E-POOD Tootekategooriad

Kuidas kevadist allergiat leevendada?

Paljudele allergikutele põhjustab allergia kevadel aevastamist, sügelevaid silmi ja isegi gripilaadseid sümptomeid, mis võivad kesta mitu kuud. Juba veebruari lõpus hakkavad puud, rohi ja umbrohi paljunemise eesmärgil õietolmu õhku vabastama. Õietolm on kõige tavalisem põhjus kevadistes allergiates. Õnneks on võimalik kasutusele võtta tehnikaid, et ennetada ja leevendada kevadist allergiat, ükskõik kas oled väljas või kodus.

Kevadise allergia kontrollimine väljas

1. Väldi väljaminekut, kui õietolmu on kõige rohkem. Õietolmu on tavaliselt kõige rohkem hommikuti nii, et hommikul kella 5-10 vahel on parim, kui püsid siseruumis. Tuulisel päeval on õietolm õhku puhutud ning tuulise ilmaga on samuti kasulik, kui väldid välja minemist. Veendu, et hoiad enda aknad kinni ning piira ka uste avamist. See aitab piirata õietolmu hulka, mis sinu koju siseneb.
• Väldi väljas trenni tegemist. Ära lase ka koduloomi pikaks ajaks välja, kui allergeenid on kõrged, kuna loomad tassivad õietolmu enda karvaga tuppa.

2. Kanna aiatöid tehes maski. See ei ole just kõige moekam, kuid mask ei lase sul nii palju õietolmu sisse hingata, mis tuleb maapinnalt üles, kui muru niidad või umbrohutõrjet teed. Kui võimalik, siis väldi aiatöö tegemist hommikuti.

3. Sõitmise ajal ära hoia autoaknaid lahti. On küll ahvatlev aken alla lasta, et tunda värsket tuult, kui autoga sõidad, kuid tipphooajal on see tuul allergeene täis. Selle asemel pane käima konditsioneer. See vähendab õietolmu sinu autos.
• Säti konditsioneeri tuulutusavad enda näost eemale, et vältida ärritust enda ninakäikudes, mis võib süvendada sinu allergiaid.

Allergeenide eemaldamine siseruumidest

1. Vaheta enda riided ja pese juuksed. Kui sa tuled tagasi tuppa peale seda, kui oled pikemat aega väljas olnud, siis käi läbi dušši alt ja pese enda juuksed. Sinu juuksed kannavad palju õietolmu osakesi. Samuti vaheta ka riided, kuna õietolm võib jääda kanga külge kinni ja jätkuvalt toota sümptomeid pikka aega pärast seda, kui tuppa oled tulnud.

2. Võta ette põhjalik kevadine suurpuhastus enda kodus. Allergeenid nagu hallitus ja tolm varitsevad riiulitel, akende ümbruses ja ventilatsiooniavades, kust nad võivad kevadisel ajal palju kahju teha. Korista enda kodu just enne kevadet, et vähendada siseruumi allergeene.
• Kasuta koristamisel tooteid nagu äädikas, sooda ja sidrun, kuna need ei süvenda sinu allergiat.

3. Võta tolmu ja pese enda põrandaid regulaarselt. Sul on vaja kahekordistada enda koristamist perioodil, kus on kõrge õietolmuhulk. Pese põrandaid vähemalt kord nädalas ja kasuta tolmuimejat vähemalt kaks korda nädalas. Pühi tolm riiulitelt enne, kui põrandatega tegeled, töötades ülevalt allapoole, et optimeerida enda puhastamise jõupingutusi. Kanna tolmu imemise ajal maski, kuna hallitus, tolm ja õietolm võivad vallanduda õhku. Kui võimalik, siis kasuta tolmuimejat, millel on HEPA filter.
• HEPA filter surub õhu läbi väga peene võrgu, mis hoiab kinni õietolmu, tolmulestad ja tubakasuitsu. HEPA filtriga tolmuimeja keerutab üles vähem tolmu.

4. Tee enda köök ja vannituba vastupidavaks hallituse vastu. Hallituse vältimiseks ja teiste allergeenide kasvamise vähendamiseks puhasta tihti neid piirkondi. Pühi üle kõik pinnad vähemalt kord nädalas ja vähenda niiskust kohtades nagu külmkapp, valamu ja vann. Kasuta kaantega prügikaste.

