Kuidas valida lapse jaoks lemmiklooma?

Lemmiklooma omamine on hea moodus õpetada lapsele vastutust ning anda talle eesmärk ja saavutustunne. Kuid enne lemmiku soetamist, pead kaaluma, kas laps on selleks valmis ja milline loom sobib sinu lapse temperamendi ning sinu koduga.

Lapse valmiduse kindlaks tegemine

1. Võta arvesse lapse vanust. Paljud eksperdid soovitavad, et laps peaks olema vähemalt kuue aastane, enne kui koju lemmikloom võetakse. Vanemana oled sina kõige parem hindaja enda lapse küpsusele. Pane tähele kas sinu laps näitab enesekontrolli ja disipliini, kui ta suhtleb teiste laste ja täiskasvanutega. Ta peaks näitama, et mõistab sõna “ei” tähendust ja kuulekas olemise tähtsust, kuna üks peamisi asju, mida lemmiklooma peremees tegema peab, on lemmikloomale kuulekuse sisestamine.
• Kui sul on lähedasi, kellel on lemmikloomi, siis vaata kuidas sinu laps loomaga suhtleb ja tema läheduses käitub.

2. Mõista noorema lemmiklooma võtmise eeliseid ja puudusi. Kui sa otsid väiksemale lapsele lemmiklooma, siis võid mõelda, et kassipoega või kutsikat on kergem treenida ja ta on paindlikum uues kodus kui vanem lemmikloom. Kuid kutsikad ja kassipojad nõuavad rohkem hoolt ja tähelepanu, mis võib olla lapse jaoks liiga nõudlik ning samuti on nad altimad karmusele nagu kriimustamine ja hammustamine, mis võib noorele lapsele ohtlik olla. Sõbralik ja rahulik vanem loom, kes tunneb end laste ümbruses mugavalt, võib olla sinu majapidamisele parem valik.
• Vanema lapse jaoks võib noore lemmiku kasvatamine ja tema eest hoolitsemine olla hea moodus, et sisendada talle vastutustunnet ja eesmärke. Samuti tähendab see seda, et loom saab kasvada koos lapse ja sinu perekonnaga, mis võib viia tugeva ja püsiva sidemeni. Kuid kui su lapsel on isegi kiire kooli ja kooliväliste hobide ning tegevustega ja sinul ei ole samuti palju vaba aega, mida lemmikule pühendada, siis ei pruugi noor loom sinu kodusse sobida.
• Mõtle enda lapse päevasele kavale ja enda ning elukaaslase elustiilile. Kui su perel on tihe ajakava, siis mõtle sellele, et täiskasvanud looma eest on kergem hoolt kanda ja temaga on ajakulu väiksem.

3. Ole valmis selleks, et pead lapsel aitama lemmiku eest hoolitseda. Täiskasvanuna pead looma investeerima aega ja vaeva, et tema eest hoolitseda. Lemmikloom ei ole asi, et saad proovida ning seejärel tagastada, kui ta sulle ei sobi. Lemmikloom on osa sinu perekonnast terve oma elu vältel nii, et valmistu selleks, et pead sättima enda ajakava tema järgi ümber ja temale aega pühendama.
• Aja jooksul peaks su laps võtma looma eest hoolitsemise enda kohustuseks. Algfaasis, kui lemmikloom saabub, siis pead ilmselt aitama enda last, et ta kohaneks looma eest hoolitsemisega.

4. Pea meeles, et lemmikloomaga kaasnevad kulud. See, kui palju läheb maksma lemmiklooma pidamine sõltub sellest, milline lemmikloom sul on. Aga iga loom nõuab raha toidu, hoolduse ja loomaarsti jaoks.

Lemmiklooma valimine

1. Võta vähe hoolt nõudev kuldkala. Kui otsid lemmikut, kes vajab vähest hoolt ja raha, siis võib kuldkala sinu lapsele ideaalne olla. Kuldkala on tugev lemmik, kuna ta võib elada mitu aastat akvaariumis, mis ei vaja filtrit ja erilisi lisandeid.
• Kõige olulisem asi kuldkala eest hoolitsemise juures on tema õige toitmine. Kui su laps aga tahab lemmikut, keda ta saab kallistada, siis ei ole kuldkala tema jaoks.

