel, et lasta neil PlayStationi ette maanduda, korralda mänge nagu peitusemäng, kull ja kasvõi jooksuvõistlusi.
• Vanemate laste puhul ära kõike aega täis planeeri. Mida vanem laps, seda vähem planeeritud pidu. Mingil hetkel tahavad lapsed enda asju ajada ja jutte rääkida ning kui nad seda soovi väljendavad, siis ära muretse, nii jääb sulle rohkem vaba aega teiste lastevanematega jutustamiseks.

2. Tee interaktiivsed külaliste peokingitused. Selle asemel, et peole tulnud lastele jagada kinkekotte, kus sees on väikesed odavad mänguasjad ja kommid, mille vastu kolm minutit huvi tuntakse ja seejärel sahtlisse vedelema jäätakse, meisterdage peokingitused ise! Lapsed tunnevad end niimoodi rohkem kaasatuna ning nende jaoks on see lõbus tegevus.
• Nad võivad teha kartulitempliga T-särke, lihtsaid näomaske, ehteid, märke jne. See vajab küll natuke nuputamist, kuid on lõbusam ja asjalikum.
• Seda tasuks teha esimese asjana, et varem jõudnud lastel oleks midagi teha senikaua kuni ülejäänud saabuvad.

3. Planeeri toit. Kui asi puudutab pidu, siis on üks asi mis on ajatu- tort. Kas sa küpsetad ise või ostad? Üks või kaks? Kui suurt vaja on? Osta vajaminevad asjad või telli tort varakult ette. Tee ka toit teemapeole vastav.
• Ainult tordist ei piisa. Sa vajad ka nö päris toitu. Et asja enda jaoks lihtsaks teha, siis telli mõned pitsad või telli toitlustus mõnelt firmalt.
• Kui väljas on ilus päev, siis saad grillida. Tavalisele liha grillimisele pakub vaheldust, kui grillid kotlette ja teed kohapeal valmis burgereid.
• Kui peole tuleb ka teisi lapsevanemaid, siis varu ka nende jaoks toitu. Kui lapsed on rõõmsad kananagitsate ja Sprite üle, siis vanemad tahavad ilmselt midagi muud.

4. Planeeri joogid. Morss, limonaad ja mahl on tavalised joogid laste sünnipäevadel. Kuid ka piim sobib koogiga hästi kokku. Kui väljas on külm sügis või talv ja lapsed väljas mängimas käivad, siis on hea neile pakkuda sooja kakaod, et nad üles soojeneksid.
• Võta klaasid (ja ka teised lauanõud), mis on lastele ohutud. Asjad võivad katki minna- nii, et ära enda parimat serviisi lauale too. Ole valmis segaduseks.

5. Planeeri peo lõpp. Anna või kirjuta kutsele enda telefoninumber, et vanemad saaksid helistada kui lapsele järgitulemisega hiljaks jäävad või kui kellegi teise lapsele järgi saadavad.

 

Lisaks:
• Planeeri rohkem mänge. Nooremad lapsed tüdinevad kiiresti ning mängivad mängud kiiremini läbi.
• Kui planeerid mänge, mida väljas mängida, siis mõtle igaks juhuks ka mõni selline, mida toas teha saab- juhuks kui vihma peaks sadama.
• Vii ennast kurssi peole tulevate laste allergiatega.
• Võistlushimulised mängud võivad väikesi lapsi ärritada. Lase igal lapsel mingi hetk võita.
• Pane paika eelarve, mis sisaldab dekoratsioone, sööke, jooke ja meelelahutust.
• Kutsed tasuks anda kätte kaks nädalat enne pidu ning tuleks ka vanematel lasta teada anda, kes saavad tulla ja kes mitte, et teaksid arvestada palju lapsi peole tuleb.

 

Erinevate tegelastega õhupallid

Seinakleeps Disney printsessidega

Lennutatavad mänguasjad lastele

Disney multika “Autod” tegelased

Neljaosaline printsess Elsa komplekt tüdrukutele

Avatar photo

Stella Salaka

Articles: 356