Kuidas keeruliste sugulastega hakkama saada?

Sa ei saa valida enda perekonda, mis tähendab seda, et sul võib olla keerulisi sugulasi, kelledega sa paratamatult suhtlema pead. Kui see nii on, siis tahad kindlasti teada, kuidas nendega suhelda nii, et sa selle käigus hulluks ei lähe.

Probleemide lahendamine

  1. Jää rahulikus. Sugulastel on eriline oskus sulle naha alla pugeda, kuid kui sa sellel sündida lased, siis võid lõpuks plahvatada ning asjad veelgi hullemaks teha. Kui ette tuleb raskusi, siis kontrolli enda emotsioone. Õpi kuidas ära tunda seda, et muutud vihaseks või kannatamatuks. Kui tunned, et emotsioonid üle pea hakkavad lööma, siis astu eemale ning mine hinga värsket õhku, loe sajani või tee meditatsiooni harjutusi.
  2. Ole enesekindel, kui kasutad “mina” väiteid. Kui sul on probleem keerulise pereliikme või sugulasega, siis harjuta enesekindlust, et sinust üle ei sõidetaks. Ütle mis sul vaja öelda on, kasutades võimalikult vähe sõnu.
    • Näiteks võid sa öelda: “Ma ei ole rahul sellega, et sa minu eest räägid. Palun lase mul endal küsimustele vastata!”
  3. Pea vastu süütundele. Keerulised sugulased kasutavad tihtipeale süütunde tekitamist enda tahtmise saamiseks. Püüe muuta sinu otsuseid tekitades sinus süütunnet, on vorm emotsionaalsest kuritarvitamisest. Sa ei pea selle lõksu langema.
    • Ütleme, et sinu tädi tekitab sinus süütunnet öeldes: “Ma olen nii pika maa maha reisinud. Ma arvasin, et lasete mul valida lõunasöögi tervele perele.” Sa võid sellele vastata nii: “Tädi Maali, palun ära püüa minus süütunnet tekitada. Sa võid valida magustoidu. Ülejäänud menüü valime kõik koos välja.”
  4. Kuula, mis tal öelda on. Oled sa kuulanud, päriselt ja keskendunult kuulanud, mis sinu sugulasel öelda on? Vahepeal tahavad inimesed ainult seda, et neid kuulatakse. Lisaks võib olla võimalus, et osa jutust on ka õige. Aktiivne kuulamine võib panna inimest tundma, et teda tunnustatakse ning sa tänu sellele võite ära hoida ka arusaamatused.
    • Kui su sugulasel on keerulise inimese maine, siis võid sa tema öeldu kõrvust mööda lasta lihtsalt juba harjumusest. Võta aega, et teda kuulata. Mõtle selle peale, kust tema arvamus tuleb ning kas osa sellest võib ka õige olla.
  5. Anna ühes asjas neile täielik vabadus. Osa sugulasi võivad teatud situatsioonides olla keerulised, kuna soovivad tunda end kaasatuna. Luba talle ülesanne, mida ta täielikult kontrollida saab. Eesmärgi andmine võib anda talle tegevust ning sulle rahu.
    • Näiteks kui su nõbu seisab ja kurdab sellel ajal kui teised süüa teevad, siis palu tal laud korda teha ning nõud lauale asetada.

