Vahel juhtub nii, et kohtad kedagi ning sulle tundub, et olete üksteist terve elu tundud. Teie iseloomud ja huumorimeel sobivad nii hästi kokku, et tunnete endid juba heade sõpradena. Kuid siiski võtavad enamused sõprussuhted aega, et nendest asja saaks.
Tuttavast sõbraks saamine
- Ava ennast. Lase enda müür alla ning jaga midagi enda kohta. Enda haavatavuse näitamine on hea moodus kellegagi sidet luua. Kui sul on õnne, siis vastab vestluskaaslane sulle sellega, et jagab ka enda kohta midagi isikliku. See aitab sõprust sügavamaks muuta.
• Mitte igaüks ei reageeri nii nagu sa soovid. Mõned inimesed lihtsalt ei mõista sind ning see võib tekitada pettumust. Kuid see on parim moodus, et teada saada, kas su uus tuttav panustab nii nagu tõeline sõber seda teeb. - Näita positiivset suhtumist ning huumorimeelt. Pole vajalik, et teeskleksid kogu aeg rõõmus olemist, kuid kui sa kedagi eriti hästi ei tea, siis peaksid asjad hoidma positiivsete ja kergetena. Proovi näha huumorit igas situatsioonis ning sinu tulevane sõber võib rohkem nautida sinuga koos olemist.
• Kui sulle meeldib inimesi naerma ajada, siis ära karda nalja visata. Huumorimeel on ligitõmbav omadus.
• Ära viska nalja teiste inimeste üle, kuna see võib kõlada õelamalt kui kavatsetud. - Maini ühiseid huvisid. Too välja asju, mis teile mõlemale meeldib- teine inimene ei pruugi mõista, kui palju teil ühist on. On normaalne, kui ütled midagi sellist: “Kuulsin, et sulle meeldib džäss… mulle ka. Kes on sinu lemmik?”.
• Ära teeskle, et sulle meeldivad samad asjad mis talle. See mõjub alati võltsilt ning mõjub enamustele inimestele eemaletõukavalt. - Leia võimalusi, et tuttavaga rohkem aega viita. Parim viis suhte sügavamaks tegemisel on koos mälestuste loomine. Ole loov ning tule välja plaaniga, kuidas veeta peatse sõbraga kvaliteetaega. Kui tegevus on midagi sellist, mida sulle teha meeldib, siis mõjub see loomulikult.
• Kui sinu uus sõber võtab osa mõnest trennist või ringist, siis uuri kas ka sina saaksid ühineda. - Kutsu tuttav üritusele. Sinu tuttav võib sind kuhugi kutsuda, kuid ka sina pead võtma initsiatiivi ning ka teda kutsuma. Mõtle selle peale mida sinu tuttavale meeldib ja mida ei meeldi teha ning leia midagi, mille tegemist ka tema naudiks.
• Kui mõni tuttava lemmikartist esinema tuleb, siis osta piletid ning kutsu teda endaga kaasa. Tõenäoliselt saab tal väga hea meel. Kui ta sinuga kaasa ei saa tulla, siis leiad kindlasti kellegi teise, kellele teine pilet anda.
• Kui kutsud kedagi kinno filmi vaatama, siis vali välja kindel film, mis sinu tuttavale meeldiks. See näitab, et oled tema jutule tähelepanu pööranud. - Loo rituaal. Kui on midagi, mida sulle ja sinu tuttavale koos teha meeldib- näiteks kinos käimine või keegel- siis proovi luua harjumus, et seda regulaarselt teha. Minge keeglit mängima iga kuu esimesel laupäeval või käige kinos üle nädala. Inimesed armastavad rituaale ning tänu sellele võite tunda end lähedamaste sõpradena.
- Ole andev. Üks ebameeldivamaid omadusi inimese juures on kitsidus enda aja, raha ja emotsioonidega. Paku enda abi, kui su tuttav vajab midagi- ära oota ja sunni teda sind paluma. Mõtle inimestele enda ümber ning leia mooduseid kuidas nende elu paremaks teha. Väikesed, armsad žestid üllatavad inimesi ning neil on nende üle hea meel.
