E-POOD Tootekategooriad

Kuidas lahkuminekust üle saada?

Suhte lõpetamine on raske, ükskõik kas see oli sinu või teise inimese otsus. Tõenäoliselt tunned valusaid emotsioone ning tahad nendega võimalikult kiiresti ühele poole saada. On erinevaid mooduseid, kuidas nende emotsioonidega tegeleda ning edasi liikuda. Pea meeles, et suhte lagunemisest üle saamine vajab aega ja kannatlikust. Kui aja jooksul asjad ei parane, siis saad alati pöörduda enda sõprade, pere ja ka vaimse tervise spetsialisti poole, et toetust saada.

Edasi liikumine

 1. Hoia distantsi. Isegi kui sina ja su eks olete otsustanud sõpradeks jääda, hoia temast peale lahkuminekut täielikult eemale. See tähendab seda, et ära saa temaga kokku, ära veeda aega tema pereliikmetega, ära helista, ära saada sõnumeid ja ära jälgi tema tegemisi Facebookis. Sa ei pea temaga rääkimist igaveseks lõpetama, kuid pead suhtlemise lõpetama senikauaks, kuni sa temast täielikult üle oled saanud.
  • Kui ta proovib sind veenda kokku saama, siis küsi endalt ausalt, mis sellel mõtet oleks. Kui teda nähes minevikku uuesti läbi elad, siis on kerge hetkesse kinni jääda ja siis on uuesti lahti laskmine raskem.
  • Võib juhtuda, et sul on vaja mõningast kontakti, et tegeleda praktiliste asjadega, nagu näiteks välja kolimine, paberitele all kirjutamine ja muud sellist, kuid tee seda ainult siis, kui see on hädavajalik ning hoia neid kohtumisi lühikeste ja viisakatena.
 2. Korrasta enda ruumi. Lahkuminek tähendab uut algust ning seetõttu annab isikliku ruumi puhastamine ja korrastamine sulle värskema tunde. Segadus võib rõhuv ning masendav ning lihtsalt suurendab su stressi.
  • Korista enda kodu, riputa üles uusi pilte, puhasta enda arvutis olevaid ikoone ja korrasta fotosid. Need võivad tunduda küll väikeste ja tähtsusetute tegevustena, kuid teevad su enesetunde paremaks.
 3. Eemalda valulikud päästikud. On erinevaid asju, mis sulle sinu eksi meenutavad – laul, lõhn, heli, koht. Kui need asjad sind ümbritsevad, on lahkuminekust taastumine raskem. Eemalda kõik asjad, mis tekitavad südamevalu või panevad kõhu keerama.
  • Kui sul on mõni mälestusese, nagu näiteks mõni ehe, mille su eks sulle kinkis, siis võid selle alles hoida, kuid praeguseks ajaks pane see kuhugi silma alt ära senikauaks, kuni oled luhtaläinud suhtest üle saanud.
 4. Mine välja ja tee asju. Peale lahkuminekut on täiesti normaalne mõnda aega omapäi kodus olla. Kuid kui oled enda tundeid piisavalt töödelnud, siis mine tagasi välja maailma. Tee plaane, mine koos sõpradega välja ning lõbutse! Alguses võib see ebamugav tunduda, kuid see läheb lihtsamaks ning annab sulle parema enesetunde. Välja minemine ja asjade tegemine on oluline ka sellepärast, et sul on vaja peale lahkuminekut kasvatada ja hoida enda sotsiaalset võrgustikku.
  • Ära tunne survet, et pead kogu aeg teiste inimestega välja minema. Võta aega, et ka üksi teha asju, mis sulle meeldivad ning naudi vabadust teha seda, mida iganes soovid. Mine enda lemmikusse kohvikusse, käi poodides shoppamas või mine lühikesele minipuhkusele.
 5. Jätka enese eest hoolitsemist. On tavaline, et inimesed ei kanna enda eest enam nii hästi hoolt kui enne, kuid nii tehes, ei tunne sa end paremini. Ja isegi kui sa ei hoolitsenud enda eest ka enne suhte lõppemist, siis nüüd on hea aeg alustamiseks. Söö korralikult, maga piisavalt, leia aega lõõgastumiseks ja tee regulaarselt trenni, et end paremini tunda.
  • Pea tasakaalustatud dieeti, mis sisaldaks palju värskeid puuvilju ja juurvilju, täistera tooteid ja valku. Väldi rämpstoitu, liigset suhkrut ja liigset rasva.
  • Maga igal öösel 7-8 tundi. Osad inimesed vajavad välja puhkamiseks vähem kui seitset tundi, kuid osad rohkem kui kaheksat.
  • Tee viis korda nädalas pool tundi trenni. Mine pooletunnisele kiirele jalutuskäigule, sõida rattaga või mine ujuma.
  • Lõõgastu vähemalt 15 minutit iga päev. Proovi meditatsiooni, sügavalt hingamise harjutusi või joogat.