2. Puuris elav väike lemmikloom ei nõua palju hoolitsust. Puuriloom nagu merisiga, hamster või kõrbehiir on hea valik, kui su laps on viie aastane või vanem. Need väikesed loomad nõuavad minimaalselt hoolt ja võivad olla ideaalseks esimeseks lemmikloomaks, et anda lapsele aimu vastutustundest. Populaarsed väikesed puuriloomad on:
• Merisead: Neid väikesi loomi on kerge taltsutada ja käsitseda. Kuigi nad on õnnelikumad siis, kui saavad olla kahekesi, nõuavad nad vähest ruumi ja on sotsiaalsed olendid. Nad vajavad c-vitamiini, et olla rõõmsad ja terved nii, et pead neile pakkuma piisavalt värskeid köögi- ja puuvilju.
• Rotid: Vaatamata sellele, et neid peetakse räpasteks loomadeks on kodustatud rotid tegelikult väga puhtad, üsna intelligentsed ja hammustavad harva. Nad on sotsiaalsed loomad ja naudivad kui neid hoitakse ja kallistatakse. Neid on parem pidada paarikaupa ja nad vajavad suurt puuri, et saaksid ringi joosta. Enamus rotte on suuremad kui hiired või kääbushamstrid nii, et nad ei libise sinu lapse käte vahelt välja ja neid on lihtsam käsitleda.
• Hamstrid: On kaks populaarset hamstri tõugu: süüria hamster ja kääbus (ehk vene) hamster. Hamstrid on üksildased olendid ja on ka väiksemates puurides õnnelikud. Nende eest on üsna lihtne hoolitseda, kuid nad on öise eluviisiga ja neil on teiste lemmikloomadega võrreldes lühem eluiga.
• Liivahiired: Nad on väga sotsiaalsed loomad ja võivad olla aktiivsed päeval või öösel. Neid on kerge taltsutada ja lõbus vaadata, eriti lastel. Enamus liivahiiri hammustab vaid siis, kui tunneb end ohustatuna ja kui keegi ootamatult nende sabast kinni haarab.
• Hiired: Need loomad on head, odavad lemmikud ja nende eest on lihtne hoolitseda. Siiski tahavad nad elada grupis ja eeldavalt samasoolistega, et ei tekiks suurt hulka hiirebeebisi. Neil on lühem eluiga ja neil on potentsiaalselt halvad harjumused nagu asjade närimine.
• Leopardgekod: Kui su lapsele pakuvad huvi roomajad, siis võib leopardgeko olla hea valik. Nad on ühed roomajatest, kelle eest kõige lihtsam hoolitseda on, kuna nad on kuulekad. Nad on ööloomad, kes on ärkvel just öösiti ja vajavad väikest elupaika, et olla rõõmsad ja terved. Kuigi leopardgekot saad käes hoida, ei taha nad siiski nii palju katsumist kui teised puuriloomad nagu hamstrid või liivahiired.

3. Kaalu lapsele linnu võtmist. Linnud on väga intelligentsed ja sotsiaalsed. Samuti sobivad nad hästi väikesesse korterisse. Enamuste lindude eest hoolitsemine on kerge ja neid on lõbus treenida. Kuid siiski on nad õrnemad lemmikud kui koer või kass ja nõuavad õrna käsitlemist, mis võib lastele keeruline olla.
• Linnud, kes elavad koos lastega on tõenäolisemalt häälekamad kui linnud, kes elavad ilma lasteta kodus. Linnud on karjaloomad ja kipuvad imiteerima enda ümber olevat atmosfääri. Kui võid olla tundlik säutsumisele ja teistele valjudele linnuhäältele, siis ei tasu lindu lemmikloomaks võtta.
• Lembelinnud ja nümfkakaduud on populaarsed kodulinnud. Papagoid on meelelahutust pakkuvad ja neid on lõbus treenida, kuid nad vajavad palju tähelepanu.

