E-POOD Tootekategooriad

Miks ei peaks enda koju metslindu võtma?

Miks ei tasu enda koju metsikut lindu võtta?

Ilmselt on palju inimesi lapsena või ka täiskasvanuna proovinud vigastatud metslindu päästa tuues linnu enda koju ning tema eest hoolitsenud. Neid linde on peetud õnnelikeks orvukesteks, keda on õnnistatud piisava toidu ja peavarjuga ning on päästetud julma välismaailma eest.


Kas see on siiski õige tegu? Isegi kui lind saab viga, kas on õige ta endale võtta ja lemmikloomaks muuta? Mitte päris! Siin on põhjused.

Metslinnud pole lemmikloomad!


Linnuekspert Alyson Kalhagen ja veterinaar dr Natasha Diehl annavad nõu, et metslinnu lemmikloomana pidamine “on enamikul juhtudel küsitav idee”. Nad märgivad, et metsiku looma või linnu eemaldamine tema elupaigast ja puuri panemine on “üsna ebaeetiline” ja mitte eriti humaanne.


Muidugi võid vastu vaielda, et haavatud või haige linnu koju võtmine on humaanne või vähemalt parem, kui lasta tal väljas kannatada või isegi surra. Kahjuks surevad linnud väljas kogu aeg. Bird Watching Pro töötajad ütlevad siiski, et kui lindu tõesti ei saa rehabiliteerida, võid kaaluda talle kodu andmist, kuid sa ei tohiks kunagi võtta lindu, kes on täiesti terve lihtsalt sellepärast, et sa seda soovid. Metsloomad ning -linnud peavad olema vabad!


Kui sa leiad linnupoja ja arvad, et võtad ta enda juurde koju seniks, kuni ta on valmis oma loomulikku elupaika naasma, siis kaalu seda põhjalikult. Cornell Labi projekti All About Birds kohaselt “ei suuda inimesed isegi asjatundliku hoolitsemise ja toitmise korral pakkuda enamikke oskusi, mida lind vabas looduses vajab.” Põhimõtteliselt paned sa selle linnu surema tema jaoks võõral territooriumil, milleks ta pole valmistunud.

Mida teha kui leiad metslinnu?


Kui leiad metslinnu, kes on tõesti viga saanud ja sa ei haara kaasa lemmikuks tervet lindu, siis pead siiski arvestama tema heaoluga. Lihtsalt seemnete ja puuri ostmisest ei piisa. Linnud on karjaloomad, kes saavad teiste lindudega hästi hakkama ning su uus kaaslane on üksildane, võib masendusse sattuda ning isegi ennast vigastada.


Kui leiad sobiva loomaarsti, kes on nõus lindu kontrollima, pead linnu kontrolli viima, et veenduda selles, et ta ei oleks terviseriskiks sulle ja su perele või su teistele lemmikloomadele. Küsi ekspertide arvamust selle kohta, millega lindu toita ja kuidas talle tervislikku keskkonda pakkuda.


Parim variant on see, et sead oma õuele lindudele söögimajad ning naudid niimoodi nende tegutsemist ja seltsi. Samuti võid võtta ühendust kohaliku rehabilitatsiooni- või uurimiskeskusega, et uurida, kas seal on võimalusi vabatahtlikuks tegutsemiseks. Siis saad olla lindude keskel ning aidata turvaliselt neid, kes seda tõesti vajavad.