Kuidas hooldada nahast mööblit?

Nahast mööblit kasutatakse paljudes ruumidisainides, kuid see vajab ka rohkem armastavat hoolt kui kangast mööbel. Seda tuleb regulaarselt tolmust pühkida, tolmuimejaga pragusid puhastada ja peale aetud söögid-joogid koheselt koristada. Täpsemate juhendite jaoks loe tootja juhendit ning ära kunagi kasuta kemikaale, mis pole nahale mõeldud. Hoia mööbel eemal konditsioneerist, kuumaallikatest ning pikaajalisest päikese käes viibimisest.

Nahast mööbli puhastamine

  1. Pühi regulaarselt puhta ja kuiva lapiga. Kasuta mikrokiududest tehtud lappi. Tolmu kogunemise vältimine on parim ettevaatusabinõu.
    • Kangekaelsema tolmu jaoks niisuta riiet destilleeritud vees. Veendu, et lapp poleks tilkuvalt märg. Ära kunagi lase veel nahka imenduda.
    • Kasuta alati pehmet riiet ning mitte kunagi harja, kuna see võib kriimustada ja kahjustada nahka.
  2. Puhasta praod tolmuimejaga. Iga mööbliese kogub mingil määral tolmu ja mustust ning nahkmööbel ei ole erand. Pane tolmuimeja otsa spetsiaalne pehmete harjastega väike otsik ning puhasta sellega õrnalt terve pind. Võta tolmu ka patjade alt ja vahelt.
    • Kui saad patju liigutada, siis tee seda, kuna siis on tolmu võtmine palju efektiivsem. Kui ei saa liigutada, siis proovi pragude vahele pääseda nii hästi kui saad.
  3. Maha läinud asjad puhasta koheselt kuiva lapiga. Kui nahkmööblile midagi peale ajad, siis puhasta see nii ruttu kui võimalik, kasutades kuiva riiet või käsna, et see saaks võimalikult palju vedelikku endasse imada. Niisutatud lappi kasuta ainult tungival vajadusel, kasutades võimalikult vähe vett ning pärast tuleb kindlasti puhastatud pind ka kuivaks pühkida.
    • Hõõrumine ajab maha läinud asja hoopis laiali nii, et kasuta tupsutamise tehnikat. Võta kuiv riie, pane see pleki peale ning hoia seda viis sekundit või senikaua kuni see maha läinud vedeliku endasse imab.
    • Kui oled peale ajanud midagi, mis pole vedelik, siis võid kasutada natuke õrna seepi ja sooja vett. Kui plekk on tugev, siis on parem konsulteerida spetsialistiga, et plekki mitte veel hullemaks teha.
    • Kõige olulisem on kiire reageerimine ja kohene puhastamine, et maha aetud asjal poleks aega nahka imenduda.
  4. Kasuta puhastajaid, mis on nahale mõeldud. Pesupulbrid, lahustid, üldotstarbelised puhastusvahendid, ammoniaak, valgendi ja mööbli poleerijad- need kõik võivad nahkmööblile kahjulikud olla. Ära kasuta neid tooteid enda nahkmööbli puhastamiseks või sellelt plekkide eemaldamiseks. Hoia käepärast puhastusvahend, mis on spetsiaalselt nahal kasutamiseks mõeldud, et häda korral seda kasutada.
    • Sulle võib tunduda puhastusvahendi ette ostmine tarbetu raha kulutamisena, kuid kui sul seda vaja läheb, on sul hea meel, et see kodus olemas on. Kiire koristamine võib sinu nahkmööbli päästa.
  5. Loe tootja juhendit puhastamise ja hooldamise kohta. Üldised juhendused on kasulikud, kuid on alati hea, kui loed informatsiooni, mis on tootja või edasimüüja sulle kaasa andnud ning mis kehtib kindlale mööbliesemele.
    • Osad tootjad võivad kaasa anda või eraldi müüa spetsiaalseid vahendeid, mis on nende mööbliesemete jaoks mõeldud. Sellisel juhul osta see, kuna see on tehtud just sinu mööbli jaoks.

