Kuidas treenida hamstrit?

Kui sa otsid moodust enda hamstriga sidet luua ja talle trikke õpetada, siis alusta tema treeninguga. Hamstri treenimine suurendab tema enesekindlust ja tugevdab teie omavahelist suhet. Kui sinu hamster on sinuga ära harjunud, siis saad õpetada teda hüppama, selile keerama või ronima. Kindlasti tasuks treenida hamstrit, et ta kasutaks enda puuris olevat pissinurka, ei hammustaks ning ei näriks asju.

 

Treenimise põhitõed 

 

  1. Anna enda hamstrile aega sisse seada. Kuigi uut hamstrit tuleb varakult treenima hakata, peab ta enne seda harjuma enda uue koduga. Pane hamster tema puuri ja lase tal olla kolm päeva. Pane iga päev talle värsket vett ja süüa, kuid ära püüa temaga suhelda või teda kätte võtta.
  • Üksi veedetud aeg laseb hamstril ära harjuda sinu lõhna, hääle ja majas valitsevate häältega.

 

  1. Hoia enda hamstrit. Sinu hamster peaks tundma end mugavalt sellel ajal kui sa teda hoiad, enne sa treenimist alustada ei saa. Räägi enda hamstriga nagu sa suhtleksid temaga, et ta harjuks ära sinu hääletooniga. Tõsta hamster üles ühe kiire liigutusega ning väldi tema tagaajamist enne kätte võtmist.
  • Et enda hamstrit ohutult üles tõsta aseta enda käsi niimoodi puuri, et sinu pihk oleks vastu puuripõrandat. Liiguta seda aeglaselt hamstri poole, keera peopesa üles ja lase hamstril sinu pihku pugeda. Sulge õrnalt käsi hamstri ümber ja kasuta ka teist kätt, et teda õrnalt ja vaikselt puurist välja tõsta.
  • Kui sinu hamster sind kardab, siis võta kätte päevalilleseeme, et ta tunneks sinu juurde tuleku vastu huvi. Võta hamster kätte ja lase tal päevalilleseeme ära süüa. Aja jooksul peaks hamster end sinuga mugavalt tundma ka ilma maiuseid kasutamata.
  • Lase hamstril mööda ennast ja enda riideid ronida, et ta saaks sinu lõhnaga ära harjuda.

 

  1. Treening tee lühike. Tööta korraga ainult ühe triki või oskuse kallal ja korraga maksimaalselt 15 minutit. Kui hamster treeningu vastu huvi hakkab kaotama, siis lõpeta see ja lase hamstril mängida.
  • Silita enda hamstrit ja veeda temaga päeva jooksul aega, et ta sinuga ära harjuks.
  • Katsu hamstrit mitte üles ajada, planeeri tema treening pärastlõunasele või õhtusele ajal, kuna sellel ajal on hamstrid üleval.

 

  1. Vali hea maius. Pane välja mõned päevalilleseemned, väike keedumuna või väikesed köögi- ja puuviljatükid (näiteks porgand, õun, marjad, rohelised lehed), et neid anda hamstrile siis kui ta sinu käsklusi järgib. Jäta meelde, et need on tema jaoks maiused nii, et limiteeri kogust mida sa talle treenigu ajal annad. Väldi enda hamstrile nende asjade andmist:
  • Šokolaad
  • Puuvilja seemned
  • Tsitruselised (apelsin, laim, sidrun, greip)
  • Liha ja piimatooted
  • Kommid
  • Mandlid
  • Pähklid
  • Krõpsud

 

  1. Ole treenimise ja ootustega järjepidev. Alusta tavalistest oskustest ja trikkidest ning liigu edasi keeruliste juurde. Ole kannatlik ja pea meeles, et mõnedel hamstritel kulub trikkide selgeks saamiseks kauem aega.

 

 

Lihtsate käskluste treenimine

 

  1. Õpeta oma hamster seisma. Hoia päevalilleseemet hamstri pea kohal ja ütle kindal toonil „Seisa“. Kui hamster järgib käsklust ja jalgadele seisma tõuseb, siis anna talle seeme. Kui ta seda ei tee, siis jätka „Seisa“ ütlemist senikaua kuni ta seda teeb. Jäta meelde, et hamster õpib läbi korduse. Lõpuks peaks ta käsklust täitma ka siis, kui tema pea kohal ei ole päevalilleseemet.
  • Ära hamstrile anna päevalilleseemet enne kui ta püsti seisab, muidu ajad sa ta ainult segadusse.

 

 

  1. Treeni enda hamstrit selja peale keerama. Aseta päevalilleseeme hamstri seljale ja ütle hamstrile „Keera“. Kui hamster keerab, siis anna talle seeme. Kui hamster end selili ei keera, siis pane seeme tagasi tema seljale ja anna uuesti käsklus.

 

  1. Õpeta enda hamstrit hüppama. Hoia päevalilleseemet enda hamstri ees niimoodi, et ta seda näeks. Tõsta maius üles hamstri kohale. Seeme peaks olema veidike tema ulatusest väljas, et ta seistes seda kätte ei saaks. Ütle „Hüppa“ ja sinu hamster peaks natuke hüppama, et seemet kätte saada. Harjuta seda senikaua kuni hamster seostab seemne saamist hüppamise ja sinu käsklusega.
  • Ära seemet hamstrist liiga kaugel hoia, kuna nad ei saa kõrgele hüpata.

