E-POOD Tootekategooriad

Kuidas kuivatada tulpe?

Pole midagi lõõgastavamat, kui vaadata aknast välja ning näha aeda täis värvilisi ja elujõulisi tulpe. Kahjuks õitsevad tulbid vaid kevadel nii, et võid muul ajal neist puudust tunda. Õnneks on aga olemas tulbi kuivatamiseks ning selle ilus säilitamiseks mitu erinevat viisi.

Tulpide pressimine

 1. Lõika lillepea varre küljest ära. Võta oma oksa- või aiakäärid ning eemalda lillepea 45- kraadise nurga all. Vart pole sul enam vaja nii, et võid visata selle oma komposti hulka või õue maapinnale.
 2. Pane lillepea paberilehele. Võta lihtne valge paber, kus ei oleks sõnu ega pilte. Pane lillepea selle paberi peale ning proovi seda vajutada nii lamedaks kui võimalik.
  • Kui paberil on tint, siis võib see jääda tulbile külge.
 3. Võta teine paberileht. Vajuta sellega lilleõie peale. Vaata, et sa paneksid oma lilled sinna, kus koduloomad või pereliikmeid neid ei puutuks.
 4. Aseta paberite ja tulbi peale raamat. Võta mõni raske raamat (näiteks sõnaraamat) ja pane see paberite peale. Jäta see sinna mitmeks nädalaks ning eemalda tulp siis, kui see on puudutades kuiv.
  • Olenevalt toa kuivusest ja soojusest, võib tulbi kuivamine ka kauem aega võtta.

Mikrolaineahju ja silikageeli kasutamine

 1. Pane tulbiõis mikrolainekindlasse anumasse. Võta madal kauss või taldrik. Kuna sa pead nõu täitma silikageeliga, siis vali selline, millel oleksid kõrgemad ääred.
 2. Kata tulp silikaga. Aseta lill anumasse ning seejärel kalla selle peale suur kogus silikat. Veendu, et see kataks terve tulbi ära ning proovi seda kallata natuke ka tulbiõie keskele.
  • Keskele pannes aitab see hoida tulbi klassikalist kuju.
 3. Pane tulp mikrolaineahju. Silikageel kuivab küll ka ise, kuid sa saad seda protsessi kiirendada, kasutades selleks mikrolaineahju. Sa ei pea tulpi mikrolaineahjus kaua hoidma, piisab ka ühest minutist.
  • Mikrolaineahi eemaldab enamuse õites olevast veest.
 4. Jäta tulp üheks päevaks kuivama. Aseta anum koos tulbiga jahedasse ja kuiva kohta, mis ei oleks otsese päikesevalguse käes. Peale 12-24 tundi, peaks su tulp puudutades tunduma kuiv. Nüüd raputa tulpi ning viska silikageel prügikasti.

Tulpide riputamine

 1. Lõika tulp umbes 15 cm pikkuse varreosaga. Lõika vars läbi 45 kraadise nurga alt. Sa võid võtta ühe tulbi või soovi korral ka terve peotäie.
  • Katsu valida tulpe, mis pole veel lahti läinud. Nii säilitavad nad pikemalt enda erksa värvi ja lõhna.
  • Pea meeles, et tulpide kuivatamisel võivad nad kokku tõmbuda ja kaotada oma kuju ning värvi.
 2. Seo nöör varre külge. Lõika jupp nööri (või ka hambaniiti, kui sul nööri ei ole) ning seo see kõvasti kinni varre lõpuossa. Kui kuivatad korraga mitmeid tulpe, siis säti need kimpu ning seo need tugevalt omavahel kinni.
 3. Riputa tulbid kuiva ja jahedasse kohta. Võimalusel mine garaaži, pööningule või lauta ning riputa lilled tagurpidi rippuma. Veendu, et nad ei oleks otsese päikesevalguse käes ning neil oleks omavahel piisavalt vaba ruumi, et õhk saaks seal vahel liigelda.
  • Kui sa riputad tulbid otsese päikese kätte, võivad need liiga kiirelt ära kuivada.
  • Kui riputuskohas pole õhuliikumist, siis võivad lilled hallitama minna.
 4. Jäta tulbid rippuma 1-2 nädalaks. Kuivamisaeg sõltub sinu lillest ning kui niiske see korjamise hetkel oli. Kontrolli oma lille iga paari päeva tagant seni, kuni õielehed on kuivad.
  • Kui lill kuivanud on, siis võid nööri küljest ära võtta ning lillega oma kodu kaunistada.

Kuivatatud tulpide säilitamine

 1. Hoia ära värvide tuhmumist. Hoia kuivatatud tulbid eemal päikesest, kuna otsene päikesevalgus võib tulbid tuhmistada ja nende värvi muuta.
  • Kuivamise protsessis on vältimatu see, et tulp kaotab osa oma värvusest, kuid varjus hoides, hoiad ära selle probleemi süvenemist.
 2. Hoia kuivatatud tulpe eemal soojaallikatest. Kuum õhk võib tulbi liiga ära kuivatada ning muuta selle pragunenuks või pudisevaks. Talvisel ajal jälgi seda, kus sa oma tulpe hoiad.
 3. Puhasta tolmu tolmuharjaga. Kui paned tähele, et su tulp on kaotamas oma algset sära, siis võib ta vajada üle pühkimist. Võta õrn tolmuhari ning pühi sellega õrnalt üle oma tulbi.