Kuidas teha lastele kodus olemine huvitavamaks?

Kuna tänu koroonaviiruse levikule on lapsed sunnitud kooli ja lasteaia asemel kodus olema, siis vaevavad ka paljud vanemad pead sellega, mida lapsed terve päeva tegema peaksid. On üks asi, kui lapsed vajavad lõbustusi ja tegevusi nädalavahetusel, kuid teine teema on see, kui sul on lapsed kodus seitse päeva nädalas. Saladuseks on see, mida koolid hästi teavad: loo rutiin. Lapsed on harjunud ajakava jälgima nii, et päeva ette planeerimine aitab asjadel oma kohale langeda. See on palju lihtsam kui sa arvad. Võta paber ja pastakas ning kaardista ära see, kuidas kodused päevad välja peaksid nägema. Eesmärgiks on laste tegevuses hoidmine ja õppimine ning ka see, et sina saaksid ka oma asjadega tegeleda.

Kuidas lapsele rutiini paika panna?

  1. Alusta tema koolirutiiniga. Kasuta kooli näidisena ning austa seda, mis on juba su lapsel välja kujunenud rutiiniks.
    • Kuna ta on harjunud hommikust sööma? Näksima? Lõunatama?
    • Kuna on vahetunnid?
    • Tükelda päev väiksemateks tükkideks, nagu kool teeb erinevate tundidega.
    • Kui su laps peab kodus õppima, siis kas ta õpib paremini hommikul või peale lõunat?
  2. Pühenda aega mängimisele. Kui oled paika pannud ajad söömisele ja koolitööde tegemisele, siis oled valmis ülejäänud päeva täitma ning lasta lapsel teha teisi tegevusi. Kui laps midagi loob, ette kujutab, ehitab või leiutab, siis õpib ta ka sellest väga palju. Tee 15-30 minutilised pausid, et laps saaks mängimisega tegeleda. Mõned nõuanded efektiivseks mänguajaks:
    • Viska ära katkised mänguasjad ja anna ära sellised, millega enam ei mängita: kui lapsel on raske leida häid mänguasju, siis on tal ka raske häid mänge mängida.
    • Paiguta tavalised mänguasjad ettepoole: mänguasjad, milledel on valgustused ning mis räägivad, laulavad või häälitsevad, ei pane last nii palju enda aju pingutama ja ei haara nii mänguhoosse, kui lihtsad mänguasjad (mõtle mänguasjadele, mis sul lapsepõlves lemmikud olid- ehitusklotsid, autod, nukud jne).
    • Limiteeri lapsevanema ja lapse koos mängimist. Mängimine on lapse töö, mitte täiskasvanute. Vahepeal võid küll koos lapsega mängida, kuid ära tunne end süüdlasena, kui sa seda palju ei tee. Lapsed vajavad täiskasvanuteta mängimist, kuna see arendab neid.
  3. Planeeri mõned lihtsad tubased tegevused. Kuigi sa saad lastel lasta lihtsalt mänguasjadega mängida, muutuvad lapsed rõõmsaks, kui ka vanemad nende tegevustele kaasa aitavad. Lihtsad tubased tegevused on hea moodus harjutada koolioskusi ning vaikselt laste meelt lahutada. Need tegevused ei pea olema keerulised ning ei pea võtma tunde, et neid valmis seada. Kui sa lood rutiini, siis mõtle kuhu sellised tegevused ajaliselt paigutada. Siin on mõned lihtsad tubased tegevused, mis aitavad päeva lõbusalt mööda saata:
    • Karpidest sõidutee- tee karp lamedaks ning joonista sinna markeriga teed. Võid joonistada ka maju, puid ja põõsaid. Kui sul karpi ei ole, võid kasutada selleks ka vana tapeedirulli. Lisa selle peale mänguautosid, klotse ja teisi mänguasju, et laps saaks linna ehitada.
    • Mänguasjade pesemine- lase lastel ise enda plastikust mänguasju pesta. Pane soe vesi suurde anumasse ning lisa pesuvahendit ning ka käsnasid, rätikuid ja muid vajaminevaid asju.
    • Rämpsukunst- leia mõningaid asju, mida sul enam vaja pole ning lase lastel nende peale maalida. Lapsed armastavad erinevatele objektidele joonistada ning neid ilusaks teha.
    • Teibilaser- tee nagu märulifilmis ning kleebi teibiga seinte vahele takistusrada, et lapsed saaksid proovida seda läbida nii, et teibile vastu ei lähe.
    • Tubane keegel- pane tühjad või natukese väga täidetud pudelid kolmnurkselt põrandale ja lase lapsel palliga proovida neid nö kurikaid ümber veeretada.
  4. Lülita päevaplaani ka lugemine. Uuring uuringu järel viitavad kõik sellele, et lugemine on laste jaoks väga hariv ja oluline. Kui päevad läbi kodus olla, siis on hea võimalus lugemise harjumust lastest suurendada. Pane päevaplaani ka lugemine, näiteks iga päev pool tundi. Sa võid ise lapsele ette lugeda, teha lugemist kordamööda või lasta lapsel ise vaikselt lugeda. Kui laps tahab lugemise aega pikendada, siis ära muretse selle pärast, et see päevaplaani sassi lööb, kuna lugemist pole kunagi liiga palju.
  5. Pane paika vahetunnid. Võimalusel pane päevaplaani kaks või kolm vahetundi, mida laps saaks väljas veeta. Kui sul oma aed, siis on asi eriti lihtne, kuid kui elad kortermajas, siis pead jälgima, et laps rahvaga liiga palju kokku ei puutuks ning parem on temaga kord või kaks päevas koos kuhugi minna, kus palju inimesi ei oleks. Väljas joostes kulutatud energia on hea, et laps õhtul väsinum oleks ning paremini magama jääks ning ka tervisele on see kasulik.
  6. Tee ekraanirutiin. Kasuta ekraaniaega kasvatusmeetodina. Et su lapsed liiga palju aega ekraane vahtides ei veedaks:
    • Tee ekraaniaeg ettearvatavaks: pane paika kindlad ajad, mil lapsed ekraanide taga olla saavad (näiteks sellel ajal kui sa hommikusööki teed või enne päevast uinakut) ning ka see, kui kaua.
    • Lülita välja: kui ekraaniaeg on möödas, siis ära jäta telekat või arvutit taustaks käima. Kui kodu liiga vaikne tundub, võid hoopis muusika käima panna.
    • Kasuta seda preemiana või karistusena. Kui laps päevased õppetükid ilusti ära teeb, siis võib ta kindlaksmääratud aja telekat vaadata või telefonis või arvutis olla. Kui aga ta ära ei õpi või teeb seda suure jonniga, siis vähenda ekraaniaega.

Roosa või sinine mängutelk

Roosa või sinine vene keelt õpetav mänguarvuti

Legoklotsid – 333 tk komplektis

Suur legokomplekt “Titanic”

Kettad erinevate asjade meisterdamiseks