E-POOD Tootekategooriad

Lennuhirm – kuidas sellest lahti saada?

Reisimine on erutav võimalus külastamaks uusi paiku, tundma õppimaks erinevaid kultuure ja proovida uusi toite. Kahjuks heidutab lennuhirm paljusid inimesi. Kuigi on palju tõenäolisem sattuda autoõnnetusse, kui lennukiga alla kukkuda, mõjutab lennuhirm umbes veerandit elanikkonnast. Reisieelne ärevus võib mõjutada väikestel viisidel nagu näiteks korrast ära mineva kõhu või magamisraskustega kui ka drastiliselt nii, et inimene ei suuda isegi pileteid broneerida. Kui keskenduda reisieelsele planeerimisele ja õppida rahustavaid tehnikaid, saab igaüks vähendada reisieelset ärevust.

Vaimne ettevalmistamine

1. Tea oma päästikuid. Lennuhirm võib pärineda erinevatest allikatest. Kas see paneb sind tundma klaustrofoobilisena? Kas muretsed kontrolli puudumise üle? Kas sinuga on kõik korras seni, kuni lennukit tabab turbulents? Kas lennu ootus on sinu jaoks hullem kui lend ise? Kui oled selgusele jõudnud, mis on sinu päästikuks, mis tekitab reisieelset ärevust, siis saad otsida meetodeid, et seda ennetada.

2. Tee sügavalt hingamise harjutusi. Kui oled piletid broneerinud, siis hakka pihta rahustava hingamise tehnikaga. Mida rohkem sul on võimalus neid harjutusi teha, seda kergem on neid kasutada, kui sind tabab ärevus. Hea harjutus algajatele on hingamine kõhu kaudu. Harjuta seda iga päev,. Hea aeg harjutamiseks on siis, kui oled just ärganud ning sinu meel on rahulik. Et saada lisa kasu, harjuta hingamist ka siis, kui satud stressirikkasse olukorda. See annab sulle võimaluse tunda hingamisharjutuste kasulikku mõju enne lendu.
• Aseta üks käsi enda kõhule ja teine rinnale.
• Hinga sisse nina kaudu, laiendades enda vahelihast, viie sekundi jooksul (sinu rind ei tohiks sissehingamise ajal tõusta).
• Hinga suu kaudu välja viie sekundi jooksul. Keskendu sellele, et surud enda kopsudest kõik õhu välja.
• Korda 6-10 korda.

3. Õpi mediteerimist. Lennuhirm tuleb üldiselt vaimsest, mitte füüsilisest hirmust. Mediteerimine keskendub nendest hirmudest ja ärevustest üle saamisele. On erinevaid mediteerimisvorme, kuid neist kaks on kõige kasulikumad, et saada üle lennuhirmust. Mõlemat on kõige parem harjutada, kui vaatad internetist õppetunni videot.
• Teadlikus. Teadlikuse harjutamine, on õppimine elama hetkes. See ei aja eemale lennuhirmu, kuid aitab sul seda tunnistada ning sellest tundest edasi liikuda.
• Visualiseerimine. Kui leiad end situatsioonis, mis tekitab sinus paanikat, on abi sellest, kui kujutad end ette kusagil mujal olevat. Kui istud lennukile ja hakkad tundma närvilisust, aitab visualiseerimine sul põgeneda otsesest hirmust, asetades sinu meele ohutamasse “õnnelikku kohta”.

Füüsiline ettevalmistus

1. Tee lennueelne nimekiri. Kui oled pakkinud, siis vaata kõik uuesti läbi ja kontrolli, et kõik vajalik oleks kaasas. Sa ei taha olla teel lennujaama ja avastada, et unustasid enda rahakoti. Reisi sihtpunkt ja pikkus mõjutavad sinu nimekirja, kuid siin on mõned vajalikud asjad, mida sul kindlasti vaja lähevad:
• Rahakott
• Telefoni laadija
• Pass/ID-kaart ja välisriigi valuuta
• Sobilikud jalatsid ja riided
• Ravimid
• Pilet

2. Pane kokku lennukikott. Vaata järgi kaua su lend kestab ja tee valmis plaan, et lennu ajal tähelepanu mujale viia. Raamatu lugemine, filmi vaatamine või ristsõnade lahendamine on kõik head moodused selleks.

3. Pane äratus.
Kui su lend on varajane, siis anna endale piisavalt aega, et üles tulla, asjad organiseerida ja lennujaama jõuda. Kui su lend on hilisemal ajal, siis pane äratus, et meenutada endale, et aeg on minema hakata.

4. Pane paika lennujaama minemise plaanid. Kas su sõber sõidutab sind? Saada talle sõnum, et aega kinnitada. Võtad takso? Helista üks päev ette. Sõidad ise? Vaata, et su autol oleks piisavalt kütust.

Stressivaba lendamine

1. Järgi enda tavalist hommikurutiini. Joo tass kohvi, tee enda voodi ära või tee lihtsaid venitusharjutusi. Ükskõik milline su tavapärane rutiin on, mida paremini sa selle juures püsid, seda vähem stressirikas on lendamise päev. Ära siiski liiga palju kohvi joo, kuna kofeiin paneb sind veelgi ärevamalt tundma.

2. Käi tualetis. 10 minutit enne lennukile minemist käi ära tualetis. Kui sa lennukis oled, läheb ilmselt vähemalt pool tundi, enne kui lennuk õhus on ja sa saad vabalt ringi kõndida.

3. Räägi inimestega. Maini enda lennuhirmu stjuardessile või vestle sellest inimesega, kes sinu kõrval istub. Ära lase vestlusel liigselt hirmu ümber keerelda, piisab sellest, kui keegi teab kuidas sa end tunned, see aitab ärevusel eemal püsida.

4. Harjuta rahulikkust. Nüüd on ideaalne aeg kasutamaks hingamise ja mediteerimise tehnikaid. Keskendu endale koheselt, kui lennukile astud ning iga kord kui ärevust tundma hakkad. Ära oota kuni hirm üle pea kasvab.

5. Loe raamatut. Kui oled end lennukis sisse seadnud, siis võta raamat ja hakka lugema. Leia enne reisi huvitav raamat, mida sa tead et sa naudid. Alusta raamatu lugemist mõni päev enne reisi, jättes lugemine pooleli peale paari peatükki, eelistatud põneva koha pealt. Kui jätkad lugemist lennu ajal, oled juba loole sisse elanud ning see hoiab sinu tähelepanu paremini.

6. Hoia end tegevuses. Kõige olulisem asi, mida lennu ajal meeles pidada on see, et endale tuleb tegevust leida. Leia see, mis kõige paremini sinu mõtte lendamisest eemale viib ja püsi selle juures.

Lisaks:
• Helista enne reisi pereliikmele või sõbrale. Lõbusa jutu ajamine aitab sul naerda, mis omakorda parandab sinu tuju.
• Pane enda padjale või randmetele lavendli või eukalüptiõli. Need rahustavad õlid aitavad sul magada ööl enne reisi ja rahustada sind kui sa oled lennukis.
• Enne minekut käi massaažis või vannis.
• Alkoholi joomine võib tunduda ahvatlev, kui soovid lennuhirmu eemal hoida. Ära joo enne reisi palju alkoholi, pohmakaga reisimine on palju halvem.

 

Paberlennukitega püksid beebidele

Täispuhutavad lennukid lastele – 10 tk

Vastupidav helikopter valget värvi

Valge võitluslennukiga lego

Robot – lennukid paljudes värvides