 

  1. Õpeta hamstrit õla peale ronima. Pane hamster enda õlale ja vaata kas tal on seal mugav. Kui tundub, et talle meeldib natuke sinu õlal istuda, siis õpeta teda õla peale ronima. Aseta enda käsi voodi või diivani peale ja pane hamster enda randme kõrvale. Kasuta teist kätt, et panna maius vastasõla peale ja ütle „Roni“. Hamster peaks hakkab mööda kätt ronima, et maiust kätte saada.
  • Vaata, et hamster näeks kuhu sa maiuse paned.
  • Seda trikki proovi ainult siis, kui hamster sinu õla peal end mugavalt tunneb.

 

Liivakasti kasutamise õpetamine

 

  1. Osta või tee liivakast. Sul on võimalik poest osta väike liivakast, mis mahub puurinurka või saad selle ka ise valmis meisterdada. Võta väike, vastupidav konteiner, millel on kaas ning lõika külje sisse 5-7 cm auk. Kasuta liivapaberit, et teravad nurgad ära lihvida ning seejärel pane karbile kaas peale.
  • Kui liivakast (ükskõik kas poe oma või enda tehtud) pole närimiskindel, siis pead sa selle asendama.

 

  1. Lisa liivakasti aluspanu. Vali aluspanu, mis imeb lõhnad endasse ja mida on kerge puhastada. Vali puit, paber, rohi või teravilja pelleeritud paber. Sa võid kasutada ka kassiliiva, kui see ei sisalda ränidioksiidi tolmu. Pane natuke aluspanu enda hamstri liivakasti.
  • Kui hamster enda aluspanu süüa üritab, siis vaheta see sellise vastu, mida ta ei söö.

 

  1. Pane liivakast sinna, kuhu hamster häda teeb. Vaata enda hamstrit päev või kaks, et näha millisesse puurinurka ta häda tegema hakkab. Pane liivakasti aluspanu ning lisa sinna juurde paar hamstri pabulat ning säti liivakast hamstri eelistatud puurinurka. Hamster peaks liivakasti ilma probleemideta kasutama hakkama.
  • Anna hamstrile võimalus uurida enda puuri enne, kui sa talle sinna liivakasti paned. Ära sunni teda kohe liivakasti minema, kuna niimoodi võib juhtuda, et ta ei tahagi seda kasutada.

 

  1. Tegele probleemidega. Kui hamster liivakasti ei kasuta, siis tee selle põhjus kindlaks. Kui ta liivakastis magab, siis vajab ta ilmselt eraldi magamise kohta. Kui ta sööb või peidab enda toitu liivakasti, siis võib puur liiga väike olla. Kui ta lihtsalt ei kasuta liivakasti, siis võib liivakasti pääsemine tema jaoks keeruline olla või talle ei meeldi aluspanu. Proovi teistsugust liivakasti või teistsugust aluspanu.

 

Hamstri treenimine hammustamise ja närimise lõpetamiseks

 

  1. Lase hamstril enda lõhnaga harjuda. Hamstrid võivad hammustada kui sa lõhnad toidu või mõne teise hamstri järgi. Pese enda käed ning pane hamster voodi või diivani peale. Lase tal ringi tatsata ja pane enda käsi iga natukese aja tagant tema teele ette. Su hamster peaks sind nuusutama ning siis edasi liikuma.
  • Proovi seda 5 – 15 päeva järjest. Lõpuks harjub hamster sinu lõhnaga ja taipab, et sa ei proovi teda kätte krahmata.
  • Ära kunagi silita või proovi hamstrit kätte võtta kui ta sööb, end peseb või magab. Hamstri tegevuse segamine võib põhjustada hamstri hammustamist.

 

  1. Vasta hamstri hammustamisele. Kui hamster sind hammustada üritab, siis puhu õrnalt talle näkku, et teda hammustamisest kõrvale juhtida. Ole hamstriga kannatlik ja anna talle aega, enne kui temaga uuesti suhelda proovid. Ära karju, löö ega karista enda hamstrit.
  • Hamster üldiselt ei saa karistamisest aru nii, et sa kahjustad ainult tema suhtumist sinusse ning julgustad tema agressiivsust.
  • Kui su hamster on tavaliselt vihane ja hammustab, siis lase tal mängida või midagi muud teha, mida ta naudib, enne kui temaga uuesti suhelda proovid.

 

  1. Suuna hamstri närimine mujale. Tihtipeale närivad hamstrid erinevaid asju. Kui su hamster närib midagi, mida ta närima ei peaks, siis ütle kindlal häälel „Ei“ või „Lõpeta“. Tõsta hamster näritavast asjast eemale ja pane tema juurde asju, mida ta võib närida. Paku erinevaid närimisasju, et ta saaks valida sellise, mis talle meeldib.
  • Pane välja uued närimispulgad ning proovi neile peale määrida mett, hõõruda porgandit või kraapida pealmist kesta maha, et julgustada hamstrit seda närima.

 

Lisaks:

  • Kui soovid hamstrile trepist käimist õpetada, siis pane ta trepi algusesse ning aseta igale astmele maius. Lükka teda õrnalt tagant, et julgustada teda trepist üles minema.
  • Kui su hamster on närviline ja kogu aeg liikuvuses, siis võib põhjus olla selles, et ta ei ole uue keskkonnaga harjunud ning loodab põgeneda. Jäta ta paariks päevaks rahule ning seejärel peaks ta rahulikum olema.
  • Kui sul on kodus ka kass, siis ära mitte kunagi jäta kassi koos hamstriga kahekesi. Kui hamster on puuri turvalisusest väljas, siis hoia tal kogu aeg silm peal, et kass teda ära ei sööks.
  • Treenimise ajal hoia teisi koduloomi teises ruumis.

 

Juttu salvestav ja rääkiv hamster

Armas seljakott “Hamster”

Roosa või pruun majake

Klambrite ja tangide komplekt puuride ehitamiseks

Pross punaste päevalilledega