Kodus töötamine pakub vabadust ja paindlikust, kuid samuti nõuab see palju keskendumist ja distsipliini. Su tähelepanu võib kergesti kõrvale minna tänu perele, kodutöödele ja kodus olevatele mugavustele. Et kodus töötades produktiivne püsida on oluline see, et sa pead olema organiseeritud ning enda aega õigesti ära kasutama. Samuti vajad töötamiseks kohta, kus oleks minimaalselt asju, mis sinu tähelepanu kõrvale viiksid. Keskendunud püsimine võib olla raske nii, et tee vahepeal pause ning paku enda kehale ja ajule tervislike toite, mis aitavad sul erksana püsida.
Aja organiseerimine
- Pane paika püsiv töögraafik. Kuigi paljud kodused tööd lasevad sul teha tööd endale sobival ajal, on siiski hea idee seada sisse regulaarne rutiin. See aitab ära hoida seda, et järsku avastad, et päev on käest libisenud ning üritad päeva või nädala lõpus pingsalt enda tööd valmis saada. Otsusta ära, kuna on sinu töötunnid ning püsi nende juures.
• Ära tunne vajadust, et pead püsima traditsioonilise üheksast viieni graafikus, kui see sinu jaoks ei sobi. Näiteks võid sa end hiljem päeval tunda end energilisemana ning võid töötada näiteks ajavahemikus 11:00-19:00.
• Kui su graafik on piisavalt paindlik, siis võid jagada enda tööpäeva eraldi osadeks. Näiteks võid töötada 08:00-12:00, teha pausi ning siis uuesti tööd teha 15:00-19:00. Niimoodi saad päevast auku kasutada koduste asjadega tegelemiseks või poes käimiseks. - Tee iga päev “Vaja teha” nimekiri. Enne kui alustad töö tegemist, võta pool tunnikest aega, et planeerida seda, kuidas sa enda aega kasutada tahad. Pane kirja kõige keerulisemad, kiiresti teha vajavad või palju aega nõudvad ülesanded ning seejärel ülesanded, mis on lihtsamad, kiiremad ning milledel on madalam prioriteet. Päeva jooksul tõmba maha ülesanded, millega valmis oled saanud.
• Hoia enda nimekiri spetsiifiline ning murra suuremad ülesanded väiksemateks. Näiteks, selle asemel, et üles kirjutada “Tegele piltidega” kirjuta hoopis “Vali 10 pilti”, “Korrigeeri pildid” ja “Lae pildid üles”. - Sea iga ülesande jaoks spetsiifiline aeg. Lisaks sellele, et otsustada mida päeva jooksul teha, saad sa enda aega paremini ära kasutada, kui paned paika täpsema ajakava. Hinda tööülesandeid realistlikult ning sea nende jaoks ajavahemik, mil need ära teha kavatsed.
- Pane aeg kirja ka “planeeritud katkestamisteks”. Kui sa töötad kodust, siis on vahele segamine tavaline- eriti, kui sa elad teiste inimestega koos. Sa saad hoida oma töövoolu korras, kui planeerid ajad, mil tegeleda probleemidega, mis päeva jooksul ette tulevad.
• Näiteks kui sul on lapsed, siis pane paika väike paus selleks ajaks kui nad koolist tulevad, et saaksid nendega juttu rääkida ja süüa. - Produktiivsusega seotud probleemide tuvastamiseks jälgi oma aega. Kui alustad kodus töötamisega, siis pea tööpäevikut, et jälgida kui palju aega sul kulub iga ülesande jaoks. Kui sa paned tähele, et sa kulutad liiga palju aega kindlate tegevuste jaoks või et sinu produktiivsus aeglustub iga päev kindlal kellaajal, siis saad kasutada seda informatsiooni, et enda lähenemist muuta.
• Näiteks kui leiad, et kulutad aega liiga palju kindla ülesande peale, siis võid otsida mooduseid, et enda protsessi kiirendada või sättida selle selleks ajaks, kui oled kõige energilisem. - Väldi töötamist selleks mittenähtud ajal. Kuigi on oluline mitte lasta tavalisel elul segada enda tööd, on samuti ka vastupidine oluline. Säilita tugev töö- ja eraelu tasakaal, hoides eemale tööst peale selleks ettenähtud aega.
• Kui kasutad tööga seotud äppe nagu Slack või Skype, siis logi välja koheselt kui oled tööga lõpetanud.
• Ära kontrolli oma ärimeile kui oled selleks päevaks töö lõpetanud ning ära vasta tööga seotud kõnedele.
Hea töökeskkonna loomine
- Loo koht ainult töö jaoks. Kui võimalik, siis loo ruum, kus töötada saad. Kui sa selleks tervet tuba ei saa, siis loo endale vähemalt väike nurgake nagu kirjutuslaud magamistoas või koht söögilaua ääres. Kasuta seda kohta ainult töö tegemiseks, mitte lõõgastumiseks või koduste asjadega tegelemiseks.
