E-POOD Tootekategooriad

Kuidas päevalille potis kasvatada?

Päevalillel on palju kasutusvõimalusi. Nende õlist tehakse küpsetusõli, biodiislit ja nende seemnetest saab maitsvad sihvkad. Värvikas päevalill lisab rõõmu ka igale päikselisele aknale või rõdule. Päevalille potis kasvatamine on lihtne projekt, mis sobib ka lastele.  

Päevalille ja anuma valimine

1. Osta päevalilleseemned. Päevalilleseemneid saad osta aianduspoodidest. Kääbus sordid on kõige paremad potis kasvatamiseks. • Päevalilleseemneid müüakse ka toidupoodides, kuid need on mõeldud söömiseks, mitte kasvatamiseks. Peale röstimist ei tärka nendest seemnetest taimi.

2. Vali sobiv anum. Vali anuma suurus arvestades seda, kui pikaks võib kasvada sinu päevalill (erinevad sordid kasvavad erinevalt) ning kui palju lilli sa igasse anumasse tahad. Enamusi kääbuspäevalilli võib istutada 30-40 cm sügavusse potti. Mammut päevalille tuleb istutada anumasse, kuhu mahub vähemalt 20 liitrit. • Jälgi kindlasti seda, et sinu anumas oleksid all augud, kuna ilma nendeta võivad seemned mädanema minna.

3. Lisa potimulda ja komposti. Päevalillede istutamiseks vali kvaliteetne, toitainerikas muld või potimuld. Kompost pakub sinu päevalilledele toiduallikat. • Kvaliteetsel mullal on pH vahemikus 5.5-7.5 ning on üle 3% orgaanilist sisaldust. Neid arve saad lugeda pakendi pealt.  

Päevalille istutamine

1. Lükka iga seeme 2.5 cm sügavusse mulda. Kui istutad enda anumasse rohkem kui ühe seemne, siis jäta nende vahele 10-13 cm vaba pinda. Ära istuta seemneid liiga servade lähedale.

2. Kasta seemneid iga päev. Päevalill vajab rohkem vett kui enamus taimi. Veendu, et pinnas oleks niisutatud. Anna enda päevalilleseemnetele iga nädal vähemalt 7 liitrit vett. • Päevalilled, mis ei saa varajases staadiumis piisavalt vett, kasvatavad peened ja nõrgad varred, mis ei suuda päevalillepead sirgelt püsti hoida. • Päevalille muld on hästi kuivendatud, kui vesi voolab sellest suhteliselt kiiresti läbi. Potis olev või seisev vesi viitab drenaažiprobleemile.

3. Jälgi seemnete idanemist. Nädala kuni kümne päeva pärast peaksid sinu päevalilled pead mulla alt välja pistma. Sellel ajal kasta seemneid iga päev ning veendu, et muld oleks niiske, eriti seemnete ümber. • Kui sinu päevalilled väljas kasvavad, siis tasuks seemikud katta korvi või võrguga, et linnud ligi ei pääseks.  

Päevalille eest hoolitsemine

1. Soovi korral lisa väetist. Kuigi päevalilled ei vaja kasvamiseks lisatoitu, võib väetis lillepeade värvid erksamaks ja tugevamaks teha. Alusta kõrge lämmastikusisaldusega vedela taimeväetisega, kui idud õitsema hakkavad, siis vaheta see välja rohkema fosforisisaldusega väetise vastu.

2. Hoia päevalille otsese päevavalguse käes. Kui päevalill kasvab, siis vajab ta võimalikult palju päikesevalgust, et vars kasvaks võimalikult tugevaks ja jämedaks. Kui päevalill on suureks kasvanud, siis vajab ta igapäevaselt 6-8 tundi otsest päikest. • Päevalillepead jälgivad päikese suunda. Kui need ei ole otsese päikesevalguse käes, siis kummarduvad nad päikese poole, mis võib aja jooksul vart kahjustada.

3. Kasta enda päevalille mitu korda nädalas. Päevalill tahab rohkem vett kui enamus sinu teisi taimi. Kontrolli mulda iga päeva või kahe tagant- see peaks kogu aeg niiske olema. Keskmiselt tuleks päevalillele anda iga nädal 7 liitrit vett. • Pritsi regulaarselt ka päevalille õitele vett.

4. Toesta vajadusel enda päevalilli. Osad kääbussordid ei pruugi piisavalt pikaks kasvada, et toetust vajada, kuid kui sinu päevalill kasvab 90 cm kõrguseks või pikemaks, siis oleks vaja sel tuge, et selle pea ei hakkaks longu vajuma.