Üks kõige raskemaid asju esimese koolipäeva juures on uute sõprade leidmine. On täiesti normaalne, kui tunned end hirmununa ja ärevana. Kui tunned end närvilisena, on mõned lihtsad asjad, mida saad teha, et kergemini sõpru leida. Õnneks saad sõpru leida kõigest väikese pingutamisega!
Leia keegi kellega rääkida
- Otsi kedagi, kes on üksi. Ära muretse selle pärast, et esimesel päeval närviline oled. Sa pole ainus! Vaata ringi ning leia keegi, kes on samuti üksi. Ka tema võib vajada uut sõpra.
• Üksikule inimesele on kergem läheneda kui suurele grupile. Proovi näiteks lõuna ajal leida kedagi, kes üksinda istub. - Leia keegi, kellega jagad samu huvisid. Hoia silmi lahti, et leida kedagi, kes loeb raamatut, mis ka sulle meeldib või kannab särki, millel on kujutatud tegelast sinu lemmikfilmist või sarjast. Kui keegi on huvitatud samadest asjadest, millest sinagi, siis on teil kohe midagi millest rääkida saate.
• Kui näed kedagi, kes paistab jagavat samu huvisid nagu sina, siis mine tema juurde ja hakka temaga rääkima. Alustada võid näiteks nii, et teed komplimendi tema särgi, seljakoti või mõnele muule asjale, mis sinu pilku püüdis.
• Seejärel küsi küsimusi tema lemmiku tegelase, episoodi või filmi kohta.
• Kui näed näiteks kedagi, kes kannab Harry Potteri T-särki, siis võid öelda: “Mulle meeldib su särk! Kas sa oled ka Harry Potteri fänn? Mis oli sinu lemmik raamat?” - Veeda aega inimestega, keda sa juba tunned. Kui sa oled juba kellegiga sõber või tuttav, siis veeda tema ja ta sõpradega aega. Uusi sõpru on lihtsam leida, kui on keegi, kes sind tutvustab.
• Palu sõbral tutvustada end vähemalt ühele inimesele.
• Ära heida meelt, kui teised ei alusta sinuga vestlust. Tõenäoliselt on ka nemad samamoodi või isegi hullemini närvis kui sina. - Liitu mõne huviringiga. Huviringid on head kohad, kus saad kohtuda inimestega, kelledel on sinuga samasugused huvid. Näiteks kui sulle meeldib kunst, siis saad liituda kunstiringiga.
• Küsi õpetajalt või teistel õpilastelt huviringide kohta.
• Vaata kooli teadetetahvlit või kodulehekülge, et näha, milliseid huviringe koolis on.
• Ära muretse, kui sa esimesel koolipäeval sõpru ei leidnud, kuna huviringid kohtuvad regulaarselt, on sul palju võimalusi ka peale esimest päeva inimestega tutvuda.
Vestluse alustamine
- Tee end ligipääsetavaks. Naerata, et sinu klassikaaslased tunneksid sinuga rääkides end mugavalt. Loo teistega silmsidet ja lehvita. Võta sisse enesekindel kehahoiak ning rõõmus suhtumine.
• Väldi esimesel päeval kõrvaklappe. Kuigi muusika kuulamine võib sind rahustada, et pruugi inimesed sulle läheneda, kuna ei soovi sind segada.
• Hoia ka telefon kotis, kuna telefoni näppides ja vaadates võid ilma jääda võimalusest uue sõbra leidmiseks. - Proovi kasutada mõnda fraasi, kui soovid kellegi uuega rääkida. Kellegiga vestluse alustamine on esimene samm uue sõbra leidmiseks. Et jääd murda, küsi lihtsaid ja põhilisi küsimusi. Sa võid enne esimest koolipäeva ka end ette valmistada ja harjutada.
• Näiteks peale keemia tundi võid küsida enda kõrval istuja käest: “Kuidas sulle esimene tund meeldis?”.
• Kui näed kedagi raamatut lugemas, siis võid uurida: “Mis raamatut sa loed?”.
• Kui sa ei tea kuidas leida õiget klassiruumi või kohvikut, siis küsi kellegi käest juhiseid, seejärel täna teda ning tutvusta ennast.
• Kui oled uute inimestega rääkides närviline, siis harjuta enne esimest koolipäeva peegli ees rääkimist. - Küsi teistelt õpilastelt avatud lõpuga küsimusi. Kui oled alustanud vestlust uue klassikaaslasega, siis küsi selliseid küsimusi, mis viivad edasise vestluse juurde. Väldi lihtsate küsimuste küsimist, millele saab vastata vaid “jah-i” ja “ei-ga”.
• Näiteks küsi: “Kuidas sa enda suve veetsid?”, selle asemel, et küsida: “Kas sul oli hea suvi?”.
• Kuula vastuseid põhjalikult ning küsi küsimusi põhinedes sellele, mida teine sulle räägib. - Tee kellegile kompliment. Komplimendi tegemine on hea moodus jää murdmiseks ning vestluse alustamiseks. Lisaks loob see sinust positiivse esmamulje.
• Proovi komplimendile järgneda sellise küsimusega, mis vestlust üleval hoiab. Pärast kellegi koti kiitmist, võid näiteks küsida: “Kust sa selle ostsid?”.
• Ära tee võltse komplimente. Kui sulle ei meeldi teise inimese kingad, siis ära ütle seda, et need sulle meeldivad. Ei ole hea mõte alustada sõprust valega.
Enesekindluse tõstmine
- Kanna riideid, milles end mugavalt tunned. Kui tunned end mugavalt, siis tunned end paremini. See teeb sind enesekindlamaks, mis omakorda annab sulle julgust vestluste alustamiseks.
• Ära kanna trendikaid riideid või stiilseid kingi, kui sa end nendes mugavalt ei tunne. Ebamugavate riiete kandmine teeb sind hoopis närvilisemaks. - Käitu enesekindlalt, isegi kui sa end nii ei tunne. Kui käitud nii nagu tunneksid end enda nahas mugavalt, siis tunned ka päriselt end mugavamalt ning paistad teistele vabama isiksusena. Et enesekindlalt käituda peaksid seisma sirge seljaga, naeratama ning proovima teistega silmsidet luua.
- Tee väikeseid asju, et teisi aidata. Tehes teiste heaks asju või näidates neile lahkust, tunned ka ennast paremini. Samuti aitab see tõsta sinu enesekindlust.
• Näiteks proovi esimese päeva jooksul teha kompliment vähemalt ühele inimesele.
• Kui aitad kellegi üles korjata asju, mis tal käest pudenesid, annab see sulle samuti võimaluse sõpruse loomiseks. Naerata ning tutvusta end siis, kui mahakukkunud asja tagastad. - Ära stressa, kui sa esimesel päeval kellegiga jutule ei saa. Esimene päev on närvesööv kõigi jaoks. Paljud inimesed on liiga närvilised, et teistega rääkimist alustada. Ole kannatlik ning proovi sõprust luua teisel või kolmandal koolipäeval.
• Kui teed esimesel koolipäeval midagi piinlikku, siis proovi selle üle mitte muretseda. Naera enda üle ja liigu edasi.
Elegantse marmorimustriga märkmik