• Ära tööta kohtades, kus sa magad või puhkad. Nagu näiteks voodi või diivan. See teeb töötamise ajal üleval olemise raskemaks ning samuti võib isegi häirida sinu lõõgastumist ning magama jäämine võib raskemaks minna.
• Anna igale pereliikmele teada, et valitud koht on sinu töötamise koht ning seal ei tohi sind niisama segada. - Vali koht mis on mugav ja vaikne. On raske töötada, kui sul on ebamugav ning sinu keskendumine on raskendatud. Vali koht, kus oleks hea valgus, piisavalt ruumi ning ei oleks liiga palav või külm. Väldi kohti, kus on palju lärmi või kus pereliikmed kogu aeg liiguvad.
• Ära tööta ruumides, kus pereliikmed juttu ajavad, telekat vaatavad või muude lärmakate asjadega tegelevad.
• Kui sul kodus pole võimalik vaikust leida, siis kasuta kõrvatroppe või mürasummutavaid kõrvaklappe. - Organiseeri enda töötamise koht. Segamini laud võib stressi tekitada ning sa ei leia vajaminevaid asju üles. Pane ära kõik asjad, mis ei ole tööga seotud ning korrasta kõik mis on, et sa leiaksid vajaminevad asjad kiirelt üles.
- Hoia vajaminevad asjad läheduses. Sa saad enda aega paremini kasutada, kui ei pea kogu aeg püsti tõusma, et otsida asju, mida sul vaja läheb. Hoia kõiki vajaminevaid asju enda töötamise kohas. Nende asjade hulka võivad kuuluda näiteks:
• Arvuti
• Laadijad
• Kalender või graafik
• Märkmik ja pastakas
• Snäkid ja vesi
Erksana ja keskendununa püsimine
- Pane riidesse enne kui tööle hakkad. Kui töötad kodust, siis võib tunduda päev otsa pidžaamas istumine ahvatlev, kuid riietumine annab selge signaali, et liigud unerežiimist töörežiimile. Soovi korral võid lausa ilusad riided selga panna, et su meeled liiguksid õiges suunas.
• Lisaks riietumisele võta aega, et teha asju, mida sa tavaliselt enne tööle minekut teed, nagu näo pesemine ja hammaste ning juuste harjamine. - Kord tunnis tee liikuv paus. Et su liigesed kangeks ei jääks, siis tule kord tunnis püsti ja liiguta end, et saaksid energiat juurde. Võta mõni minut aega, et end venitada või toas ringi liikuda.
- Söö päeva jooksul tervislikke toite ja snäkke. Hästi söömine ja vee joomine annavad sulle energiat ning aitavad keskendumisele kaasa. Enne töötamisega alustamist söö tervislik hommikusöök ja tee ka lõunapaus. Hoia käeulatuses veepudel ning joo sealt päeva jooksul lonkshaaval. Kui tunned, et su energia langeb söögikordade vahel, siis söö üks kerge ja tervislik snäkk.
• Kuna sa sööd nüüd kodus, siis hoia enda külmkapp ja kapid hästi varustatuna.
• Saa energiat juurde süües täisteratooteid, puu-ja köögivilju, proteiini (näiteks kana, kala või ube) ja tervislike rasvu (nagu need, mida leidub köögiviljaõlides, avokaados, pähklites ja seemnetes). - Paku endale preemiat, kui täidad eesmärgi. Andes endale väikeseid preemiaid, püsid motiveerituna ja töötamine tundub lõbusam. Iga kord kui ülesande ära täidad, siis võta hetk selle tähistamiseks, isegi kui see on ainult viis minutit lõbusa video vaatamist.
- Hoia eemale sotsiaalmeediast ja muudest aega raiskavatest äppidest. Kui jääd Facebooki või Youtube passima, siis tapad enda produktiivsuse. Pane telefon ära ning kasuta seda ainult kõnede tegemiseks või produktiivsete äppide jaoks ning väldi ka arvutis aega raiskavate veebilehtede külastamist.
- Palu perel ja sõpradel sind töö ajal üksinda jätta. Inimesed kipuvad mõtlema, et sa oled igal ajal “saadaval” kui sa kodus töötad. Tuleta sõpradele ja pereliikmetele meelde, et sa töötad kodus ning palu neilt seda, et nad sinu tööajal sinuga jutustama ei hakkaks.
• Kui su tuttavad ikka sulle töö ajal helistavad või sõnumeid saadavad, siis lülita telefon välja või pane hääletuks.
Mikrofoniga kõrvaklapid 1.8 meetrise juhtmega
Meditsiiniline reguleeritava suurusega rühiparandaja
0.5L hõbedane kohvi või teekann termomeetriga
Paindlik laualamp LED tuledega