E-POOD Tootekategooriad

Kuidas taastada tuhmunud riiete värvi?

Võib olla päris masendav, kui ostad värvilisi riideid ning näed peale paari pesemist, et juba on värv tuhmunud. Õnneks on mõned viisid, kuidas saad taastada enda riiete säravat värvi. Mõnikord võib pesuvahend pesumasinas pesule koguneda ning muuta pesu tuhmiks. Sellisel juhul aitab riiete pesemine soola või äädikaga, et saavutada nende uueväärne väljanägemine. Kui tuhmumine tuleneb tavalisest pesemisest ja kandmisest, võib värvimine anda riideesemele uue elu. Samuti on võimalik taastada enda riideid tavaliste majapidamistarvetega nagu näiteks söögisooda, kohvi või vesinikperoksiid.

Sära taastamine soolaga

 1. Pane tuhmunud riided ja tavaline pesuvahend pesumasinasse. Kui sul on riideid, mis on tuhmunud peale mõnda pesukorda, siis võib süüdlaseks olla pesuvahendi kogunemine. Lisades soola enda tavalisele pesutsüklile aitad seda kogunemist lahti murda ning muuta enda riided uuesti säravaks.
  • Pulbrist pesuvahend jätab tõenäolisemalt maha ülejääke kui vedelal kujul pesuvahend.
 2. Lisa 1/2 tassitäit soola pesutsüklile. Kui oled riided ja pesuvahendi masinasse pannud, siis vala umbes 1/2 (150 grammi) soola pesumasina trumlisse. Lisaks sellele, et see aitab taastada värve, võib see aidata ka riideid tuhmumast hoida.
  • Soola võid lisada soovi korral igale pesukorrale.
  • Selle jaoks toimivad hästi peened lauasoolad, kuid väldi jämedalt jahvatatud meresoola kasutamist, kuna see ei pruugi pesumasinas täielikult lahtuda.
  • Sool on samuti hea plekkide eemaldaja, eriti kui tegu on vere-, hallituse- või higiplekkidega.
 3. Kuivata riideid nii nagu tavaliselt. Peale pesumasina valmissaamist, võta riided välja ning kontrolli nende värvi. Kui oled tulemusega rahul, siis saad riided kuivatada kas tuule käes või kuivatis. Kui riided ikka tuhmid ja kulunud paistavad, siis proovi neid hoopis äädikaga pesta.
  • Kui värv on aja jooksul riietest välja uhtunud, siis võib vajalik olla riiete värvimine.

Äädika kasutamine

 1. Lisa 1/2 tassitäit valget äädikat enda pesutsüklile. Kui sul on pealtpoolt laetav pesumasin, siis saad äädika otse trumlisse valada. Kui aga eestlaetav masin, siis lisa seda pesupehmendaja vahesse. Äädikas aitab ära lahustada ülejääkidest kogunenud pesuvahendit ning karedast veest jäänud mineraale, et sinu riided erksamad oleksid.
  • Äädikas hoiab ära ülejääkide kogunemist nii, et see on hea moodus hoida ka oma uusi riideid tuhmumast.
  • Sügavama puhastuse jaoks lisa üks tassitäis (240 ml) valget äädikat 3.8 liitrisesse sooja vette. Leota riiet selles umbkaudu 20-30 minutit ning seejärel pese nii nagu tavaliselt.
 2. Pese riided jaheda vee ja tavalise tsükliga. Pane tuhmunud riided masinasse, lisa pesuvahendit ning pane masin tööle.
  • Vali tsükkel, mis sobib riietele, mida sa erksamaks muuta tahad. Näiteks kui pesed riideid, mis on tehtud õrnadest materjalidest nagu siid või pits, siis kasuta õrnale pesule mõeldud tsüklit. Vastupidavamatele kangastele nagu puuvill või teksa, sobib ka tavaline pesuprogramm.
 3. Kuivata riided õhu käes või pane need kuivatisse. Loputamistsükli ajal loputab masin ka äädika välja nii, et sinu riideid ei tohiks peale pesu äädika järgi lõhnata. Sa võid riided riputada õhu kätte kuivama või panna need kuivatisse.
  • Kui sa siiski tunned kerget äädika lõhna, siis riputa riided välja kuivama. Kuivaks saades peaks lõhn kadunud olema.
  • Kui riided ikka tuhmid ja kulunud välja näevad, siis võib värv lihtsalt paljude pesukordade järel välja läinud olla ning siis peaksid sa riideid hoopis värvima.