Emotsionaalse valuga toimetulek

 1. Tea, et see valu mida sa tunned, on täiesti normaalne. Peale lahkuminekut on normaalne tunda end kurvana, vihasena, hirmununa ning ka teisi erinevaid emotsioone. Sa võid olla mures, et sa jäädki elu lõpuni üksi või ei suuda kunagi enam õnnelik olla. Lihtsalt pea meeles, et sellised tunded on peale suhte lõppemist täiesti normaalsed ning sa pead neid tundma, et saaksid enda eluga edasi liikuda.
 2. Tee paus enda normaalsest rutiinist. See aeg aitab sul seedida enda tundeid ning pikas perspektiivis paremini funktsioneerida. Lihtsalt veendu, et sa ei teeks midagi, mis ähvardaks sinu teisi suhteid ja elamist.
  • Näiteks võid jätta ilma tagajärgedeta nädal aega trenni minemata, kuid tööle pead ikka minema. Tee arukaid otsuseid ja seleta enda situatsiooni oma sõpradele, kui pead taastumise ajal nendega plaane tühistama.
 3. Luba endal leinata. Suhte lõppemine võib jätta sinu südamesse suure augu, mis võib vajada taastumiseks leinaperioodi. Anna endale luba seda kaotust leinata ja kogeda seda valu, mida see põhjustab. Muidu võib kuluda kauem aega, enne kui end paremini tunned ja edasi liikuda suudad. Lase endal nutta, karjuda, vihastuda, ükskõik mida sa vajad, et saaksid negatiivsed emotsioonid endast välja.
 4. Ümbritse end toetavate inimestega. Hoia enda lähedal inimesi, kes sind armastavad ning kes sinus hea enesetunde tekitavad. Kui ümbritsed end kaastundlike ja toetavate sõprade ja pereliikmetega, siis tunned end väärtusliku inimesena ning leiad, et toibumine ja taastumine on lihtsam, kui su armastatud inimesed sinu ümber on.
  • Kui vajad kellegagi rääkida või lihtsalt õlga, mille najal nutta, siis ära karda küsida enda sõprade ja pere käest tuge.
 5. Leia tervislike mooduseid, et enda emotsionaalset valu leevendada. Esmane instinkt võib olla pöörduda alkoholi, narkootikumide või toidu poole, kuid need ei paku sulle pikaajalist lahendust. Hoia nendest ebatervislikest meetoditest eemale. Selle asemel proovi leida mooduseid, mis aitavad kaasa sinu arenemisele ja paranemisele.
  • Kui taastud lahkuminekust, siis on hea mõte hakata tegelema mõne uue hobiga. Mine koolitusele, liitu mõne klubiga või õpeta ise endale midagi uut. Hobiga tegelemine aitab sul end paremini tunda, viib valu mõneks ajaks eemale ning aitab kasvatada enesekindlust.
 6. Kui valu liiga suureks muutub, siis pöördu spetsialisti poole. Paljud inimesed suudavad lahkuminekuga ise toime tulla, kuid mitte siiski kõik. Kui sul on raskusi enda emotsionaalse valuga toime tulekuga või tunned depressiooni, siis otsi võimalikult kiirelt abi psühholoogilt või psühhiaatrilt.

