E-POOD Tootekategooriad

Kuidas õlu sinu jaoks hea on?

Aastal 2015, tuli Jaapani õlletootmisettevõte Suntory välja uue heleda õllega Precious, mille igas pudelis on kaks grammi kollageeni. Suntory väidab, et kollageeni (loodusliku valgu, mis annab nahale elastsust) joomine teeb välimuse nooremaks. Süstimisel vähendab kollageen vananemisilminguid, muutes naha täidlaseks ning siludes jooni ja kortse. Kuid pole teaduslikke tõendeid selle kohta, et kollageeni joomine sind ilusamaks teeb, kuna kollageen on valk, lagundab inimese seedesüsteem selle enne, kui sellel on võimalus nahani jõuda.


Nii et kollageeni sisaldava õlle joomine ei pruugi sind nooremaks ja ilusamaks teha, kuid tavalisel õllel on siiski palju üllatavat kasu tervisele, alates hammaste valgendamisest kuni dementsuse ära hoidmiseni. Kuigi sa ilmselt oled kuulnud punase veini tervislikust mõjust, on õlles sama rikkalikult kasulikke kemikaale, mida nimetatakse polüfenoolideks.

  1. Õlu võitleb põletikuga. Humal annab õllele mõrkja maitse. Need erkrohelised pungad on ka täis mõruhapetena tuntud kemikaale, milledel on erinevaid tervist edendavaid mõjusid. Aastal 2009 tehtud laboriuuringus, mille avaldas ajakiri Molecular Nutrition and Food Research selgus, et mõruhapped on võimsad põletikuga võitlejad. Jaapani õlletootja Sapporo rahastatud 2013. aasta uuringus pakutakse ühte tüüpi mõruhapet, humulooni, nii hingamisteede viirusnakkuste ennetamiseks kui ka raviks.
  2. Õlu aitab seedimisele kaasa. Õlles olevad mõruhapped võivad samuti seedimist parandada. Ajakirjas Journal of Agricultural and Food Chemistry avaldatud 2012. aasta uuringus vaadeldi viit Saksa ja Austria õlle tüüpi ning leiti, et iga õlu vallandas maohapete vabanemise maorakkudest. Mida rohkem mõruhappeid õlu sisaldas, seda suurem oli reaktsioon. Maohape on oluline nii toidu seedimiseks kui ka ohtlike soolebakterite kasvu kontrollimisel.
  3. Õlu võib ennetada mõnda vähki. Paljud õlles olevad kemikaalid võivad ennetada või isegi ravida vähki- ehkki seni on uuringud läbi viidud näriliste peal. 2007. aasta uuringus, mille avaldas Carcinogenesis, hävitas üks mõruhappe tüüp lupuloon rottidel olevad käärsoolevähid. Ka ksantohumool, mis on samuti üks õlle koostisosa, paistab olevat paljulubav. Austria uurimisrühma 2010. aasta uuring näitas, et ksantohumool sulges rakkude ebanormaalse kasvu ja vältis vähktõbe põhjustavate kemikaalidega kokku puutunud rottide DNA kahjustusi. Teadlased ütlevad, et ksantohumool on tõenäoliselt ka inimestele kasulik, kuna selle vähivastast toimet nähti ka suhteliselt väikestes kogustes- mis on samaväärne annus, mida inimene saaks mõõduka õlle joomisega.
  4. Õlu tugevdab luid. Õlles on palju räni, mis on oluline tugevate ja tervete luude jaoks. Tegelikult on selle õlles leiduva mineraali, ortosiliinhappe, vormi organismis eriti lihtne metaboliseerida. Kui soovid õlut, mis sinu luid tugevdaks, siis proovi India Pale Ale õlut. IPA-d ja muud õlled, milles on palju linnaseid ja humalat, on parimad räniallikad. Selle teadmiseni jõudsid California ülikooli Davise teadlased 2010. aastal.
  5. Õlu on südame vastu sõbralik. Erinevad uuringud on leidnud, et inimestel, kes joovad päevas pool kuni kaks alkohoolset jooki, on 25% väiksem võimalus südamehaigustele kui neil, kes alkoholi üldse ei tarbi. Ja polüfenoolirikkad alkohoolsed joogid nagu õlu, võivad südamele eriti kasulikud olla. Õlu toob kasu nii südamehaigustega inimestele kui ka tervetele.
  6. Õlu “poleerib” sinu hambaid. Biokileks nimetatakse seda limajat asja, mis koguneb hammastele siis, kui sa hambaid mõnda aega harjanud ei ole. Õlu võib selle tekkimist takistada ning aitab isegi sellest lahti saada. Suurbritannia teadlased testisid mitme taimse päritoluga ekstrakti mõju bakteritele, mis moodustavad biokile ning soodustavad hambakaariest ja igemehaigusi. Vastaval 2012. aasta uuringule, mis avaldati ajakirjas Journal of Biomedicine and Biotechnology. Blokeeris õlleekstrakt bakterid, mida seostatakse igemete haiguste ja kaariesega. Biokile hävitamises edestas õlleekstrakt ka musta teed, vaarikaid ja ka kõiki teisi ekstrakte.
  7. Õlu kaitseb ajurakke. Ksantohumool (õlles leiduv kemikaal), võib samuti kaitsta ajurakke oksüdatiivsete kahjustuste eest. 2013. aastal teatasid Austria teadlased, et ksantohumool ja teised õlles olevad koostisosad soodustasid laboris neronite kasvu ja arengut.
  8. Õlu ennetab neerukive. Aastal 2013 tehtud uuring, kus osales ligi 200 000 patsienti näitas seda, et kuigi suhkrurikkad joogid suurendasid riski neerukividele, vähendas õlle joomine neerukivide moodustumise tõenäosust 60%.