Riiete värvimine

 1. Kontrolli silti, et teha kindlaks, kas riiet saab värvida. Osad kangad suhtuvad värvimisse paremini kui teised nii, et enne kui proovid riideeset taastada, vaata millest sinu riideese tehtud on. Kui ese on tehtud vähemalt 60% naturaalsetest kiududest nagu puuvill, siid, lina vill või ramjee või kui see on tehtud viskoosist või nailonist, siis saab seda tõenäoliselt hästi värvida.
  • Riided, mis on tehtud naturaalsete ja sünteetiliste kiudude segust ei pruugi peale värvimist olla nii tumedad kui riided, mis on tehtud täiesti naturaalsetest kangastest.
  • Kui riie on tehtud akrüülist, spandeksist, polüestrist või metalsetest kiududest või kui riidel on silt “Dry clean only”, siis tõenäoliselt võtab see värvi halvasti sisse või hoopis üldse mitte.
  • Veendu, et riided mida sa värvida püüad oleksid täiesti puhtad. Kui riidel on plekke, siis ei pruugi värv ühtlaselt kangasse imenduda.
 2. Vali värv mis sarnaneb võimalikult palju originaaliga. Kui tahad, et su riideese näeks välja kui uus, siis võta see endaga kangapoodi kaasa, et värvi valida. Proovi leida võimalikult sarnane värv, kuna see annab sulle erksa ja loomuliku tulemuse.
  • Kui tahad riide värvi täielikult muuta, siis pead enne kasutama värvieemaldajat.
 3. Kaitse enda nahka ja tööpinda. Kata tööpind ajalehtede või prügikottidega nii, et kui värvi peaks pritsima, siis ei määriks see sinu lauda ja põrandat. Lisaks võta käeulatusse vanu kaltse või paberrätikuid juhuks, kui sul on vaja kiirelt mahaläinud värvi koristada. Seejärel pane selga vanad riided ja paksud kindad, et su nahk ei saaks plekiliseks ja riietest kahju poleks.
  • On oluline enda käte kaitsmine, kuna värviga kokkupuude võib sinu nahka ärritada.
 4. Täida anum kuuma veega (u 49–60 °C). Enamused kodused veeboilerid on seatud maksimaalsele temperatuurile 49°C, kuid mõned on seatud ka 60°C peale nii, et kõige kuumem vesi, mis kraanist tuleb, peaks olema piisav. Siiski, kui tahad kuumemat vett, siis soojenda seda pliidil. Vala vesi suurde pesukaussi, ämbrisse või vanni.
  • Sul on vaja umbes 11 liitrit vett iga 0.50 kg riiete kohta.
 5. Lahusta värv ja sool väikeses tassitäies vees ning lisa seejärel pesukogusesse. Järgi värvil väljatoodud juhendeid, et teha kindlaks kui palju sul täpselt vaja läheb. Üldiselt peaks sul minema vaja 1/2 pudelitäit värvi iga 0.45 kg riide kohta. Et värv paremini mõjuks, lisa 1/2 tassitäit soola iga 0.45 kg riide kohta. Sega värv ja sool kokku soojas tassitäies vees kuni need on täielikult lahustunud. Seejärel lisa värvi ja soola segu enda suuremasse anumasse ning kasuta metallist pika varrega lusikat või tange, et kõike koos segada.
  • Kergema puhastamise jaoks kasuta tüüblit või plastikust lusikat, et värvi väikses anumas segada.
 6. Lisa riided ning leota neid 30-60 minutit. Aseta riided värvivanni ning kasuta lusikat või tange, et neid vee alla lükata ning jälgi, et need saaksid täielikult märjaks. Et värv ühtlaselt kangasse imenduks, siis sega riideid iga 5-10 minuti tagant.
  • Mida rohkem segad, seda ühtlasem värv jääb.
 7. Võta riie värvist välja ning loputa seda põhjalikult külma veega. Kui soovituslik aeg on möödas, siis kasuta tange või lusikat, et riie värvist eemaldada. Tõsta see vanni või kraanikaussi ning loputa külma veega senikaua, kuni loputusvesi enam-vähem puhtaks jääb.
  • Pea meeles, et värv paistab tumedam siis, kui riie on märg.
  • Pese koheselt enda vann või kraanikauss, et värv sellele plekke ei teeks.
 8. Pese riie pesumasinasse üksinda ja külma tsükliga. Kui sa oled rahul välja tulnud värviga, siis pööra riie pahupidi ja pane see masinasse. Isegi kui sa juba loputasid värvi käsitsi välja, tuleb pesumasinas pestes seda veelgi välja nii, et ära pane masinasse teisi asju, kuna need saavad värvilt plekke.
  • Pahupidi pööramine pesemise ajaks võib aidata riidel värvi säilitada.
 9. Kuivata riideese, et näha lõpliku tulemust. Sa võid riide panna kuivatisse või riputada õhu kätte kuivama, olenevalt kangast ja sinu isiklikust eelistusest. Kui riie on kuivanud, siis uuri seda, et värv oleks ühtlane ning ei oleks tekkinud heledamaid piirkondi või triipe.
  • Vajadusel võid riiet uuesti värvida.