Koostoimimise parandamine

  1. Ära püüa teda muuta. See on raske reaalsus, kuid sa pead aktsepteerima enda keerulist sugulast. See tähendab, et tuleb lahti lasta fantaasiast, et ükspäev ilmub ta kohale ning temaga läbisaamine on kerge ja rahulik.
    • Aktsepteeri seda, milline ta on ning ka neid raskusi, mis temaga suhtlemisel kaasnevad. Jäta kõrvale hukkamõistmine ning austa teda isiksusena- isegi kui sa temaga ei nõustu.
  2. Püüa leida positiivseid omadusi. Keerulistel sugulastel on halb maine. Kui su sugulane kuhugi kohale jõuab, siis hakkavad kõik oigama ja grimassitama tema halbade omaduste peale. Kui sa ainult halbadele omadustele keskendud, siis ei pane sa tähele häid. Isegi kõige hullemal pereliikmel on hea pool. Proovi see leida.
    • Näiteks, kas sinu viriseval onul on lahke ja tore naine? Kui ta tema valis, siis peab ka temas midagi head olema. Võib olla on tal tegelikult hea süda. Temaga rohkem aega veetes, võid sa seda näha.
  3. Planeeri meeldivat suhtlust. Enne kui sa keerulise sugulasega kokku pead puutuma, ütle endale, et sa pühendud kergele ja meeldivale suhtlusele. Kui nii teed, siis võib sinu aju hakata mõtlema mooduseid, kuidas seda saavutada.
    • Ütle endale näiteks, et: “Lõunasöök minu mehe vanematega saab olema tore.”
    • Seejärel mõtle mooduseid, kuidas seda saavutada. Tasub mõelda näiteks neutraalsetele teemadele, millest vestelda saaksite.
  4. Praktiseeri ette enda heaolu . Keeruline pereliige võib sind energiast tühjaks tõmmata. Ta võib nõuda nii palju sinu energiat, et pärast ei jäägi sul energiat enda jaoks üle. Enne temaga suhtlemist mõtle enda peale ja tegele enda vajadustega.
    • Näiteks, kui pead nädalavahetusel enda vanemate juures olema, siis enne minekut veeda rahulikult aega süües kvaliteetset toitu, puhates ning enda lemmiktegevusega tegeledes.
    • Kui saad, siis tegele enda eest hoolitsemisega ka külaskäigu ajal. Näiteks kui veedad enda perekonnaga terve nädala, siis pane paika aega ka enda jaoks. Isegi jalutuskäik naabruskonnas aitab sul pead mõtetest tühjendada ning sind lõõgastada.

Distantsi hoidmine

  1. Hoia enda piire. Kui sa ei suuda enam enda keerulise sugulasega tegeleda, siis pane paika personaalsed piirid. Piir on see, mida sa sead enda ja teise inimese vahele, et kaitsta enda heaolu ja tervist. Ütle enda sugulasele, kui ta sellest piirist üle astub, et sa vajad isiklikku ruumi.
    • Näiteks: “Onu Mati, palun helista enne kui sa külla tuled. Mulle meeldib sind näha, aga mul pole alati võimalik külalisi vastu võtta ning ma vaja etteteatamist.”
  2. Seisa enda eest. Kui keeruline sugulane ikka sinu piire rikub, siis pead end maksma panema.
    • Näiteks võib mõni pereliige sinult liiga palju nõuda. Sa võid öelda: “Tädi Maali, ma annan endast parima. Sa pead end tagasi tõmbama ja laskma mul sellega ise tegeleda.”
  3. Tee sugulastega ajaviitmisest paus. Kui su sugulased sul hinge täis ajavad, siis võib lahenduseks olla see, et veedad mõned päevad neist eemal. See on täiesti aktsepteeritav, kui vajad seda selleks, et stressiga toime tulla või konflikti vähendada.
    • Ütle enda perele näiteks nii: “Seda kõike on minu jaoks natuke liiga palju. Mul on puhkust vaja. Lähen paariks päevaks tagasi linna, et enda mõtteid selgeks saada.”
  4. Loo liite teiste pereliikmetega. Kui tunned end üksikuna, kui pead keerulise sugulasega omapäi tegelema, siis võib abi olla mõnest teisest pereliikmest. Liitu sõlmides saate üksteisega ideesid arutada ning tulla välja efektiivsete lahendustega. Lisaks veel see, et kui keegi mõistab, mida sa tunned, siis ei tunne sa end nii üksi.
    • Näiteks räägi enda vennaga: “Ma vajan sinu toetust sellel nädalavahetusel. Kas oleksid nõus, mind toetama ja aitama asjus, mis puudutavad meie tädi Maalit?”
  5. Kui vaja, lõpeta suhtlemine. Kui keeruline sugulane ähvardab sinu vaimset tervist ja heaolu, siis ei pruugi olla muud valikut, kui lõpetada temaga suhtlemine. Kui veedad liiga palju enda pereliikmete pärast muretsedes või nende probleemidele lahendust otsides, siis võid end täiesti ära kurnata.
    • Näiteks, kui sul on sugulane, kes on narkootikumidest sõltuvuses ja keeldub abi otsimast, võid öelda: “Mul on kahju, kuid pean looma distantsi sinu ja enda pere vahele. Ma ei taha enda lapsi sellisesse keskkonda.”
    • Sa ei pea suhteid igaveseks katkestama. Vahel on vaja lihtsalt aega ja distantsi, et tasakaalu tagasi saada.

Suvised sarnased T-särgid kogu perele

Numbrite järgi tikitav pilt “Karupere”

Puidust pusle “Karupere” väikelastele

Kokkusobivad särgid perekonnale

Viieosaline nukukomplekt “Perekond”

Stella Salaka
Stella Salaka
Articles: 356