Kuidas sääsehammustusi vältida?

Kuidas vältida sääsehammustusi?

Paljude näitajate järgi on sääsed maailma kõige ohtlikumad loomad. Sääsed põhjustavad igal aastal sadu miljoneid malaariajuhtumeid. Kuid sääsed edastavad ka paljusid muid haigusi, sealhulgas Lääne-Niiluse viirust, kollapalavikku ja denguepalavikku. Sääskede tõrjumiseks tasub võtta kasutusele erinevaid meetmeid, sest lisaks haiguste kandmisele tekitavad nende hammustused sügelevaid punne. Nende pisikeste nuhtluste tõkestamiseks pead teadma, kus nad elavad, kuidas neid tõrjuda ning tappa.

Sääskede hammustamise vältimine

  1. Kasuta sääsetõrjevahendeid. Poodidest (ka matka- ja sporditarvete) leiad erinevaid mitmesuguse koostisega putukatõrjevahendeid. Õues olles, eriti päevasel ajal, kanna katmata nahapindadele putukatõrjevahendit. Kui kasutad ka päikesekaitsekreemi, siis kanna seda enne nahale ning seejärel putukatõrjevahendit.
    • Täiskasvanutele ja üle 2 kuu vanustele lastele soovitatakse kasutada 30–50% DEET-d (N,N-diethyl-m-toluamide) sisaldavaid putukatõrjevahendeid, mis toimivad mitmeid tunde. Väiksema DEET-kogusega tõrjevahendid pakuvad lühemat kaitset ja neid tuleb kasutada sagedamini.
  2. Kaalu naturaalsete vahendite kasutamist. Katseta mittekeemilisi lahuseid, nagu Citronella (looduslik taimeõli). Teatavasti on teepuuõli ja B-vitamiin samuti aidanud sääski peletada. Nagu iga toote puhul, sõltub ka nende tõhusus olukorrast, inimese enda nahakeemiast ja konkreetsest sääse tüübist. Pane tähele, et nn alternatiivsed lahendused ei vasta mõnikord tavapärastele kaubanduslikele tõrjevahenditele mõeldud testimisstandarditele – enne raha kulutamist uuri alternatiivseid lahendusi ja teiste inimeste kogemusi.
  3. Väljas viibides kanna avaraid ja pikki riideid. Üks kõige parim ja lihtsam viis vältida sääsehammustusi on kanda pikki pükse ja pikkade varrukatega särki. Kata kinni võimalikult palju enda nahka. Samuti vali riided, mis oleks võimalikult avarad. Sellel on kaks eesmärki: esiteks on see palju mugavam kuuma ja niiske ilmaga, mida sääsed armastavad. Teiseks võivad sääsed hammustada ka läbi riiete, mis on tihedalt vastu nahka, eriti kui nende kangas on õhuke.
    • Matka- ja sporditarvete kauplused müüvad sageli tugevast, kuid kergest materjalist spetsiaalse disainiga pükse ja särke. Need riided pakuvad maksimaalset kaitset sääsehammustuste eest ja on ka mugavad.
  4. Ära raiska raha elektriliste sääsetapjate peale. On näha, et need tapavad tõhusalt palju putukaid, kuid üldiselt on tapetud putukad kahjutud. Lisaks kipub nende tehtud müra olema ebameeldiv. Sääski saab tõhusamalt tappa spetsiaalse masinaga, mis kasutab sääskede ligimeelitamiseks soojust ja süsinikdioksiidi ning seejärel hoiab või tapab sääski võrkude, konteinerite või kemikaalide abil.
  5. Riputa voodi kohale sääsevõrk. Sääsevõrgul on peened augud, mis on piisavalt suured, et õhk kergesti läbi käiks, kuid piisavalt väikesed, et sääsed ja muud hammustavad putukad eemale hoida.

Sääskede elupaikade vältimine

  1. Väldi neid maailma osi, kus on palju sääski. Kahjuks elavad sääsed igal kontinendile peale Antarktika. Siiski on üldiselt neid palju soojemates ja niiskemates piirkondades, mis kipuvad olema ekvaatori lähedal. Kui soovid tõesti sääsehammustusi vältida, hoia eemale troopilisest kliimast.
    • Kui sa pole kindel, kas teatud maailmaossa reisimine on ohutu, külasta haiguste tõrje keskuse (CDC-Center for Disease Control) malaaria reisiteabe veebisaiti. Sellel saidil on riigiti välja toodud malaaria levimuse ja kõigi märgitud malaariaravimite resistentsuse jaotus.
  2. Väldi seisvat vett. Sääski meelitab ligi vesi, eriti seisev vesi, nii et järved, seisvad ojad, rabad ja sood on sääskedele varjupaikadeks, eriti kuumadel kuudel. Enamik sääseliike muneb oma munad seisvasse vette ja mõned liigid on kohanenud munema isegi soolasesse vette. Hoia eemale seisvatest veekogudest, olgu need siis väikesed lombid või suured sood, et sääskedega vähem kokku puutuda.
  3. Ära lase veel seista enda kodu või telkimise koha läheduses. Lihtne on tahtmatult luua sääskedele elu- ja paljunemispaiku. Näiteks mitmeks päevaks suvepäikese käes seisnud lastebassein võib ruttu muutuda sääskede kasvukohaks. Vabande seisvast veest mis on sinu kodu või telkimiskoha läheduses. Kui sul on bassein, kata see kasutamiste vahepealsel ajal kinni ja töötle vett kloori või keemiliste lisanditega. Siin on vaid mõned kohad, kus vesi võib koguneda:
    • Kasutuselt kõrvaldatud rehvid või tööstuslikud konteinerid
    • Ehituskraavid või kaevikud
    • Basseinid
    • Kinnistul olevad loomulikud madalad punktid
    • Ummistunud tormitorud
  4. Väldi liigselt kuumaks minemist. See on eriti oluline nõuanne, kui viibid kuumas ja niiskes kliimas. Kuumad kehad meelitavad sääski ligi. Tumedad riided imavad päikesest rohkem soojust kui heledad rõivad nii, et väldi tumedate riiete kandmist. Võimalusel väldi ka trenni tegemist. Trenn ei põhjusta mitte ainult soojuse kiirgamist, vaid ka rasket hingamist. Süsinikdioksiidi, üht gaasidest, mida inimene välja hingab, võivad sääsed tunda isegi pikkade vahemaade tagant.