Mida teha valgendajaga?


Mida saad valgendajaga teha peale plekkide eemaldamise?

Seda odavat puhastusvahendit saad oma kodus paljudel viisidel hästi kasutada.

Me kõik teame, et valgendaja on suurepärane plekkide eemaldamiseks ja desinfitseerimiseks. Selle toimeaine, naatriumhüpoklorit, ründab ja denatureerib kiiresti mikroorganismide valke, tapab baktereid, seeni ja viirusi. Ja Ameerika puhastusinstituudi andmetel muudavad valgendi oksüdeerivad omadused soovimatud värvained (ehk plekid) värvituteks lahustuvateks osakesteks, mida on kerge ära pesta.
Kui sageli oled aga ostnud täissuuruses valgendaja, et kasutada seda vaid ühe või kahe pleki eemaldamiseks, enne kui selle ülejäänud kuudeks kappi panid? Pärast WC-poti desinfitseerimist ja valgete riiete valgendamist saad seda odavat puhastusvahendit oma kodus ka muul viisil hästi kasutada. (Kaitse aga alati oma silmi ja kasuta selle käsitlemisel ka kindaid ning kasuta seda hästi ventileeritavas kohas.)

Hoia oma lillekimpe kauem elus

Värskelt lõigatud lilled teevad kodu kauniks ning rõõmsaks seni, kuni nad omaenda sogases vees närbuvad. Kui mikroorganismid paljunevad tavalises vaasivees, blokeerivad nad lillevarre ja raskendavad varrel veest toitainete kätte saamist, põhjustades närbumist ja ebameeldivaid lõhnu. 1/4 teelusikatäie valgendi lisamine liitri vee kohta võib aidata lilledel kauem elada. Reader’s Digest märgib, et kolm tilka valgendit ja teelusikatäis suhkrut veevaasis „hoiab vett hägunemast ja pärsib bakterite kasvu”.

Nikerdistega kõrvitsalaterna parem säilitamine


Pole lõbus kulutada tunde kõrvitsalaterna lõikumiseks ja uuristamiseks, vaid selleks, et see oma hallituse raskuse all ümber vajuks. Sama valgendajast tehtud lahus, mis aitab lõikelilledel kauem elus püsida, võib säilitada ka nikerdatud kõrvitsaid. Lisa 4 liitri vee kohta teelusikatäis valgendit. Piserda kõrvitsa sisemust rohkelt lahjendatud pleegituslahusega. Cloroxi veebisaidi andmetel laguneb lahjendatud pleegituslahus õhu ja päikese käes kokku puutudes lauasoolaks ja veeks, nii et neid oravaid, kellel võib tekkida kiusatus kõrvitsalaternat ampsata see ei kahjusta– nad söövad lihtsalt soolasemaid suupisteid.

Tapa umbrohtu


Valgendajat ei tohiks kasutada enda aias, kuna see võib kahjustada ümbritsevaid taimi. Siiski võid sa seda kasutada siis, kui umbrohi tungib läbi sinu kõnni ja sõidutee pragude. Võid pragudesse valada lahjendamata valgendajat või pihustada lahjendatud valgendit ja lasta sel päev või kaks enne seista, enne kui umbrohu välja kisud– mõlemad meetodid hävitavad umbrohu jäädavalt. Kasuta seda siiski säästlikult, kuna see võib mulda kahjustada!

Puhasta enda prügikastid


Kui peale prügi välja viskamist püsib sinu prügikastil ebameeldiv aroom, siis on aeg prügikasti puhastada. Üks parimaid viise selle tegemiseks, on valgendaja kasutamine. Kuigi mõned veebisaidid soovitavad puhastuslahuse saamiseks segada valgendajat nõudepesuvahendiga, võivad valgendi ja seep omavahel segades eraldada mürgiseid gaase!
Käi prügikast veega üle ning seejärel lahjenda 1/2 tassitäit valgendit umbes neljale liitrile soojale veele. Kasuta prügikasti põhja ja külgede puhastamiseks seda lahust. Pea meeles kinnaste kasutamist!

Taltsuta kassi liivakastist tulevat lõhna


See eriline ja ebameeldiv kassi liivakasti lõhn, mis on põhjustatud ammoniaagist, bakteritest ja mikroobidest, mis kogunevad su kassi liivakasti, vajab desinfitseerimist. Tee lahus poolest tassist valgendajast ning neljast liitrist veest, kasta lapp selle sisse ja pühi hoolikalt liivakast üle. Oota viis minutit, enne kui selle ära loputad.

Pikenda kuusepuu elu


Kui eelistad jõulupuudena elavaid puid, siis tead, kui masendav võib olla see, kui su hoolikalt kaunistatud puu kahe nädala pärast otsad annab. Tee lahus kahest liitrist kuumast veest, kahest teelusikatäiest valgendajast, tassitäiest maisisiirupist ning kaheksandik tassist rauapulbrist. Pane kuusk selle segu sisse.

Tassidest kohvi- ja teeplekkide eemaldamine


Kui su lemmikud tassid ja kruusid näevad pisut räämas välja, saad nende välimust värskendada valgendiga. Leota tee- ja kohviplekkidega kruuse enne tavapärasel viisil pesemist viis minutit (või nii kaua, kui kulub plekkide hajumiseks) veekausis, mis sisaldab mitut tilka valgendit.

Puhasta plastikust aiamööblit


Ära viska veel ära seda laigulist ning hallitanud “kunagi valge olnud” aiamööblit minema. Proovi hoopis seda pesta 1/2 tassi valgendiga, mis on segatud nelja liitri vee sisse, et näha, kas selle endine sära suudab taastuda.