E-POOD Tootekategooriad

Kuidas tulpe potis kasvatada?

Kuidas kasvatada tulpe potis?

 

Tulbid on kaunid lilled, mis võivad iga aasta õitseda, kui need õigesti istutada ja hooldada. Tulpide potis kasvatamiseks läheb sul vaja õiget potti ja mulda. Kuna enne õitsemist peavad tulbid seisma 12-16 nädalat, pead neid hoidma jahedas, et imiteerida sügiselikku jahedust.

 

Tulbisibulate istutamine

 

1. Vali pott. Sul on vaja äravooluavadega potti, mille läbimõõt on vähemalt 20 cm. Pott peaks olema 15-45 cm sügav. Tulpide istutamiseks võid kasutada plast-, keraamilisi või terrakotapotte.
• 20 cm pott mahutab 2-9 tulbisibulat.
• 55 cm pott mahutab umbes 25 keskmise suurusega sibulat.
• Äravooluavad on olulised, et vesi ei koguneks poti põhja ja ei sibulad mädanema ei läheks.

 

2. Täida pott pooleldi perliidi ja vermikuliidi seguga. Vajalikku segu saad osta aianduspoest. Poest ostetud muld on sageli parem kui su enda aias olev, kuna see hoiab paremini niiskust, selles on kasvu soodustavad toitained ja sellel on parem drenaaž.

 

3. Lükka sibulad mulda. Jäta nende vahele umbes 2.5 cm ruumi. Alusta esmalt poti äärest ning seejärel liigu keskele. Lükka sibulad piisavalt sügavale mulda, et need paigal püsiksid.
• Tulbisibulate teravamad otsad peavad ülespoole jääma.
• Kui istutada rohkem sibulaid, kasvab rohkem lilli, kuid see suurendab konkurentsi toitainete ja vee pärast. Kui sibulaid ühte potti palju istutad, siis kasta ja väeta neid regulaarselt.

 

4. Kata sibulad mullaga. Kasuta seda sama mulda mis enne ning kata sibulad umbes 10-20 cm kihiga.

 

5. Kasta. Peale istutamist kasta sibulaid hoolikalt. Lase üleliigsel veel äravooluaukudest välja voolata.
• Kui hoiad tulpe toas, siis peaksid neid kastma 2-3 korda nädalas.
• Kui neid väljas hoiad ning seal regulaarselt vihma sajab, siis sa neid kastma ei pea.

 

6. Jäta jahedasse kohta. Jäta tulbisibulad jahedasse 12-16 nädalaks. Pane nad külmkappi või keldrisse, kus oleks 7–13 °C. Tulbid peavad kevadel õitsemiseks läbima puhkefaasi. Et see aga juhtuks, peavad nad olema külmema temperatuuri käes.

 

7. Tõsta tulbid ümber. Peale puhkefaasi tõsta tulbid kohta, kus oleks 16–21 °C. Kui sa neid toas hoiad, siis tõsta nad aknalauale või mujale, kus nad valgust saaksid. Kui hoiad tulpe väljas ning temperatuur tõuseb rohkem kui 21 °C , siis pane potid varjulisemasse kohta.

 

8. Oota 1-3 nädalat. Tulbid peaksid õitsema hakkama, kui väljas soojaks muutub (16–21 °C). Erinevad tulbiliigid õitsevad aastas erinevatel aegadel, seega loe ostetud sibulate pakendit, et saaksite neid vastavalt istutada.

 

 

 

Tulpide eest hoolitsemine

 

1. Kasta tulpe kui muld kuiv on. Mulda tasub regulaarselt kasta ning veenduda, et see oleks õrnalt niiske. Selle kontrollimiseks torka oma sõrm mõne sentimeetri jagu mulda ja kui see kuiv on, siis tuleks kasta.
• Kui tulbisibulaid väljas hoiad, siis kasta neid vaid siis kui nädal aega vihma pole sadanud.
• Kasta sibulaid ka nende puhkeajal.

2. Hoia tulpe päikesevalguse käes. Tulpe tuleks päikese käes hoida vähemalt kuus tundi päevas. Tulbid vajavad päikesevalgust, kuid ei kasva hästi väga kõrgetel temperatuuridel. Seetõttu hoia neid kevadel ja suvel otsese päikesevalguse eest. Kui hoiad tulpe toas, aseta need akna kõrvale, et nad saaksid iga päev piisavalt päikest.
• Potis olev muld on tavaliselt soojem kui lihtsalt väljas olev muld.
• Väldi tumedat värvi pottide kasutamist, kuna need imavad endasse päikest ning tõstavad mulla temperatuuri.

 

3. Eemalda kõik mahakukkunud lehed. Kui lehed potti kukuvad, siis eemalda need sealt, et vältida ülejäänud sibula mädanema minemist.
• Surnud kroonlehtede eemaldamine soodustab tulpide järgmisel aastal uuesti õitsemist.

 

4. Viska haiged tulbid ära. Kui tulbid on kidurad või neil on pruunid või kollased laigud, võivad need olla nakatunud kahjuritega. Selle leviku tõkestamiseks kaeva haigustunnustega tulbid välja ning viska minema.

 

5. Too tulbid tuppa kui külmaks läheb. Kui temperatuur alla 0 °C langeb, siis võib potis olev muld külmuda ning sinu tulbid lõplikult tappa. Selle vältimiseks too tulbid kuhugi, kus oleks soojem (7–13 °C ), näiteks garaaži või keldrisse.