E-POOD Tootekategooriad

Kuidas matkata ohutult?

Matkamine on üks meeldivamaid tegevusi mida väljas teha saab. Õlgu soojendav päike, loodus sinu ümber ja imelised vaated- matkarada võib olla tõeline paradiis. Siiski võib matkamine olla ohtlik kui seda õigesti ei tee. On väga oluline valmistuda matkamiseks ja teada mida teha kui juba rajal oled.

Matkamiseks valmistumine

1. Osta kohalik juhend. Matkamise juhendid on olulised, et leida õige matk sinu jaoks. Lisaks saad juhenditest informatsiooni maastiku kohta – metsikutest lilledest kuni lindudeni keda võid kohata. Juhendeid peaks leiduma suuremates raamatupoodides, matkamistarvete poodides ja piirkondliku pargi külastajate keskuses. Samuti on neid võimalik osta internetist.
• Võid otsida internetist endale lähedal asuvaid matkaradu. On suur võimalus leida häid matkakohti enda läheduses, isegi kui elad linnas.

2. Alusta väikselt. Kui see on sinu jaoks esimene kord matkata peaksid valima kerge matkaraja ja koha. Otsi lühikesi paaritunniseid kuni ühepäevaseid matku mida läbida suudad. Kui sa veedad looduses harva aega vali 2-4 km rada. Neile kes tihti trenni teevad ja palju väljas viibivad sobib paremini lihtsama rajaga 7-8 km rada. See on siiski täiesti sinu otsustada, ära lihtsalt esimest korda üle pinguta.

3. Võta kaasa palju vett. Üks kõige olulisemaid asju mida teada ohutuks matkamiseks on see, et võtaksid kaasa õige koguse vett. Joo ka enne matkale suundumist palju vett, et vedelikupuudust ei tekiks. Kaasa võta rohkem vett kui sa arvad, et sul vaja läheb – parem on kaasas kanda lisa vett kui mitte piisavalt ning vedelikupuuduse käes kannatada. Hea reegel on võtta kaasa vähemalt üks liiter vett ühe inimese kohta iga kahe tunni jaoks. Võta kaasa veel rohkem kui väljas on kuum ilm.

4. Paki enda seljakott. Olenevalt matka pikkusest võib sul vaja minna erinevaid asju. Üldiselt peaksid alati kaasa võtma mõne energiat andva snäki, mingisuguse noa, kompassi, kaardi, taskulambi, tikud või tulemasina ning lisariided (ilm võib äkitselt muutuda).
• Sa võid kaaluda ka esmaabikoti, binokli ja muu sellise kaasa võtmist. Lihtsalt pea meeles, et sa ei taha enda seljakotti liiga raskeks teha ebavajalikkude asjadega. Alati võta kaasa vett.

5. Kaitse end päikese eest. Koos teiste asjadega mis sul seljakotis on vajalikud ka päikese eest kaitsvad vahendid. See tähendab mütsi, päikeseprille ja päikesekaitsekreemi. Päikesepiste saamine pole naljaasi nii, et kaitse end alati tugevate päikesekiirte eest.

6. Kanna õigeid jalatseid. On oluline kanda jalanõusid mis sinu matkamise lihtsamaks teevad. Unusta plätud ning pane jalga nööridega seotavad jalatsid mis sinu jalgu toetavad. Kui võimalik kanna matkasaapaid- need on parimad millega keerulisel maastikul liigelda.
• Kui sul on uued jalatsid mida sa varem kandnud pole kanna need sisse enne matkale minekut. Kui sa seda ei tee võivad jalatsid su jalad villidesse hõõruda.

7. Kutsu mõni sõber või pereliige kaasa.
Algajad matkajad peaksid hoidma kokku või minema mõne kogenuma matkajaga enne kui üksinda matkale suunduvad. Seda sellepärast, et kui matkad üksinda ning sinuga midagi juhtub on palju raskem abi saada. Planeeri matk ning kutsu sõbrad kaasa nii lõbu kui ka ohutuse pärast.
• Kui otsustad üksinda matkama minna, anna kellelegi teada kuhu sa lähed ja kunaseks sa tagasi peaksid jõudma. Ütle, et sa võtad ühendust kui matkalt tagasi jõuad. Ära unusta neile teada anda, et ohutult tagasi oled või nad võivad kontakteeruda politseiga.

