E-POOD Tootekategooriad

Kuidas linde ligi meelitada?

Laululindude nagu vintide, varblaste, lõokeste ja teiste selliste kuulamine on puhas rõõm. Kahjuks muutuvad need linnud järjest haruldasemaks kuna nende looduslikud elupaigad kahanevad. Linnuarmastaja ja koduomanikuna saad sa siiski neid aidata tehes oma aia nendele turvaliseks pelgupaigaks. Linnutoidud, linnuvann ja ohutud pesitsuspaigad teevad sinu aia rohkem kutsuvamaks ja sa võid üllatuda kui palju erinevaid liike sa oma aeda meelitada suudad.

Toiduabi

1. Uuri linde kes elavad sinu piirkonnas. Uuri järgi millised linnud sinu kodu lähedal elavad või võivad tulla elama migratsiooni kaudu. Eesmärk on luua keskkond mis toetab paljusid erinevaid liike. Jäta meelde, et olenevalt aastaajast olenevad ka erinevad liigid, keda sa enda koduaeda meelitada saad.

2. Vali linnusöögimaja. Erinevad linnusöögimajad meelitavad erinevaid liike. Kindlasti peaks olema linnusöögimajal need olulised omadused: see peaks olema oravatele raskesti ligipääsetav, see peaks hoidma toidu kuivana ja seda peaks olema lihtne puhastada. Linnusöögimajasid on vaja regulaarselt pesta, et toit nende sees püsiks seente ja haiguste vaba. Kõige tüüpilisemad linnusöögimajad on:
• Kandikukujulised. Need on lihtsad lamedad kandikud mis lubavad lindudele lihtsat ligipääsu söögile. Miinuseks on see, et sinna pääsevad ligi ka oravad ning see pole kaitstud erinevate ilmade eest.
• Majakesed. Need hoiavad seemned isoleerituna ja kergelt kättesaadavana kui linnud toituvad väikeselt kandikult mis on majakese põrandaks.
• Aknale kinnitatavad majakesed. Nendel on iminapad millega kinnitada majake aknale. Niimoodi näed sa tervet linnu tegevust. Need meelitavad ligi linde nagu vindid ja teatud liiki varblaseid.
• Rasva majakesed. Need on disainitud spetsiaalselt rasvaste seemnekoogikeste jaoks ning meelitavad ligi linde nagu rähnid ja puukoristajad.

3. Paku seemneid ja muud toitu. Linde meelitad enda aeda kui neile toitu pakud. Kuid on olemas teatud asjad mida meeles pidada. Kas sa tead milliseid liike soovid ligi meelitada? Kui soovid kutsuda enda aeda paljusid erinevaid liike on hea mõte kui sul on mitu erinevas stiilis linnusöögimaja ning erinev toiduvalik. Paratamatult tuleb ka sinu aeda vähem soovitud linde nagu tuvid ja varesed, kuid hea seemnevalikuga saad maksimeerida oma soovitud linnuliike.
• Mais on peaaegu kõigi lindude lemmik, kuid seda tuleb kasutada säästlikult- see meelitab ligi ka igasuguseid loomi. On oluline ka see, et oled ettevaatlik millist maisi neile annad. Odavad maisid võivad olla saastunud pestitsiidiga mis on lindudele mürgised.
• Päevalilleseemned on populaarsed kõikide seemnesööjate lindude seas, mis teeb neist hea valiku kui soovid erinevaid liike. Päevalilleseemned meelitavad ka oravaid ligi.
• Hirss on maitsev maiuspala vuttidele, varblastele, tuvidele ja varestele, kuid ka hirss meelitab ligi teisi loomi.
• Rasv mis on lehmade ja lammaste organite ümber meelitab ligi rähne, puukoristajaid, pasknääre ja kuldnokki. Maapähklivõi on toitev talvetoit, kuna see on kõrge toiteväärtusega. Lihtsalt veendu selles, et see ei sisalda lisaaineid.

4. Tea milliseid toite vältida. Lindudel on kerge mürgitust saada toidust mis on saastunud või milles on raskesti seeditavaid koostisosi. Kindlasti osta kvaliteetseid seemneid ja rasva. Mõned odavamad tootjad hoiavad raha kokku, nii et kaalu kallima tootja toidu ostmist. Siin on mõned toidud mida vältida:
• Leib, sai, küpsised ja teised töödeldud süsivesikud ei paku lindudele eriti toiteväärtust ning neis võib olla mürgiseid koostisosi. Peekon ja teised lihad võivad sisaldada kahjulikke nitraate. Mõlematega võid lindude asemel ligi meelitada hoopis hiiri ja rotte.
• Odavates toitudes on tihti sees “täitaine seemned” mida ei süüa nagu näiteks kaer ja lina. Loe kindlasti linnutoitude koostisosi enne ostu sooritamist.

5. Paigalda linnusöögimaja kindlasse kohta. Kui sa soovid, et linnusöögimaja oleks piisavalt lähedal et seda aknast jälgida paigalda see kuskil meetri kaugusele puu külge. Kaugemale paigutamine on lindudele ohtlik, kuna on suurem võimalus, et nad põrkuvad kokku aknaga (situatsioon, mis tapab iga aasta miljoneid linde).

