Kuidas tulla toime valiva sööjaga?

Kuidas saada hakkama lapsega, kes on söögi suhtes pirtsakas?

See võib tekitada pahameelt, kui keegi su elus kirtsutab nina oma taldrikul oleva toidu peale. Valiv söömine on probleem, mis puudutab nii lapsi kui ka täiskasvanuid ning võib negatiivselt mõjuda ka inimestele, kes nendega koos einestavad või toitu valmistavad. Lapsed vajavad uute toitude proovimiseks sageli veidike abi, nii et tee söömine lõbusaks ja kaasa nad toidu valimisse. Mõnel juhul võib valiva söömise põhjuseks olla söömishäire, mida nimetatakse vältivaks/piiravaks toidutarbimise häireks (ARFID), mis vajab diagnoosimist ja ravi.

Kuidas teha, et lastele tervislik toit meeldiks?

  1. Ära sunni last sööma, kui tal kõht täis on. Kuigi võib hea mõttena tunduda see, et laps peab alati oma taldriku tühjaks sööma, võib see tegelikult tekitada temas valivaid toiduharjumusi. Kuna väga täis kõht võib põhjustada kõhuvalu või muid seedetrakti probleeme, võib laps, keda on õpetatud sööma rohkem, kui talle vaja on, negatiivse kogemuse tõttu toiduga pirtsutama hakkama.
    • Esimesed toidud, mida laps vältima tahab hakata on kõige vajalikumad toidud- köögiviljad.
  2. Tutvusta uusi toite järk-järgult. Uued maitsed, tekstuurid ja lõhnad võivad olla lapsele pisut hirmutavad, kuid mitmekülgse toidu söömiseks vajalike oskuste või võimaluste puudumine söömisoskuste arendamiseks võib lapse liiga valivaks muuta. Pane ta taldrikult väga väikesed portsjonid tundmatuid toiduaineid ja ära tee uutest asjadest suurt numbrit. Samuti saad lisada uusi toiduaineid söökidesse, mis sisaldavad esemeid, mis su lapsele juba meeldivad.
    • Kui su laps pole kunagi varem spinatit söönud ja sa tead, et talle meeldivad kreemjad toidud, proovi alustada spinatisalati asemel kreemise spinatiga. Võid proovida ka brokolit ja juustu, kui talle juustused maitsed meeldivad.
  3. Täida lapse taldrik värvide ja kujudega. Tee toitudest mäng! Selle asemel, et julgustada last porgandit sööma, ütle talle, et tal on vaja ära süüa “oranž toit”, et vikerkaar lõpetada. Sa võid kasutada vorme, et muuta ebameeldiva välimusega toidud ringideks, tähtedeks või kolmnurkadeks. Ütle oma lapsele, et tal on vaja “koguda” igast kujust üks.
  4. Väldi lapsele eraldi toidu tegemist. Kui su laps taipab, et saab soovi korral erinevat toitu, siis on seda väga raske ümber muuta.
    • Kui su lapsel pole mõnda kliinilist häiret, siis ta sööb, kui kõht piisavalt tühjaks läheb.
  5. Kaasa laps toidu ostmisesse ja valmistamisse. See aitab lapsel tunda end kaasatuna sellesse, mida ta sööb. Eriti kui te olete köögivilja või liha osakonnas, lase tal välja valida mõni koostisosa, mida ta proovida sooviks. Seejärel lase tal aidata retsepti valimisel ja toidu valmistamisel. Hiljem, kui ta ütleb, et talle midagi ei meeldinud, siis meenuta talle, et tema valis selle. See võib olla piisav, et ta vähemalt paar ampsu sööks.
  6. Lase magustoidul olla magustoit, mitte preemia. See ei ole hea mõte, kui kaupled lapsega, et kui ta sööb veel kaks lusikatäit herneid, siis saab ta kausitäie jäätist. See võib panna teda tundma nagu magustoidud on parimad toidud. Lisaks võib ta hakata ootama magustoitu peale igat toidukorda. Selle asemel tee iga nädal üks või kaks magustoidukorda.
  7. Võimaluse korral anna lapsele eeskuju. Lapsed õpivad täiskasvanuid jälgides. Kui su laps näeb, et sa sööd tasakaalustatud ning tervislikku toitu, siis järgib ta tõenäoliselt sinu eeskuju. Kui ta aga näeb sind söömas palju snäkke, karastusjooke ning magusaid asju, siis hakkab ta mõtlema, et miks ei või tema samamoodi teha.



Stella Salaka
Stella Salaka
Articles: 356