4. Pea meeles, et küülikud ei ole interaktiivsed lemmikloomad. Kuigi küülikut peetakse klassikaliseks ja kuulekaks lemmikloomaks lapsele, siis fakt on, et neile ei meeldi kui neid puudutatakse, kallistatakse või süles hoitakse. Küülikud on samuti tundlikud valjudele häältele ja lärmakas keskkonnas võivad kergelt stressi sattuda. Küülikut võtmist tasub kaaluda vaid siis, kui sinu kodune keskkond on rahulik ja vaikne ning sinu laps on vanem ning ei ole huvitatud lemmiku tihedast süleshoidmisest ja kallistamisest.

5. Võta koer, kui soovid looma ja lapse vahelist sidet. Koerad on head, kui soovid aretada tugevat inimene-loom suhet ja temast võib saada sinu lapse parim sõber. Kuid koerad nõuavad rohkem hoolt kui enamus teisi lemmikloomi. Nad vajavad igapäevast toitmist, jalutamist ja tähelepanu. Enne kui lapsele koera võtad, räägi talle, et koer vajab palju pühendumist ja laps peab olema valmis temaga jalutama ning teda toitma. Enamus koeri nõuab lisatähelepanu nagu mängimist ja teiste koertega suhtlemist. Sina ja sinu laps peaksite arutama, kes on vastutav koera igapäeva vajaduste täitmise eest.
• Sa võid uurida erinevaid tõuge, et valida sobiv koer enda koju. Hoia meeles, et iga koer võib hammustada, kuna tõug on ainult üks faktor, mis mõjutab temperamenti ja käitumist.

6. Vali kass, kui su laps tahab pehmet looma, kes hoiab ka distantsi. Kassid ei nõua nii palju hoolitsust kui koerad, kuid on siiski pehmed ja karvased loomad, kes saavad pakkuda head seltsi. Hoia meeles, et kassid võivad olla endassesulgunud ja eemalehoidvad, isegi enda omaniku suhtes ja nad vastavad väga negatiivselt lapsele, kes tahab kogu aeg mängida või kallistada. Ärritunud kass võib kriimustada või hammustada kui talle pakkuda tähelepanu, mida ta ei taha. Seleta enda lapsele, et kass ei pruugi tahta nii palju tähelepanu nagu koer ja tal on teistsugune temperament.
• Enne kui enda lapsele kass võtad, uuri järgi, et tal poleks allergiat kassikõõma ja -karvade vastu. Lastel, kes on juba beebieas kassidega kokku puutunud on väiksem risk kassiallergia arenemisele. Kuid vanemad lapsed, kes pole kassidega kokku puutunud võivad olla tõenäolisemalt kassi vastu allergilised

Lisaks:
• Ära osta lemmiklooma, sest sina või su laps arvate, et ta on armas või lahe. Sa pead enne looma võtmist alati mõtlema enne looma vajadustele ja siis alles enda ja lapse omadele.
• Kui sa ei saa looma endale päriseks võtta, siis on ka palju loomi, kes vajavad ajutist hoiukodu.
• Uuri enda valitud lemmiklooma kohta enne, kui sa ta koju tood. Ära osta looma impulssi ajel.
• Lemmiklooma haigus ja surm võib olla laastav ning stressirohke. Kui lemmiklooma valid, siis pead mõistma ka seda, et pead läbi elama leina ja situatsioone, kus pead tegema raskeid otsuseid.
• Kui sa oled looma valinud ja hiljem avastad, et ta ei ole sinu jaoks kohe üldse õige, siis räägi kohaliku varjupaigaga. Ära kunagi hülga lemmiklooma, keda sa enam ei taha. On alati alternatiive ja mooduseid, et loomale leida teine kodu.

 

Kalamustriga püksid poistele

Armsad hiirekujulised papud

Armsad loomade kujud – 6 tk komplektis

Pehme rääkiv mängukass

Prillidega elektriline mängukoer

Avatar photo

Stella Salaka

Articles: 356