Tunnete läbitöötamine

 1. Mõtle enda suhtele. Kaalutle põhjuseid, miks sina ja su eks lahku läksite. Püüa meeles hoida, et isegi kui te mõnda aega nautisite koos olemist, siis oli ikkagi midagi, mis ei töötanud. Kui mõtled selle peale, miks suhe lõppes, siis saad ka paremini aru, miks sa edasi liikuma pead. Samuti võid tulevikus vältida samade vigade tegemist. Küsi endalt neid küsimusi:
  • Kas ma aitasin suhte lõppemisele kaasa? Kui jah, siis mida ma tegin?
  • Kas ma kipun valima kindlat tüüpi inimesi? Kui jah, siis milliseid täpsemalt? Kas nad on minu jaoks head? Miks või miks mitte?
  • Kas mul on teistes suhetes olnud samasuguseid probleeme? Kui jah, siis mis põhjustab neid? Mida ma tulevastes suhetes teistmoodi teha saan?
 2. Kirjuta enda tunnetest. Pea päevikut või proovi luuletuste kirjutamist. Kõige olulisem on olla aus. Kui kõike üles kirjutad, siis võid asju teise nurga alt näha. Käitumise mustrid saavad selgemaks ning kui sinu lein väheneb, leiad sa, et on palju lihtsam mõista väärtuslikke õppetunde, mida sa sellest kogemusest said.
  • Proovi enda tunnetest kirjutada iga päev peale lahkuminekut. Tee seda senikaua kuni end paremini tunned. Näiteks võid igat sissekannet alustada nii: “On möödunud _ päeva sellest, kui me lahku läksime ja ma tunnen _.” Seejärel mine enda tunnetest kirjutamisega detailsemaks. See lause, aitab sul näha progressi, mida sa aja jooksul teed.
  • Proovi kirjutada enda eksile kiri, aga ära seda talle ära saada! Vahel lihtsalt aitab see, kui saad kõik tunded välja lasta. Siiski pole selle saatmine hea idee. See kiri on vaid sulle nii, et kirjuta üles kõik, mida sa soovid, et sa oleksid öelnud. Lahkumineku läbielamine uuesti ja uuesti ei ole hea, nii et kujuta ette, et sa ütled talle viimast korda, mida sa tunned.
 3. Tegele enda vihaga. Viha tekib siis, kui me tunneme, et meile on halba tehtud või on olnud ebaõiglane kohtlemine. Situatsioonis, kus sa ei kontakteeru enda eksiga, on parim viis vihaga toime tulemiseks lihtsalt lõõgastumine.
  • Hinga sügavalt ning keskendu enda lihaste lõdvestamisele. Kerge ja vaikne muusika võib samuti abiks olla.
 4. Püsi oma otsuse juures. Kui lahkuminek oli sinu otsus, siis pea meeles, et kui keskendud headele asjadele, siis võid unustada põhjused, miks sa suhte lõpetasid. Samuti ära kahtle situatsioonis ka siis, kui otsus suhte lõpetamiseks ei tulnud sinult. On väga tavapärane romantiseerida suhte häid osasid ning veenda ennast, et pahad osad ei olnudki tegelikult nii halvad. Ära mängi iseendaga seda mängu. Lepi situatsiooniga ning hakka edasi liikuma.
 5. Meenuta endale eksi halbu omadusi. Kui keskendud asjadele, mis sulle eksi juures ei meeldinud, saad lahkuminekust kiiremini üle. Tee nimekiri kõikidest asjadest, mida su eks tegi ning mis sulle ei meeldinud. Näiteks, võibolla su eks krooksus valjult peale õhtusööki või tegi plaane ilma sinuta või unustas su sünnipäeva. Pane kirja iga väiksemgi asi, mis sind sinu eksi juures häiris.
 6. Mõtle põhjustele, miks sul on ilma eksita parem. Lisaks eksi halbadele omadustele mõtlemine, on hea mõelda ka positiivsetele asjadele, mis on peale lahkuminekut. Tee teine nimekiri kõikidest põhjustest, miks sul on palju parem ilma eksita olla.
  • Näiteks, võibolla heidutas eks sinu soovi tervislikult toituda ning nüüd saad paremini jälgida tervisliku dieeti ning enda eest paremini hoolitseda. Või võibolla ei tahtnud su eks teha neid asju, mida sina teha tahtsid ning nüüd on sul võimalik kõiki neid asju teha. Pane kirja kõik põhjused, miks sul ilma temata parem on.

Hall särk “Faith Hope Love” kirjaga

“Love” kirjaga rahakotid

Hõbesõrmus südame ja “Love” kirjaga

Kuldne või hõbedane kett südamelöögiga

Läbipaistva südamega seljakott