E-POOD Tootekategooriad

Kuidas sügisel küüslauku istutada?

Küüslauk on paljudes roogades armastatud koostisosa ning seda võib kergesti leida enamustest toidupoodidest. Võid aga oma toiduvalmistamise järgmisele tasemele viia, kui istutad ja kasvatad ise küüslauku. Isegi kui sul ei ole palju kogemust aianduses, siis leiad, et küüslauk on taim, mis ei vaja palju hooldamist ning seda on lihtne kasvatada.

Pinnase ettevalmistamine

 1. Leia hästi valgustatud mullapeenar, kuhu küüslauku istutada. Kuigi küüslaugu kasvatamiseks ei pea sa talus elama, vajad kasvatamiseks sobilikku kohta. Leia piirkond, kus on lahtine pinnas, kuhu saaks istutada küüslauguküüsi.
  • Kui sul pole väljas ruumi küüslaugu kasvatamiseks, siis peaksid leidma pinnast, istutamise konteinereid ja muid aiatarbeid poodidest, kus müüakse aiatööriistu.
 2. Eemalda mullast kõik umbrohi. Umbrohi varastab kasvavalt küüslaugult väärtuslikke toitaineid ning sellel võib olla negatiivne mõju saagi kvaliteedi jaoks. Hilisem multši lisamine aitab vältida umbrohu kasvu küüslaugu taimede ümber.
 3. Lisa pinnasele kiht komposti. Kompostimine hõlmab looduslike materjalide taaskasutamist pinnase toitainete allikana. Hoia alles kõik orgaaniline prügi, mida kasutata kompostikihi jaoks (sealhulgas näiteks kohvipaks, munakoored, teekotid). Kasuta kühvlit komposti ühtlaseks jaotamiseks pinnasesse.
  • Ei ole oluline kui palju komposti kasutad, peaasi on see, et kompost oleks kogu pinnases ühtlaselt jaotunud.
  • Internetist leiad lehekülgi, mis aitavad välja arvestada kui palju komposti kulub teatud aia suurusele.
  • Komposti saad hoida suures ämbris.
 4. Lisa pinnasele aeglaselt kasvavat väetist. Igasse kohta, kuhu plaanid istutada küüslauguküünt, lisa kaks supilusikatäit väetist, kuna see pakub sinu küüslaugule toitu. Kuna küüslauk on istutatud enne talve, siis ei taha sa seda, et taimed hakkaksid võrsuma detsembri keskel.
  • Ära muretse selle pärast, et sa ei kasuta piisavalt väetist. Soojematel kevadkuudel on sul piisavalt aega, et seda küüslaugutaimedele rohkem anda.

Küüslaugu istutamine

 1. Kogu kokku üksikud küüslauguküüned. Erinevalt teistest tavalistest puu- ja köögiviljadest pole küüslaugul traditsioonilisi seemneid. Selle asemel pead istutama küüslauguküünt. Eemalda tavaliselt küüslaugult väline koorekiht, et paljastada sees olevad küüned. Ära eemalda koort üheltki väikeselt küünelt.
  • Kui istutad suuremaid küüslauguküüsi, siis kasvavad ka tõenäolisemalt suuremad küüslaugud.
 2. Oota esimese sügiskülma saabumist. Erinevalt teistest taimedest vajab küüslauk korralikuks kasvamiseks külma temperatuuri. Küüslaugu sügisel istutamine võimaldab sinu taimedel looduslikult külma saada.
  • Kui elad külmemas piirkonnas, siis peaksid enne küüslaugu istutamist ootama kuni kolm nädalat pärast esimest sügiskülma.
 3. Istuta küüned vähemalt 10 cm vahedega. Pead kindlustama selle, et sinu küüslaugul oleks piisavalt palju kasvuruumi, asetades iga küüne vähemalt 10 cm kaugusele teisest. Küüslaugu read peaksid olema üksteisest vähemalt 20 cm kaugusel.
 4. Kata küüned vähemalt 5 cm pinnasega. Küüslauk ei vaja sügavat istutamist nii, et pead need ainult umbes 5 cm sügavusele suruma.
 5. Jälgi mulla niiskustaset ning vajadusel kasta. Iga paari päeva tagant puuduta pinnast enda sõrmedega, et veenduda selles, et see poleks kuiv. Küüslaugu taimed vajavad kastmist ainult siis kui ilm on ebaharilikult kuiv. Lisa vett ainult siis kui vaja on.
  • On normaalne, kui näed enne talveperioodi väikeste idude ilmnemist. See ei mõjuta küüslaugu kvaliteeti, kui on käes viljakoristuse aeg.

Multši lisamine

 1. Tee multši oma aias olevatest lehtedest ja murust. Kuna küüslaugu taimed asuvad kogu talve maas, siis tuleb neid isoleerida multšikihiga. Sa võid kasutada surnud lehti ja lõigata rohtu, et luua multši või võid seda osta igast poest, kus müüakse aiatarbeid.
  • Oma multši loomiseks võid kasutada ka puiduhakkurit.
 2. Aseta multšikiht väetatud pinnasele. Kui sul on piisavalt multši, siis alusta sellest, et lood sellest pinnasele kihi. Ideaalis peaks multšikiht olema vähemalt 10 cm sügav, eriti siis, kui elad külmemas piirkonnas.
 3. Multši isoleerimiseks pane peale kiht õlgi. Selle kihi lisamine annab lisakaitset sinu küüslaugutaimedele külmade talviste ilmade eest.
  • Eemalda kõik ülemäärased võrsed. Kui kevadel hakkavad ilmuma ülemäärased võrsed, siis eemalda need, kuna need vähendavad sinu küüslaukude suurust.
 4. Oota kuni on aeg koristuse jaoks. Kuigi istutamise protsess on sügisel ja talvel, siis ei valmi küüslaugud enne juunit. Kaeva üles üksik taim ning uuri seda enne, kui ülejäänud saaki koristama hakkad.
  • Küpsel küüslaugul on silmapaistvad küüned ning see on kaetud koorega.
  • Ära koristamisel liigset jõudu rakenda.

Roheliste käepidemetega küüslaugupress

Kõõmavastane, kahjustusi parandav ja niisutav küüslaugu šampoon

Soodne aiatööriistade komplekt

Multifunktsionaalne aialabidas

Lilleline komplekt aiatööriistadest