E-POOD Tootekategooriad

Kuidas ravida ära põletatud keelt?

Mida teha, kui keele ära põletasid?

Ükskõik, kas ampsasid pitsat, enne kui see maha jahtunud oli või võtsid lonksu kohvist, mis oli tuline- põletatud keel ei ole tore. Õnneks on erinevaid mooduseid, et saaksid ise ravida enda ära põletatud keelt. Õigete rahustavate protseduuride abil saad ravida väiksemad keelepõletused kiirelt.

 1. Jahuta enda keelt koheselt. Kohese leevenduse jaoks vajad külma. Võta lonks jääkülmast veest ning hoia seda suus, et enda keele põletust ja valu leevendada. Alternatiivina võid lutsutada jääkuubikut või hoida suus purustatud jääd.
 2. Söö või joo külmi piimatooteid. Jahedad piimatooted katavad ning rahustavad sinu keele põlenud kudesid. Joo tass külma piima või söö topsitäis jogurtit. Piimast tehtud jäätised on samuti head valikud. Ükskõik mis sul hetkel käepärast on, aitab sul leevendada põletusest tekkinud valu.
 3. Pane enda keelele suhkrut või mett. Nii uskumatu kui see ka tundub, aitavad suhkur ja mesi leevendada valu ning võivad isegi kiirendada paranemist. Pane suhkrut või mett otse põletuse peale, lase sellel olla paar minutit ning seejärel loputa suu tavalise veega.
  • Sa võid kasutada nii valget kui pruuni suhkrut.
 4. Loputa enda suud soolaveega. Soolavesi pakub kergendust ja tapab baktereid. Loputusvahendi tegemiseks sega kokku 1/2 teelusikatäit (3 g) soola ühe tassitäie (235 ml) jaheda veega. Loputa sellega suud peale söömist ning enne magamaminekut.
  • Kui sa muidu kasutad teistsugust suuloputusvahendit, siis vaheta see soolvee vastu välja senikauaks, kuni su keel ära paraneb.
 5. Väldi teravaid, happelisi ja kuumi sööke ja jooke. Need võivad su keele veel valusamaks teha ja põletatud kohta ärritada. Hoia eemale happelistest mahladest ja puuviljadest, samuti ka tomatitest ning kõigest, mille sees on äädikas. Ära tarbi teravaid maitseaineid ja pipraid ning joo ainult külmi jooke.
  • Ka alkohol ning tubakas on ärritajad, mis võivad su valu hullemaks teha ning paranemist aeglustada.
 6. Hoia enda suu puhtana. Hea suuhügieen aitab kaasa paranemise protsessile. Pese hambaid kaks korda päevas, kasuta hambaniiti ning loputa oma suud mitu korda päevas. See aitab ära hoida põletikku, eriti kui põletus jättis su keelele villi.
  • Ära kasuta alkoholi sisaldavat suuloputusvahendit, kuna see ärritab põletatud kohta.
 7. Ära enda keelt harja. Harjamine võib põletust rohkem ärritada. Pese hambaid, et suuhügieeni eest hoolitseda, kuid hoia keelest eemale. Keelt võid uuesti harjata siis, kui põletus kadunud on.
 8. Väldi suitsetamist ning tubakatooteid. Need on niisamagi sulle kahjulikud, kuid kui oled keele ära põletanud, siis võivad need veelgi rohkem kahju teha. Kui sa neid tooteid kasutad, siis võid proovida midagi vähem ärritavat senikaua kuni su keel paraneb, nagu näiteks nikotiiniplaastrit.
 9. Mine arsti juurde, kui sul on villid või põletik. See on küll ebatavaline, kuid seda siiski vahel juhtub. Kui sa märkad enda keelel või huultel ville, siis võib sul olla teise astme põletus ning sa peaksid pöörduma arsti poole. Samuti peaksid arsti poole pöörduma, kui sul on sellised sümptomid:
  • Punetus
  • Valu, mis kestab rohkem kui nädal
  • Paistetus
  • Mäda
  • Palavik