• Kui lähed baaris jooki tellima, siis küsi inimestelt, kellega koos oled, et kas ehk soovivad ka nemad midagi.
• Kui oled tuttavaga koos koolitusel või klassis ning näed, et tal on raskusi, siis uuri kas talle meeldiks vahel koos õppida. Ära käitu nii nagu sa oleksid targem, vaid lihtsalt ütle, et sulle kuluks õppimiskaaslane ära.
Kohtumine uute tuttavatega
- Loo silmside. Sa ei pea kellegile silma jõllitama, kui temaga esimest korda kohtud, kuid loomulik aeg-ajaline silmside näitab, et oled huvitatud. See on eriti oluline kui sa kellegagi vestled. Kui su silmad vilavad mööda tuba ringi sel ajal kui keegi sinuga räägib, siis saadab see sõnumi, et sa pole tema jutust huvitatud.
• Proovi luua silmsidet aeg-ajalt ning hoida senikaua kuni peas kolmeni loed.
• Isegi kui oled häbelik ning silmsideme loomine sinu jaoks keeruline on, siis proovi end seda tegema sundida. - Naerata inimestele. Naeratus tõstab sinu tuju ning mõjub positiivselt ka inimestele, kes sinu ümber on. Naeratamine vallandab sinu ajus endorfiine, kemikaale mis on nagu looduslikud valuvaigistid. Proovi naeratada alati siis, kui kohtad kedagi uut.
- Tee komplimente. Proovi leida midagi, mis sulle tõesti selle inimese juures meeldib, et sinu kompliment ei paistaks surutud või võlts. Ilmselgelt on midagi, mis sulle selle inimese juures meeldib, muidu ei tahaks sa temaga sõbraks saada.
• Kingade, koti või kaelakee kiitmine on kindel valik. Lihtsalt vaata, et sa ei ütleks iga kohtumise ajal sama asja. Näiteks: “Su kingad on nii lahedad!” või “Mulle meeldib su särk! See on nii ilus!”
• Kui inimese juures on midagi eriti silmapaistvat, siis seda parem: “Sa oled alati nii rõõmus ja energiline! Kuidas sa seda teed?”
• Kui keegi sinu jaoks ukse avab, siis võid öelda: “Rüütellikkus polegi surnud!” et teha kompliment tema heade kommete kohta.
• “Sa oled nii naljakas!” on alati hea- kõigile meeldib mõelda, et neil on hea huumorimeel. Vaata lihtsalt, et sa seda tõesti mõtled ning tema nalja peale naerad. Selle ütlemine ilma naermiseta on kõige hullem. - Väljenda enda huvi. Kui osaled vestluses siis ole alati viisakas ja kuula, mida su sõber räägib. Kui käitud nii nagu sul oleks igav, siis võid tunduda enesekesksena.
• Kui leiad end kinni vestluses, milles sa ei oska midagi kaasa rääkida, siis vaata kas saad muuta teemat. Proovi mitte vahele segada, kuid kui kaaslane jõuab jutuga lõpule, siis saad mingi muu asja teemaks võtta.
• Vahel võib sõber tahta rääkida millestki väga isiklikust või tõsisest, kuid sinul on kiire või oled liiga enda mõtetes kinni, et tähelepanu pöörata. Küsi talt, et kas saaksite sellest rääkida hiljem, et saaksid talle tervikliku tähelepanu pöörata. - Väldi õrritamist ja kiusliku käitumist. Ära kunagi kellegi kallal kiusu pärast nori. Isegi kui sa arvad, et oled naljakas, siis teiste kulul nalja tegemine mõjub ebausaldusväärselt ning inimene ei pruugi tahta sinuga lähemalt sõbrustada. Isegi kaaslased, kes hetke ajel kaasa naeravad, võivad mõelda, et sa oled õel.