Teiste vahendite proovimine

 1. Lisa masinasse soodat, et teha valgeid riideid erksamaks. Sooda aitab riideid erksamaks teha ning on eriti efektiivne valgetel kangastel. Lihtsalt lisa 90 grammi soodat trumlisse koos riiete ja tavalise pesuvahendiga.
  • Sooda aitab samuti riietelt ebameeldivat lõhna eemaldada.
 2. Värskenda musti riideid leotades neid kohvis või tees. Kui tahad kerget ja odavat moodust tumedate riiete värvi ergastamiseks, siis tee kaks tassitäit (470 ml) hästi kanget musta teed või kohvi. Pane riided masinasse ja pese neid nii nagu tavaliselt, kuid püsi lähedal. Kui loputustsükkel algab, siis ava pesumasina kaas ning vala sisse kohvi või tee. Lase tsüklil lõpetada ning seejärel riputa pesu kuvama.
  • Musta värvi riiete kuivatamine kuivatis võib põhjustada nende kiiremat tuhmumist.
 3. Ergasta riideid lisades pesumasinasse musta pipart. Pane riided masinasse nii nagu tavaliselt ning seejärel lisa 2-3 teelusikatäit jahvatatud musta pipart. See aitab lahti saada pesuvahendi kogunemisest ning pipra tükikesed uhtuvad ilusti loputusega välja.
 4. Pese valgeid riideid vesinikperoksiidis, et neid erksamaks muuta. Kui su valged riided näevad tuhmunud välja peale paari pesukorda, siis võib sul tekkida kiusatus neid valgendada, kuid see võib aja jooksul kangast nõrgaks teha ja värvi muuta. Selle asemel lisa üks tassitäis (240 ml) vesinikperoksiidi enda pesuvahendile ning seejärel pese riideid nii nagu tavaliselt.

Suures valikus pesukorve

Lõbusad pesukorvid – palju värve

Punane volangidega minikleit

Neoonsed narmastega bikiinid

Must, hall või sinine lukuga kampsun