Et nahkmööbel kaua püsiks

  1. Aseta mööbliese õigesse kohta. Kuna nahast mööbel on tehtud loomade nahast, siis mõtle selle eest hoolt kandes enda naha peale. Ära aseta mööblit konditsioneeri alla, kamina või küttekeha lähedusse ja otsese päikesevalguse kätte. Kõik need võivad nahka kuivatada ning põhjustada selle pragunemist või tuhmumist.
    • Kui päikesevalgus paistab sinu nahkmööblile peale osa päevast, siis pole hullu, kuid pikaajaline paljastus päikesevalgusele kahjustab nahka.
  2. Kasuta regulaarselt naha konditsioneeri. Seda nahast mööblil kasutades hoiad ära naha kuivamise ja pragude tekkimise. Kasuta piisavalt palju, et nahast pind õrnalt katta. Võta ühendust tootjaga, et teada saada millist tüüpi konditsioneeri nad soovitavad.
    • Naha konditsioneeri müüakse paljudes mööblipoodides. Samuti võid seda leida autoosade poest, kus seda müüakse nahast autoistmetel kasutamiseks.
  3. Hoiusta nahkmööblit ettevaatlikult. Kui pead panema nahkmööbli mõneks ajaks lattu seisma, siis lase see professionaalselt puhastada ning veendu, et see oleks täielikult kuivanud. Aseta plastikust lina selle alla, et niiskus kergelt ligi ei pääseks. Nahk vajab hingamist nii, et ära kunagi tervet mööblieset plastikusse mähi, kuna niimoodi tekib niiskus ning see rikub naha.
    • Ära kunagi nahast mööbli peale pane raskeid asju, kuna see võib nahale tekitada pöördumatud süvendid.
    • Aseta mööbel puidust kaubaaluste peale, et seda maapinnast kõrgemal hoida.

Kahjustuste parandamine

  1. Paranda rebenenud nahk paigaga. Võta tükike denim kangast, mida kasutakse teksapükste tegemisel. Lõika see natuke suuremaks kui rebenenud koht ning jäta ääred ümaraks. Kasuta pintsette, et riidetükk ettevaatlikult rebenenud koha alla paigutada. Kasuta paindlikku liimi (mis on mõeledud plastiku või vinüüli liimimiseks) ning kanna seda paigale. Pigista rebenenud koht selle kohal kinni.
    • Kui lihtsalt rebenenud koha kinni liimis, tekib sellega ka mühk, kuid kui paiga alla paned, on rebenenud koht siledam ning peab kauem vastu.
    • Sellega on rebend parandatud. Kui aga soovid veel paremat välimust, siis pane natuke superliimi rebendi peale, hõõru seda õrnalt liivapaberiga siis, kui see on veel märg ning seejärel taasta värv spetsiaalse nahavärviga.
  2. Eemalda lohud kuumusega. Kui jätad midagi rasket enda mööblile, siis võib tulemuseks olla lohk. Kasuta kuumapüstolit või fööni. Seadista see madala temperatuuri peale ning soojenda sellega lohus olevat kohta. Kasuta õrnalt mõlemat kätt, et nahka pingule tõmmata. Korda soojendamise ja pinguldamise protsessi senikaua kuni lohk on kadunud või vähem silmatorkavam.
  3. Taasta kulunud naha värv paranduskomplektiga. Külasta mööblipoodi ning osta spetsiaalne komplekt, millega saad naha värvi parandada. Selles on tavaliselt kreem või palsam, mida pead õrnalt mööblile hõõruma. Vali värv, mis on võimalikult lähedane sinu mööbliesemele. Võta lapp, pane natuke vahendit peale ning hõõru seda õrnalt kohtadesse, mis on kõige kulunumad.

Kolm hea imamisvõimega puhastuslappi

Mikrokiust lapp varre otsas

Kvaliteetne mikrofiiber lapp – 3 tk komplektis

Võimas ja kvaliteetne föön + 2 otsikut

Soodne musta värvi föön

Avatar photo

Stella Salaka

Articles: 356