Parem sõber olemine
- Tee endale iseloomu muutus. Ole endaga aus ning proovi välja mõelda asju, mida sa teed või ütled, millesse teised hästi ei suhtu. Tee nimekiri asjadest, mida sa teeksid teisiti. Seejärel teeskle, et oled parem inimene senikaua, kuni see juba loomulikult välja tuleb.
• Kui tunned, et oled vahel liiga häbelik, siis proovi sotsiaalsetes situatsioonides rohkem rääkida- isegi siis kui see on ebamugav.
• Kui saad aru, et vead vahel inimesi alt, siis tee enda prioriteediks see, et sa ei anna kunagi lubadusi, mida sa täita ei suuda. Seejärel ära hüppa alt ära ühestki plaanist, mida sa oma sõpradega teed. - Ole ehtne. See on klišee põhjusega: on oluline olla sina ise. Ära püüa olla see, mida sa arvad, et su sõbrad tahavad. Teesklemine võib olla kurnav ning riskid sellega, et su sõbrad ei saagi kunagi teada, kes sa tegelikult oled. Pealegi meeldid enda sõpradele sellepärast, et sa oled sina- kui oleksid teistsugune, siis nad ei olekski sinu sõbrad.
- Ole valmis enda üle naerma. Kui teed vea, siis võta see omaks. Ja kui su sõber sind natuke norib, siis ära võta seda isiklikult. Lepi sellega, et igaüks teeb vahel midagi piinlikku ning lihtsalt naera selle üle.
- Käitu situatsioonile vastavalt. Kui su sõber jagab midagi olulist, siis ära proovi nalja visates meeleolu kergendada. Kui su sõbrad proovivad lõõgastuda ja lõbutseda, siis hoia tõsised teemad mõneks teiseks korraks. Kui sa pidevalt grupi dünaamikat muudad, siis võivad nad tunda nii, et sa tegelikult neid ei mõista.
- Ära proovi kõike enda ümber keerlema panna. Ära uhkusta enda saavutustega. Kui sõber räägib midagi, mida ta teinud on või mille üle uhke on, siis ära proovi temast üle olla. Näiteks kui sõber räägib lõbusa loo, siis ära proovi seda ületada.
- Ära pea arvet. Kui sina oled see, kes kogu aeg maksma peab, siis on aeg midagi öelda, kuid viimane asi mida teha on see, et panna sõber tundma nagu ta võlgneks sulle midagi.
• Ära pea arvet selle üle kes viimane kord lõuna eest maksis, autoga sõitis või kontserdipiletid ostis.
• Ära aja järge kui tihti sina sõbraga kontakteerud ja kui tihti tema. Selle üle lärmi löömine võib teha ainult seda, et sõber hakkab sind hoopis vältima.
• Kui sulle tundub, et sina oled see, kes kogu aeg sõpra kuhugi kutsub ning tema teeb seda harva- siis ära selle pärast muretse. Senikaua kui üksteisega aega veedate, pole oluline kes keda kutsus. - Ole usaldusväärne. Alati järgi plaane mida sa teinud oled, välja arvatud siis, kui tegu on hädaolukorraga. Kui pead mõnikord plaani lõhkuma, siis ole sõbraga aus ning ütle talle miks. Kuid ära sellest harjumust tee, kuna lõpuks ei kutsu ta sind enam üldse.
Lisaks:
• Kuula rohkem kui räägid.
• Ole optimistlik! Inimesi tõmbab asjade juurde, mis neid hästi ja rõõmsalt tundma panevad. Optimistid teevad just täpselt seda.
• Ära kunagi valeta või teeskle, et endale sõpra saada. Kas sina tahaksid olla sõber võltsi valetajaga? Muidugi mitte. Seda ei taha ka teised.
• Ära üle pinguta. Ära kutsu sõpra pidevalt asju koos midagi tegema ning ära kogu aeg helista/sõnumeid saada.
Valgustusega vedur multikast “Toomas ja sõbrad”
Südame ja võtmega kaelakeed paaridele
Käevõru sinu valitud teksti ja fondiga