8. Tea mida teha hädaolukorras.
Enamasti lähevad matkad täiesti plaanipäraselt, kuid sa peaksid alati olema valmis ootamatusteks. Kanna kaasas esmaabikarpi ning võta kaasa mobiiltelefon. Ole siiski valmis selleks, et metsas olles ei pruugi olla levi.

Raja peal

1. Alusta algusest. Iga rada algab algusega, kus on silt millel üldiselt on raja nimetus ning vahemaa pikkus lõpuni. Paljudes kohtades on ka kaart mis näitab ka teisi radu millega sinu rada kokku puutub, samuti ka erinevaid asju mida silmas peaks pidama.

2. Matkamise juures on vältimatu see, et mingi hetk satud tee lahknemise kohta. Mine mööda seda rada, millel on rajatähis sinu raja nimega. Kui seal pole ühtegi rajatähist (mida esineb suhteliselt harva) uuri oma kaarti.
• Sa võid kokku puutuda ka väikeste radadega mis sinu rajast hargnevad. Ära neid mööda mine, need on tihtipeale metsloomade rajad ning võivad sind viia kaardistamata territooriumile.

3. Kuuletu kõikidele siltidele. Kui sa näed silti “Püsi rajal” siis peaksid – arvasid õigesti- rajal püsima. On väga võimalik, et see silt on seal sellepärast, et piirkonnas tehakse taastaimestamist. Kui paljud inimesed kõnnivad mujal kui raja peal võib see teha tõsist kahju taimestikule.
• On ka suur võimalus, et kohtad silti millel on kirjas, et loomi ei tohi toita. See on väga väärt nõuanne kuna metsloomade toitmine võib teha halba nii sulle kui ka loomadele. Ära toida loomi- ükskõik kui armsad nad ka välja ei näe.

4. Puhka ja tarbi vett. Matkamine ei ole võidujooks vaid tegevus mida sa saad teha omale sobival kiirusel. Ära tunne piinlikust kui väsid ja aeglasemalt liikuma pead. Joo vett kogu matkamise ajal ning istu puhkama alati kui tunned, et sa vajad puhkepausi.

5. Vaata ette, et ei astuks loomadele peale. Kui sa matkad möödud paljude loomade kodudest- väikestest putukatest kuni suurte karudeni välja. Ära proovi metsloomale läheneda või temaga suhelda, sest seda nad just on- metsikud.
• Ole eriti ettevaatlik ussidega. Kivistel aladel kõndides, kus ussidele meeldib pesitseda jälgi hoolikalt kuhu astud- ussi peale astumine ei ole kunagi hea asi.

6. Võta ainult pilte, jäta ainult jalajäljed. See ütlus tähendab seda, et metsik loodus on ilu, mida peab austama. Ära viska maha prügi, sega rahu röökiva muusikaga või ära räägi liiga valjuhäälselt. Ära võta kaasa kive, taimi ja loomi kui rajalt lahkud- kui seda teed, segad seda ilusat ökosüsteemi enda ümber. Et olla tõeline matkaja, pead austama loodust.

Asjad mida matkamisel vajada võid:
• Kott
• Veepudel ja vesi
• Vihma/tuulejakk
• Lisa riided
• Energiat andvad snäkid (šokolaad, pähklid, müslibatoonid jne.)
• Lõunasöök (võileivad, puuvili, juust jne.)
• Kvaliteetsed jalatsid või matkasaapad
• Kvaliteetsed sokid
• Soojad retuusid
• Päikeseprillid ja päikesekaitsekreem
• Kaart või matkajuhend
• Kompass
• Esmaabikott milles on tikud, energiabatoonid, taskulamp/pealamp, sidemed, plaastrid jne.
• Putukatõrjevahend
• Vile
• Tualettpaber

 

Kerge ja mahukas matkaseljakott

Kerge neljajalgne matkatool

Kvaliteetsed hingavad meeste matkasaapad

Kvaliteetne soojahoidev naiste matkajakk

Veekindlad meeste ja naiste matkapüksid