6. Hoolda linnusöögimaja. On oluline, et vahetaksid toitu sagedaselt ning puhastaksid linnusöögimaja vee ja seebiga iga paari nädala tagant. Muidu võib lindude väljaheide, seened ja bakterid saastada toitu ja majakest ning teha linde haigeks. Ole eriti ettevaatlik märja ilmaga, kuna niiske toit on rohkem vastuvõtlik hallitusele. Samal põhjusel ja ka sellepärast, et see meelitab ligi soovimatuid loomi, tuleb maha kukkunud toit maapinnalt koristada.

7. Varu liivaterasid. Lindudel puuduvad hambad ning sellepärast tuginevad nad organile mida kutsutakse lihasmaoks, et seedida toitu. Et korralikult töötada vajab lihasmagu liiva, kruusa või muid väikeseid kivikesi. Sa saad aidata pakkudes lindudele näiteks väikeseid kruusatükke või purustatud austri kesta. Eriti head on purustatud munakoored, kuna lisaks seedimisele annavad need ka kaltsiumi mida nad vajavad munemiseks.

Loo pesitsuspaigad.

1. Istuta kohalikke puid, põõsaid ja taimi. Kohalikud taimed meelitavad linde ligi paremini kui võõrapärasemad. Lisaks pakuvad need lindudele loomuliku peavarju ja kaitset.
• Puuviljad ja marjad meelitavad ligi paljusid linde, nii et kaalu õunapuu või mustsõstrapõõsa istutamist enda aeda.

2. Ehita linnumaja või pesakast. Erinevad liigid pesitsevad erinevates kohtades nii, et kui sul on kindlaid liike, mida ligi meelitada soovid, siis on hea mõte teha nende kohta uurimistööd. Kui sa plaanid osta linnumaja arvesta, et majad on erinevate aukudega, kujudega ja suundadega ning on mõeldud erinevatele liikidele.
• Veendu, et pesapaigal oleks piisav ventilatsioon ning oleks varustatud vaheseinaga.

3. Loo pesapaik kasutades looduslikke materjale. Kui sa soovid rohkem looduslikku pesitsuspaika on lihtne viis seda teha kui lased oma õuel veidikene metsikumaks kasvada. Lase rohul kasvada teatud kohtades või ehita haguhunnik. Need simuleerivad elupaikasid kus linnud looduses elavad. Sa võid ka oksad suurde kuhja laduda või luua põõsaste alla peidupaikasid riisudes põõsaste ümber multši.
• Paku lindudele pesamaterjali nagu nöör, juuksed, lõng, loomade karvad, väikesed riidetükid või muud sellist mida linnud pesa tegemiseks kasutavad.
• Ära eemalda kuivanuid puid kui nad just ohtlikud pole. Seisvad kuivanud puud on olulised pesitsuspaigad paljudele liikidele, eriti rähnidele kes söövad surnud puu sees pesitsevaid putukaid.

Tee enda aed rohkem kutsuvaks

1. Paku vett. Liikuva või tilkuva vee hääl meelitab linde ligi. Sa võid osta linnuvanni või luua madal tiik koos purskkaevuga. Veendu, et see oleks maapinna lähedal ning tehtud materjalist mis ei oleks libe. Katsu veeallikaid paigutada avaramasse kohta, kuna puude ja põõsaste lähedal võivad end kassid varjata. Lisaks veendu, et vesi ei oleks sügavam kui 2.5 cm.
• Talvel võid kasutada soojendatud veeallikat. Haiguste eemalhoidmiseks otsi vann mida on lihtne puhastada. Veendu, et vees ei oleks vetikaid ega ka halba lõhna.

2. Väldi pestitsiide. Pestitsiidid on lindudele ohtlikud mitmel viisil. Esiteks, nad tapavad mõndade liikide olulised toiduallikad. Teiseks, kemikaalid mis on pestitsiidides võivad olla alla neelates ohtlikud. Kasuta looduslikke putukatõrje vahendeid enda murul, puudel ja põõsastel.

3. Hoia eemal kassid ja teised kiskjad. Kassid, ussid, kährikud ja rotid söövad laululinde ja nende mune, tappes iga aasta miljoneid. Ükskõik kui külalislahke su õu võib tunduda, kui on hoovil ringi liikuv kass mõjub see lindudele pärssivalt. Hoia oma kass eemal söömis- ja joomiskohtadest ning pesitsuspaikadest kui oled huvitatud lindude aeda meelitamisest. Augu piirajad, tõkestid ja torukujulised sissepääsud on head moodused kuidas linnumaja turvalisemaks teha.

Ära ole heidutatud kui linnud sinu aeda koheselt ei ilmu. Lindudel võtab uue keskkonna ja uute linnumajade, linnuvannide ja toidukohtadega harjumine aega. Hoia kindlasti lindudele pandud objektid puhta ja värskena. Lisaks on hea mõte ka vältida lehtede riisumist, kuna kevadel peidavad surnud lehtede all paljud putukad, mida linnud söövad.

 

Mini Aiaroosi istikud

Amur Honeysuckle põõsaste seemned

Multifunktsionaalne aialabidas

Tööriistad Seemnete ja Lillede Istutamiseks

Elektriline lind