5. Ära lase lemmikloomi voodisse ja muu mööbli peale. Õietolm kinnitub koerte ja kasside karvade külge ning sinu karvane sõber võib selle edasi kanda voodisse ja diivanile. Kui sul on koduloomi, kes käivad väljas, siis pead tõenäoliselt põrandatelt tolmu imema tihedamini kui kaks korda nädalas, et õietolmust hoiduda. Vannita enda lemmikut tihedamalt kui muidu – kuni kaks korda kuus.

6. Ära vii pesu välja kuivama. Väldi pesu kuivatamist väljas kevadel allergia hooajal. Kasuta kuivatit või riputa pesu tuppa kuivama. Õietolm võib kinni jääda sinu linadesse ja riietesse, mis ripuvad väljas pesunööril ning pesu tuppa tuues tood kaasa ka õietolmu.

7. Tee igal hommikul enda voodi. Voodi tegemine ja enda linade ning patjade katmine voodikatte või tekiga hoiab ära päevasel ajal allergeenide sisseseadmise sinu voodipesusse. Samuti peaksid pesema enda voodipesu kuuma veega vähemalt kord nädalas (kaks, kui võimalik), et vähendada allergeene.

Meditsiinilise abi otsimine

1. Võta antihistamiini regulaarselt. Kui oled läbi proovinud kõik ennetavad meetodid ja ikka kannatad allergiate käes, siis kaalu regulaarset antihistamiini tarvitamist. Võta seda pool tundi enne välja minekut, et vältida allergiat. Otsi allergiarohte, mis ei teeks sind uniseks. Enne ravimite võtmist konsulteeri enda arstiga.

2. Testi enda allergiaid. Kõige tavalisem allergiatest on naha test, kus sinu nahale pannakse väike kogus allergeeni. Kui su nahk muutub punaseks või ärritunuks, siis tähendab see seda, et oled selle aine vastu allergiline. See võib tunduda aeganõudva ja tüütuna, kuid on oluline selleks, et saaksid lõpetada mõistatamise ning teaksid täpselt, mille vastu allergiline oled.

3. Otsi pidevat hooldust. Kui sul on mitmekesised allergiad ja leiad, et nende sümptomitega on raske ise toime tulla, siis peaksid kaaluma pikaajalist konsulteerimist. Sinu allergoloog saab sul aidata mõista ja kontrolli all hoida allergiad, mis visalt jätkuvad, hoolimata sinu pingutustest. Ta saab kirjutada vajadusel sulle tugevamaid antihistamiine, ninaspreisid, silmatilku ja muid vahendeid, et saaksid enda seisundit parandada.

Looduslik ennetamine

1. Tarbi asju, mis sisaldavad kvertsetiini. Kvertsetiin on antioksüdant, mis võib takistada ja leevendada hooajalist allergiat blokeerides rakke histamiini vallandumise eest. Sellel võib olla ka põletikuvastaseid omadusi. Kvertsetiini leidub erinevates allikates, sealhulgas tsitrusviljades, sibulates, õuntes, tumedates marjades, punases veinis ja tees. Samuti on olemas seda sisaldavad toidulisandid.

2. Leia abi vürtsist. Kui otsid allergia leevendust köögist, siis kaalu enda toiduvalmistamist natukene vürtsikamalt kui muidu. Kuumad ja vürtsikad toidud mitte ainult ei lisa rohkem maitset, vaid võivad ka vähendada lima eritust ja puhastada ninakäike. Eksperdid soovitavad vürtse nagu cayenne pipar, ingver, lambalääts ja küüslauk.

3. Vähenda toite, mis teevad allergia hullemaks. Osad toidud võivad teha õietolmu ja ambroosia allergiad hullemaks. Näiteks melon, banaan, kurk, päevalilleseemned ja kummel. Kui teed enda toitumist allergiasõbralikumaks, siis jälgi vähimatki toidutalumatust, mis võib põhjustada löövet või iiveldust. Elimineerides toidud, mille vastu sa tundlik oled, vähendad koormust enda immuunsüsteemile.

Lisaks:

• Väldi alkoholi joomist, kui võtad ravimeid.
• Kui oled rase või tahad rohte lapsele anda, siis konsulteeri enne arstiga.
• Kui võtad ka teisi ravimeid, siis uuri arstilt, kas neid rohte saab koos võtta. Isegi toidulisandid võivad teiste rohtudega põhjustada koostoimeid.

 

Kevadised retuusid alt pitsiga

Pikem meeste kevad-sügisjope

Kevadiselt lillelised kingad

Kerge valget värvi tolmuimeja

Lemmikloomade Magamismatt