Kuidas säästa elektrit?

Kuidas säästa elektrit?

 

Elektrienergia säästmisel on topelteesmärk, mis aitab peatada kliimasoojenemist ja säästa aja jooksul palju raha. Vaata ringi oma kodus ja kontoris: kõiki elektriga töötavaid seadmeid on võimalik muuta energiasäästlikumaks.


Valgustus

  1. Hinda loomuliku valgust. Võta kardinad eest ja lase päikesel sisse paista. Loomuliku valguse kasutamine kunstvalguse asemel, siis kui vähegi võimalik, aitab päeva jooksul kasutatava elektri hulka oluliselt vähendada. Loomuliku valguse käes viibimine on ka tervisele kasulikum ning vähendab stressi.
    • Proovi enda tööruum sättida nii, et loomulik valgus sinu lauale paistaks. Võimalusel lülita pea kohal olevad lambid välja. Kui sul on siiski vaja lisavalgustust, siis kasuta selleks väikese võimsusega laualampi.
    • Osta kardinad või rulood heledat värvi. Sellised lasevad valgusel läbi tulla, kuid pakuvad siiski vajadusel privaatsust.
  2. Vaheta välja elektripirnid. Tavaliste hõõglampide asendamine kompaktluminofoorlampidega (CFL) või LED-lampidega on suur energiasääst. Hõõglambid vabastavad 98% tarbitavast energiast soojuse kaudu, samas kui kompaktluminofoor- ja LED-lambid on palju energiatõhusamad ja kestavad mitu korda kauem.
  3. Lase tuled ära. See on kõige lihtsam ja levinum viis elektrienergia säästmiseks ja see tõesti töötab. Hakka pöörama tähelepanu sellele, kui palju tulesid sinu kodus mingil hetkel põleb. Mõtle selle peale, kui palju sul aga tegelikult neid vaja on. Tee endale harjumuseks see, et iga kord kui toast lahkud, lased ka tule ära.

Seadmed

  1. Eemalda seadmed, mida sa ei kasuta vooluvõrgust. Kas teadsid seda, et vooluvõrku ühendatud seadmed kasutavad energiat ka siis, kui need on välja lülitatud? Isegi nii väike seade kui kohvikann kulutab aeglaselt elektrit iga hetk, kui see vooluvõrgus on.
    • Lülitiga pistikud muudavad selle lihtsamaks. Selle asemel, et viit seadet pistikupesast välja tõmmata, pead vaid ainult nuppu vajutama.
    • Päeva lõpus lülita arvuti välja ja ühenda vooluvõrgust lahti. Arvutid kulutavad palju energiat ja kui need jäävad vooluvõrku, raiskad nii energiat kui ka raha.
    • Ära jäta telekat pidevalt vooluvõrku. Teleka vaatamise lõpetades iga kord see pistikust välja tõmmata võib tunduda tüütu ja ebamugav, kuid kokkuhoid on vaeva väärt.
    • Ära unusta ka väikeseid seadmeid nagu föön, laadijad ja veekeetja.
  2. Asenda vanad seadmed energiasäästlike mudelitega. Vanemaid seadmeid valmistades, ei tundnud ettevõtted väga muret energiasäästlikuse üle. Uuemad mudelid on loodud nii, et need säästaksid energiat, vähendades majapidamiskulusid ja vähendades süsiniku jalajälge. Kui sul on vanem külmkapp, elektripliit ja -ahi, nõudepesumasin, pesumasin ja -kuivati või mõni muu suur seade, siis on mõistlik see välja vahetada.
    • uut seadet ostes jälgi “Energy star” hinnangut. Need aitavad sul hinnata, kui palju elektrit mingi seade kasutab. Energiasäästlikud seadmed kipuvad küll kallimad olema, kuid sa teenid aja jooksul selle raha tagasi, hoides kokku elektri pealt.
    Kui seadmete väljavahetamine ei ole võimalik, siis on siiski võimalusi enda rutiini muutmiseks, et võimalikult vähe elektrit kasutaksid.
    • Täida nõudepesumasin nõudega ning pesumasin riietega, mitte ära lase neil pooltühjalt käia.
    • Ära ava ahju selle kasutamise ajal, kuna nii vabaneb soojus ning ahi peab seda rohkem tootma hakkama.
    • Ära seisa avatud külmkapi ees proovides otsustada, mida sa süüa tahad. Ava ja sulge külmkapp võimalikult kiirelt. Samuti tasuks sul kontrollida külmkapi tihendeid ning kui need on kulunud, tuleks need välja vahetada.
  3. Vähenda seadmete kasutamist. Vanasti ei vajanud inimesed majapidamise pidamiseks suuri seadmeid; katseta võimalusi, kuidas kasutada ainult seda, mida tegelikult vajad. Vähema aparaatide kasutamine võib muuta mõned ülesanded aeganõudvamaks, kuid kui kaasad kogu pere, ei kuluta te kodutöödele liiga palju lisaaega.
    • Enamik inimesi peseb oma riideid rohkem kui vaja; proovi vähendada iga nädal pestavate masinatäite arvu.
    • Riputa tagaaeda pesunöör ja laske kuivati kasutamise asemel riietel värske õhu käes kuivada.
    • Piira küpsetamist ühe päevaga nädalas, mille jooksul teed sama aja jooksul mitu rooga. Nii ei pea sa ahju ikka ja jälle soojendama.
    • Vabane väikestest seadmetest, mida sa tegelikult ei vaja, näiteks pistikupessa käivatest õhuvärskendajatest. Selle asemel ava aknad!