Kuidas kopituse lõhnast lahti saada?

Kopituse lõhnad on ebameeldivad ja võivad piinlikust tekitada, kuid neid on õnneks lihtne eemaldada. Kui asja saab pesta, siis pese kasutades äädikat, valgendajat või soodat. Kui asja ei saa pesta, siis puista peale soodat. Lähemalt saad lugeda altpoolt:

Lõhnade eemaldamine kangalt


1. Pese kangast esemed (riided, kardinad, voodipesu) pesumasinas kasutades äädikat
. Lisa üks tassitäis äädikat tavalisele pesukogusele ja lase pool tundi imenduda. Jätka kasutades tavalist pesutsüklit, lisades vedelat ja lõhnastatud pesupehmendajat. Kui vaja, siis korda.
• Äädika lõhn peaks peale kuivamist hajuma.
• Sa võid kasutada liiga palju pesuvahendit või pesupehmendajat. See põhjustab seebi kuhjumist riidesse, tehes selle vähem imavaks ning põhjustades kopitunud lõhna.

2. Pese riideesemed pesumasinas kasutades söögisoodat. Lisa üks tassitäis soodat tavalisele pesukogusele ja lase sellel pool tundi liguneda. Jätka tavalise pesutsükliga.

3. Pese või leota enda riideid valgendajas. Valgendaja eemaldab nii plekid kui lõhna, mida hallitus põhjustab. Pane riided pesumasinasse, veendudes, et sa masinat üle ei koorma. Lisa vedelat pesuvahendit ja vali “soe” vesi. Kui pesumasin on veega täitunud, lisa tassitäis valgendajat (kui masinas on vähe riideid, siis pane ka vähem valgendajat). Jätka regulaarse pesuga. Eemalda ja loputa riided, kui märkad, et värvid hakkavad tuhmuma.
• Valgendaja võib püsivalt värvi eemaldada või riideid kahjustada, eriti siidi, villa või loomseid kiude nii, et jälgi riietel olevaid “do not use chlorine bleach (ära kasuta kloorvalgendajaid)” hoiatusi.

4. Riputa riided peale pesu välja kuivama. Kanga paljastamine valgusele ja värskele õhule võib lõhnu naturaalselt eemaldada.
• Veendu, et riided oleks täielikult kuivad enne kui need sisse tood ja kappi paned. Niiskus on suur kopituse põhjustaja.

Lõhnade eemaldamine seadmetelt

1. Puhasta seadmed soodaga. Enne puhastamist eemalda kõik toit külmkapist ning sulata sügavkülm. Lahjenda 950 ml sooja vett ühe teelusikatäie soodaga. Pühi selle lahusega üle kõik vajalikud seadmed.
• Pane seda segu sisepindadele. Täida tühikud kortsutatud ajalehega ja lase sellel olla 24 tundi või kuni kuivanud. Eemalda ajalehed ning loputa vee ja paberrätikuga.

2. Tee lahti soodakarp ja pane see enda külmkappi. Kui külmkapp kasutuses on, siis imendub lõhn mõne päevaga. Vaheta soodakarpi regulaarselt.

3. Pane külmkappi väike (paar teelusikatäit) vanilje ekstraktiga täidetud anum. Lase sellel olla kolm nädalat, et eemaldada kopituse ja muid lõhnu.
• Sügavkülma temperatuur põhjustab vanilje ekstrakti jäätumist, mistõttu sügavkülmas sellest kasu ei ole.

4. Saa lahti ahjus olevatest ebameeldivatest lõhnadest. Reklaamitavad ahjupuhastajad võivad olla mürgised ning jätta omakorda ebameeldiva lõhna. Sa saad lõhnu enda ahjust eemaldada kasutades lihtsaid asju, mida sa enda köögist leiad.
• Sega klaaskausis kokku 1/2 nõudepesuvahendit, 1 1/2 tassitäit soodat, 1/4 tassitäit äädikat ja üks teelusikatäis vanilje ekstrakti. Lisa piisavalt vett, et sinu segu muutuks paksuks pastaks, kuid ei oleks vesine. Kata sisemised pinnad ja jäta see peale 6-8 tunniks. Kasuta käsna ja vett, et ahi puhastada. Vajadusel korda.
• Täida spreipudel 1/2 äädika ja 1/2 veega. Pritsi see enda ahju sisse ja pühi seejärel niiske käsnaga. See aitab eemaldada lõhnu, kuid mitte sisseküpsenud toidujääke ja rasva.
• Puista sissekõrbenud toidule soola. Oota kuni ahi maha jahtub ning pühi seejärel niiske lapiga.

5. Puhasta kopituslõhn pesumasinast valgendaja või äädikaga. Kopitus võib tekkida pesumasinates (eriti eest laetavates), jättes isegi äsja pestud riietele kopituslõhna. Eemalda kõik riided pesumasinast. Lisa tassitäis valgendajat või äädikat. Pane temperatuur kuuma peale ja lase masinal käia normaalset tsüklit.
• Jäta perioodiliselt masina kaas või uks lahti, et vältida hallituse ja kopituse teket. Eriti tasub seda teha koheselt peale pesu pesemist, kui masin on seest veel niiske.
• Puhasta masina pinnad lahustatud valgendajaga (2 teelusikatäit 3.7 liitri jaheda vee kohta) või äädikalahusega (2 teelusikatäit 3.7 liitri jaheda vee kohta). Puhasta kõik pinnad niisutatud paberrätikuga. Lase olla 12 tundi või seni kuni kuivanud on, enne kui masina käima paned.

