Kallistamine ja rääkimine enda vastsündinud beebiga on meelelahutuslik sinu jaoks, kuid mis on lõbus lapse jaoks? Kui meeles pidada, et beebi sensoorne süsteem areneb edasi, siis on sul võimalik pakkuda talle tundide kaupa meelelahutust, kasutades tavalisi koduseid esemeid. Samuti saad last samade strateegiatega lõbustada kui kuhugi reisite.
Vastsündinu lõbustamine
1. Tee enda nägu lõbusaks. Laps tunneb rõõmu naljakatest nägudest ning võib üritada sind imiteerida. Lapse jaoks on meelt lahutavad kui teed naljakaid hääli, näitad keelt või väänad enda näo lõbusaks grimmassiks. Beebidele meeldib, kui nendega räägitakse ning nad pühendavad oma tähelepanu sulle. Sina oledki tõenäoliselt enda vastsündinu lemmik mänguasi.
2. Liiguta lapse käsi ja jalgu. Laps võib saada meelelahutust ka enda kehast, kui sina teda aitad. Proovi laps panna selili ja aita tal käsi õrnalt kokku plaksutada. Samuti võid hoida tema jalgu ning neid edasi-tagasi liigutada nagu ta sõidaks jalgrattaga.
• Räägi või laula lapsega samal ajal kui ta jäsemeid liigutad või naljakaid nägusid teed.
• Pane huuled vastu lapse nahka ning puhu. See teeb lapse jaoks lõbusat kõdi ja häält.
3. Paku huvitavaid asju talle vaatamiseks. Mänguasjad, millel on tugevad kontrastilised värvid (must, valge, punane) aitavad hoida beebi tähelepanu ja stimuleerida tema nägemise arengut. Erksate värvidega pildid, kontrastsed mustrid ja liikuvad asjad – kõik need pakuvad talle huvi.
• Vastsündinu nägemine alles areneb ning tal on kõige parem keskenduda asjadele, mis asuvad ta näost 20-30 cm kaugusel. Kaugemal olevad asjad on tema jaoks udused.
• Samuti võid sa mingit asja hoida tema näo juures ning aeglaselt liigutada edasi-tagasi. Beebi pilk jälgib seda tõenäoliselt huviga.
• Jäta meelde, et sinu nägu tundub beebile samuti huvitava objektina ning on tõenäoliselt üks tema lemmik mänguasju.
4. Leia midagi, mis häält teeb. Enamus beebisid armastab kuulata erinevaid hääli. Näiteks võta plastikust võtmekomplekt ning kõlista neid beebi ees. Beebi meelt on kerge lahutada millegi sellisega. Kui plastikust võtmeid ei ole, siis proovi kõristit.
• Võid proovida ka plastikust karpi panna riisi või ube, midagi mis kõriseb. Veendu, et kaas on tugevalt peal, et beebi neid kurku tõmmata ei saaks.
5. Laula beebile laule. Sinu hääl on üks rahustavamaid asju beebi jaoks. Imikutele meeldib kordamine, nii et ühe ja sama väikese viisi kordamine on tema jaoks väga lõbus kuulata. Näiteks laula lapse nime uuesti ja uuesti, alguses kõrgelt, seejärel madalalt.
• Beebi kiigutamine laulmise ajal on beebi jaoks veelgi huvitavam.
Väikelapse lõbustamine
1. Mängi peitust, et õpetada objektide kestvust. Lapsed ei ole sündinud teadmaks objektide kestvust, see tähendab, et nad ei saa aru, et miski ikka eksisteerib, kuigi seda ei näe. See tähendab beebi jaoks, et kui sa teises ruumis oled, ei pruugi sa kunagi tagasi tulla. Arusaadavalt on see beebide jaoks hirmutav. Peitusemäng on hea viis õpetamaks talle, et asjad siiski on edasi olemas, kuigi tema neid ei näe. Beebidele, alates neljandast elukuust, üldiselt meeldib mängida peitust.
• Peitusemäng õpetab sinu lapsele mitte muretseda, sest sa tuled alati tagasi.
2. Lugege koos raamatut. Kuigi su laps võib olla veel kaugel ise lugema õppimisest, naudib ta sinu hääle kuulmist ning see stimuleerib tema aju. Katsu kasutada erinevaid hääli ja aktsente, et seda veelgi lõbusamaks teha.
• Kui su laps vanemaks saab, julgusta teda ise lehti keerama. Paksemad leheküljed aitavad toetada tema motoorset koordinatsiooni.
3. Julgusta toiduga mängimist. Kui laps on umbkaudu kuus kuud vana, võid lasta tal toiduga mängida. Toit võib olla huvipakkuv tegevus, isegi kui pole söögiaeg. Pane laps istetooli, millel on kandik. Pane kandikule näiteks paar lusikatäit jogurtit, et ta saaks sõrmega selle sees kujundeid teha.
• Laps võib samuti nautida puidust lusikate ja silikoonist pintslitega mängimist.
4. Mängi seebivahuga. Kui sinu lapsele ei meeldi uusi asju suhu toppida, siis on seebivaht hea asi, millega mängida saab. Et teha mittemürgist seebivahtu, lisa paar supilusikatäit vett ¼ topsitäiele mittemürgisele vedelseebile ning sega need kasutades käsimikserit. Niimoodi saad kiirelt kausitäie vahtu, millega beebil lõbus mängida.
• Pane laps ja vaht rätikule või pleedile, et oleks kerge pärast seda ära koristada.
5. Anna lapsele potte ja panne. Kui sa oled köögis, on hea anda lapsele mängimiseks tavalisi koduseid asju nagu potid, lusikad, plastikust konteinerid, tühjad karbid jne. Kui laps on vanem, on tal huvitav neid asju uurida ja kuulata mis häält nad teevad kui neid üksteise vastu või põrandale taguda. Noorematele lastele pakub hoopis see rohkem huvi kuidas need lõhnavad või maitsevad.
• Veendu, et asjad oleks piisavalt puhtad.
• Veendu, et sa ei anna kunagi beebile midagi sellist mida ta saaks lõhkuda või millel on pisikesed tükid, mis võivad olla ohtlikud.
Lisaks:
• Kui su laps roomama hakkab, siis viska ka end maha ja rooma koos temaga – lastele meeldib, kui sa oled temaga ühel kõrgusel.
• Lastele meeldib üle asjade roomata nii, et pane maha mõned padjad ja lase lapsel nende vahel navigeerida.
• Pane käima mõni lõbus laul, võta laps sülle ning liiguta tema jalgu või käsi koos muusikaga.
• Beebidele meeldib lamada puude all, sest siis saavad nad jälgida puulehtede liikumist.
Seebi silma sattumise eest kaitsvad dušimütsid
Puuvillast kootud mustriga tekid beebidele
Kaisuloomadega pudelid beebidele