Kuidas riietelt plekke välja saada?

Kui sa ei ole veel enda lemmikut särki plekiga rikkunud, siis võid end õnnelikuks pidada. Plekk võib rikkuda sinu hinnatud riideeseme ja saata selle enneaegsele pensionile, kui sa ei tea, kuidas sellega tegeleda. Kui sind on tabanud ebaõnn ja oled määrinud riide, siis on mõned viisid, kuidas seda ebaõnne ümber pöörata.

Eeltöötlemine

1. Uuri silte. Tihtipeale leiab sildilt kasulikku informatsiooni, kuidas antud riideesemelt plekke eemaldada. Lisaks tagab selle info läbi lugemine selle, et sa ei kahjusta enda riideeset pestes seda valet moodi.

2. Töötle plekki veega. Enne kui pesemist alustad, leota riiet külmas vees, eriti kohta, kus on plekk. See hoiab ära pleki kuivamise ning seda on kergem eemaldada.
• Kui külma vette likku panemine on võimatu, siis tupsuta seda veega. Ära kunagi plekki hõõru, kuna see võib põhjustada pleki laiemaks minemist ning luua veelgi suurema pleki.

3. Väldi kontakti kuumusega. Kuumus teeb pleki raskesti eemaldavaks. Väldi määrdunud materjali hoidmist kuumuseallikate juures ning samuti ka otsese päikese käes. Sellepärast on ka pleki eemaldamisel oluline kasutada külma vett.

4. Väldi survet. Ära vajuta jõuliselt kangale või hõõru seda tugevalt. Sa tahad vältida seda, et plekk ei läheks sügavamale kangasse.

Õige plekieemaldaja valimine

1. Määra kangatüüp. Kangatüüp, millel plekk on, määrab selle, millist lahustit sul selle eemaldamiseks vaja on. Riidel oleval sildil on tavaliselt kirjas, mis tüüpi kangaga tegu on ja kuidas seda õigesti pesta, kuid kui seda pole, siis katsu silma järgi kindlaks teha, mis materjaliga tegu.

2. Puuvillaselt riidelt pleki eemaldamine. Parimad lahustid puuvilla jaoks on poes müüdavad pesuvahendid (näiteks Tide) ja kerged happed (äädikas). Kuigi valgel puuvillasel riidel saab kasutada valgendit on see väga karm ja võib kahjustada riiet.

3. Villaselt riidelt pleki eemaldamine. Villa võib leotada, kuid ainult siis, kui see on tasasele pinnale laiali laotatud, kuna see on vastuvõtlik venitamisele ja deformeerimisele. Kasuta ainult villa säästvat pesuvahendit; happed ja valgendid võivad villase eseme rikkuda. Võimalusel vii villane riideese keemilisse puhastusse, et professionaalid saaksid pleki eemaldada.

4. Sünteetiliselt riidelt pleki eemaldamine. Sünteetika hulka kuuluvad riided, mis on tehtud sellistest kiudest nagu akrüül, nailon, polüester ja teised. Kasuta nende materjalide puhul standardseid pesuvahendeid, kui sildil pole teisiti juhendatud. Ära katseta koduseid vahendeid, kuna need võivad lahustada ja hävitada plastikut, mida nendes kangastes kasutatud on.

5. Siidist riidelt pleki eemaldamine. Siid on väga keeruline kangas, millelt plekki eemaldada ning seda tuleb käsitleda eriti hoolikalt. Siidi leotamine jahedas vees on kasulik, et plekk sügavamale ei imbuks, kuid siidi ei tohi hõõruda.

6. Kasuta soola. Sool võib olla efektiivne, kui seda panna pleki peale, kuna see imeb pleki välja. See võib aidata sind erinevate plekkidega, sealhulgas ka vere- ja veiniplekkidega.

7. Kasuta valgendajat. Valgendajat on ohutu kasutada ainult valgetel kangastel ja üldjuhul vaid puuvillal.

8. Kasuta nõrku happeid. Nõrgad happed on head kui on vaja eemaldada kleepuvat plekki (näiteks liim), samuti töötavad need hästi ka heledatel kohvi-, tee-, ja muruplekkidel.

9. Kasuta glütseriini. See aitab eemaldada tindi- ja värviplekke.

10. Kasuta lakibensiini. Seda on parim kasutada rasvaplekkidel, mis on tulnud tõrvast, värvist ja asfaldist. Lakibensiini tuleks kasutada ainult tugevatel kangastel

Plekieemaldaja kasutamine

1. Kasuta absorbtsiooni. Kasutades absorbeerivat vahendit nagu sool, saad plekki välja meelitada. Pane määrdunud kohale soola, soodat, talki või maisitärklist ja lase sellel olla viisteist minutit. Seejärel eemalda ja loputa.

2. Kasuta lahustit. Keera enda määrdunud ese tagurpidi nii, et plekk on sinust eemal. Seejärel pane pleki tagaküljele enda valitud plekieemaldajat. Lahusti leotub läbi ja surub pleki kanga pinnale välja.

3. Aseta riie paberrätikule. Aseta määrdunud pool paberrätikule. See laseb lahustil suruda pleki riidest välja ja imevale rätikule.

4. Lase riidel olla. Et anda lahustile aega toimimiseks, lase riideesemel seista paberrätikul umbes tunnike. Ära lase kangal ära kuivada, muidu jääb plekk alles ja nullid enda pingutused.

5. Loputa rõivas. Peale seda, kui eelmised sammud lõpetanud oled, pane riideese koheselt pesumasinasse või kui käsitsi pesed, siis tee seda põhjalikult. See võimaldab lahusti ja pleki puhtaks loputada ning su pluus näeb välja kui uus.

Lisaks:
• Ära kunagi plekilist riideeset pese ja kuivata enne, kui oled proovinud plekki välja saada.
• Kui sa pole kindel uue plekieemaldaja reaktsioonis kangaga, siis kasutata testimiseks varjatud ja väikest kohta.
• Pastakatriipe saad nahast kotist eemaldada, kui lased sellele juukselakki, lased kuivada ja seejärel tupsutad õrnalt võrdsetest osadest äädikast ja veest tehtud lahusega.
• Muruplekke saad eemaldada, kui kannad peale piiritust, ootad kümme minutit ning seejärel pesed riide nii nagu tavaliselt.

 

Puuvillast nööpidega särgid meestele

Huvitava disainiga valge pidulik kleit

Kolmeosaline komplekt tüdrukutele

Poiste T-särk “Transformers”

Loomade piltidega püksid – 5 tk komplektis

Stella Salaka
Stella Salaka
Articles: 356