Lõhnade eemaldamine niisketest ruumidest

1. Õhuta regulaarselt suletuid ruume ja kappe. Hallitus ja kopitus armastavad jahedat, niisket ja pimedat keskkonda. Hõõru mittepoorseid kõvu pindu, sealhulgas ka seinu, sahtlite sisemusi ja laminaat, betoon või plaatpõrandat pesuvahendi ja sooja veega.
• Vähenda õhus olevat niiskust pannes tööle ventilaatori, niiskuseimeja või avades akent. Ideaalis peaks kodus olema niiskustase alla 40%.
• Palka professionaalid, et need eemaldaks hallitunud laeplaadid, vaiba, linoleumi ja kipsseinad. Neid ei saa puhastada ning võivad olla sinu tervisele ohtlikud.

2. Peida toas olevad lõhnad kodus tehtud potpourriga. Keeda tasasel tulel kaneelipulkasid, apelsinikoori ja nelki. Eemalda, kui vesi hakkab keema ning pane ükskõik kuhu jahtuma.

3. Täida kandik või karp kassiliivaga. Jätta see kohtadesse, kus sa hoiad harva kasutatavaid riideid, nagu kapp või pööning, et vähendada niiskust ja eemaldada lõhnu.

4. Puhasta aknad ja uksed 1/2 vee ja 1/2 äädika lahusega. Seejärel määri õhuke kiht kookosõli aknalauale või akende ja uste äärtesse. See hoiab ära hallituse ja kopituse tagasituleku mitme kuu jooksul.
• Et desinfitseerida pindu ja tappa hallitust, sega 3/4 tassitäit valgendajat sooja veega. Kanna kummikindaid ning kasuta käsna, et pindu pühkida. Lase sellel olla viis minutit, enne kui veega üle loputad. Lase kuivada õhu käes.
• Kontrolli regulaarselt aknaid, uksi ja seinu, et neil poleks tekkinud hallitust.

Lõhnade eemaldamine mööblilt ja vaipadelt

3. Puhasta vaibad sooda või vaibapuhastajaga. Kanna kuivale vaibale peale soodat või vaibapuhastajat ning seejärel hõõru niiske mopi või käsnaga. Lase sellel olla seni, kuni see on täielikult kuivanud ning seejärel tõmba tolmuimejaga üle.
• Väikesi vaipu ja uksematte pese pesumasinas. Vaata üle tootja silt, millel on puhastamist puudutavad juhendid ning et vaipa ikka võib masinas pesta.

4. Puhasta kapid ja sahtlid sooda või ajalehega. Sa võid kasutada kokku kortsutatud ajalehti või jätta sinna avatud soodakarp. Lase olla vähemalt 2-3 päeva, et lõhnu eemaldada.
• Pühi kapp seest 1/2 sooda ja 1/2 vee lahusega.
• Väike avatud purk või muu konteiner, mis sisaldab kohvi võib olla samuti efektiivne väikestes ruumides. Lase olla 2-3 päeva, enne kui eemaldad või asendad.
• Alternatiivselt, eemalda kapist või sahtlitest kõik asjad ning puista õhuke kiht kohvi või soodat pinna põrandale. Lase olla 2-3 päeva ja seejärel puhasta tolmuimeja või niiske lapiga.

Lõhnade eemaldamine teistelt asjadelt

1. Puhasta kingad soodaga. Pane mitu teelusikatäit soodat jalatsite sisse ja paki seejärel kingad kilekotti. Aseta need ööseks sügavkülma. Eemalda järgmisel hommikul ja raputa sooda prügikasti.
• Paki märgade jalatsite (eriti tenniste ja spordijalatsite) sisse kokkukortsutatud ajalehti. Asenda lehed uutega, kui need märjaks imenduvad. See aitab jalatsil kiiremini kuivada ning vältida halva ja kopitava lõhna teket.

2. Õhuta enda kohvrit või seljakotti. Lase neil olla paar päeva väljas päikese käes. Soojus ja valgus aitab tappa kopitust ja baktereid.
• Pane enda kohvrisse või kotti mitu kuivati lehte või täida riidest taskud kassiliivaga, mis sisaldab soodat.

3. Telgist kopituslõhna eemaldamine. Pane telk üles enda aeda päikeselisel päeval. Sa ei pruugi kunagi hallitusplekkidest lahti saada, kuid lõhnast peaksid sa korraliku küürimise (loe telgi tootja juhendeid sobivate toodete kasutamiseks) ja päikeseliste päevade abi lahti saama.
• Peale telgi kasutamist veendu, et telk oleks täielikult kuiv enne, kui selle kokku rullid ja kappi paned.

4. Värskenda auto sisemust. Puista soodat või vaibapuhastit polstrile ja põrandale ning seejärel eemalda see tolmuimejaga.
• Jäta avatud konteineriga kohvi või kassiliiva enda pagasnikusse. Lase olla öö otsa, et lõhnad imenduks.
• Puhasta matid valgendajast ja veest tehtud lahusega (1/2 tassitäit valgendajat 3.7 liitri vee kohta) ja seejärel loputa need veega. Tee seda soojal ja päikselisel päeval, et saaksid lasta mattidel väljas kuivada.

Lisaks:
• Ära kasuta valgendit, et puhastada seadmeid, kuna need võivad kahjustada pinda ja emiteerida potentsiaalselt ohtlikku suitsu.
• Kui sul pole pesumasinat, siis võid leotada 30 minutit sooja veega täidetud kraanikausis või vannis.
• Hallitunud vaibad ja polstrid tuleks minema visata.
• Enamus õhuvärskendajaid peidavad kopituslõhna, mitte ei eemalda seda.
• Veendu, et rätikud on täiesti kuivad, enne kui need pesukorvi viskad.
• Veendu, et riided oleks korralikult loputatud ja täiesti kuivad enne kui need kappi paned.

Avatar photo

Stella Salaka

Articles: 356