Kuidas endale tervislikku toitu võimaldada?

Kuidas endale lubada tervislikku toitumist, kui raha napib?


Tervislik toitumine võib võtta veidi rohkem tööd ja vaeva, kuid see ei pea olema ülemäära kallis. Kuigi on tõsi see, et sageli on ebatervislikud valikud poes kõige odavamad, siis sageli kaasneb sellega ikkagi tervise varjatud hind. Väikese nuputamise, planeerimise ja läbimõtlemisega saad leida tervislikke asju, nagu täisteratooted, köögiviljad, puuviljad ning lahja valgud ja piimatooted, ning nendest valmistada kodus tervislikke toite. Ära unusta poodi minekuks plaani ja nimekirja koostada ja sellest kinni pidada.

Tervislike toidukaupade pakkumiste leidmine

  1. Vali hooaja järgi. Kui on teatud puu- ja köögiviljade hooaeg, siis on need üldiselt ka odavamad. Sageli korraldavad poed soodsamat müüki kindlal hooajal, sest teavad, et kliendid ootavad teatud aastaaegadel teatud puu- ja köögivilju.
    • Sügisel vaata selliseid tooteid nagu kõrvitsad, suvikõrvits, kapsas ja õunad.
    • Talvel eelista suvikõrvitsat, kapsast ja muid juurvilju.
    • Kevad on selliste toodete päralt nagu peet, lehtköögiviljad, kevadised sibulad ja spargel.
    • Suvi on hea aeg arbuusi, maisi ja marjade jaoks. Tõenäoliselt märkad suvel kõige odavamaid hindu. Kuna tooted on sel aastaajal odavamad, saad osta neid palju ja neid külmutada või purki panna.
  2. Vaata külmutatud ja konserveeritud toodete hindu. Kuigi võid eelistada värskeid puu- ja köögivilju, saad sageli säästa raha, valides selle asemel külmutatud või konserveeritud tooted. Need on tervisele samuti kasulikud, kuid vali kindlasti need, millele ei ole lisatud suhkrut ega soola.
    • Kontrolli ka valke sisaldavaid tooteid. Külmutatud kana võib olla odavam kui värske ning lõhe- ja tuunikalakonservid on odavamad kui värsked kalad.
  3. Jälgi nädaladiile. Enamikul toidupoodidel on iganädalased eripakkumised, mille kohta saad infot nende reklaamlehtede või kodulehe kaudu. Kui midagi soodsat on müügil, on õige aeg seda varuda. Enamikku valke sisaldavaid tooteid saab näiteks külmutada ja hoida hilisemaks kasutamiseks, nii et kui poes toimub soodusmüük kondita ja nahata kanarindadele, osta neid ja pane hilisemaks kasutamiseks sügavkülma.
  4. Võrdle iga kord hindu. Ilmselt kontrollid kaupu ostes nende hindu, kuid sa võid jääda truuks mingile kindlale brändile, kuna sa eeldad, et selle tooted on kõige odavamad, kuna nii on ju alati olnud. Kuid siiski tuleks tähelepanelik olla, kuna hinnad muutuvad kogu aeg. Samuti on aeg-ajalt erilised kampaaniad, mille puhul on odavam osta teise firma tooteid. Samuti võib juurde tekkida ka uusi tootjaid, kelle hinnad on soodsamad.
    • Vaata ülemistele ja alumistele riiulitele, kuna poed kipuvad kallimaid tooteid silmakõrgusele panema.
    • Hoia silm peal külastatava poe oma brändi toodetele, kuna need kipuvad soodsamad olema.
  5. Osta hulgi. Kuigi hulgi ostes on hind kõrgem, tuleb see pikemas perspektiivis odavam. Näiteks on suure paki kaerahelveste ostmine palju odavam kui väikeste kiirpakkide karpide ostmine.
    • Hulgi ostmine nõuab ka õigeaegset kasutamist. Ära lange sellesse lõksu, et ostad hiiglasliku purgi majoneesi, mida sa kunagi enne selle halvaks minemist ära kasutada ei suuda. Või seda soodsat kasti hommikusöögihelbeid, mida keegi pereliikmetest ei söö.
  6. Otsi üles turg või kohalikud talud. Mõnikord võid sealt odavamaid asju saada. Samuti on tihtipeale soodsam sõita ka kohalikku tallu kohapeale ise asju, nagu näiteks maasikaid, korjama minna. Siiski ole valmis talust ostetud asju kiiremini kasutama, kuna need ei säili nii kaua kui poest ostetud kraam, mis on spetsiaalselt aretatud ja töödeldud, et need kaua säiliks. Küll aga on kohalik kraam palju maitsvam.

Keskendu odavamatele tervislikele koostisosadele

  1. Vali odavamad koostisosad. Kõik tervislikud koostisosad pole kallid. Tegelikult on paljud tervislikud koostisosad lausa soodsad. Võta iga toidukategooria, mida pead ostma ja mõtle välja, mida millega asendada saaksid.
    • Näiteks täisteratoodete puhul võid ju proovida kaerahelbeid, pruuni riisi, tatart ning täisteraleiba ja -pastat.
    • Köögiviljade puhul vali näiteks kapsas, porgand, redis ja seller.
    • Puuviljadeks eelista odavamaid valikuid, nagu pirnid, õunad ja banaanid.
    • Piimatoodete osas otsi suurtes anumates olevat piima ja maitsestamata jogurtit. Piima ja jogurtit saad kodus maitsestada minimaalsete kuludega.
  2. Lase oma valkudel kauem kesta. Pea meeles, et tõenäoliselt vajad oma toitumises vähem valku, kui siiani arvanud oled. Valkude säilimine mitme toidukorra jaoks aitab kaasa nii su eelarvele kui ka dieedile. Näiteks kui teed ühel õhtul kanarooga, kasuta toidujääke järgmisel õhtul kanasupi valmistamiseks. Sellest järgmisel õhtul kasuta osa kanast wrappi tehes.
  3. Hakka taimetoitlaseks. Kuigi sa ei pea loomseid valke oma toidust täielikult välja lülitama, võib taimse valgu valimine aidata kulusid vähendada. Proovi keskenduda taimetoitlastele mõeldud retseptidele, näiteks söö kord nädalas tšilli asemel ube ja riisi.

Söögiplaanide koostamine

  1. Otsusta oma nädala peamised toidukorrad. Toiduplaani koostamine aitab sul osta ainult seda, mida sul vaja on ning seega püsida ilusti eelarves. Kui sul pole veel tervislikke retsepte, mis sulle ja su perele meeldivad, otsi internetist mõni, uuri retseptiraamatuid või küsi oma soovitusi oma sõprade ja sugulaste käest.
    • Ära unusta arvesse võtta ka oma ajakava. Kiire toidu jaoks vali eelmisest õhtust jäänud jäägid või kiirelt valmivad toidud.
  2. Püsi selle juures, mida tunned. Võid arvata, et tervislik toitumine tähendab, et pead proovima hunnikut uusi ning trendikaid toite. Kuigi need trendikad toidud võivad olla tervislikud, ei tähenda see seda, et need oleksid ainsad tervislikud toidud. Pea kinni lihtsamatest koostisosadest, mida tunned ja tead, isegi midagi nii lihtsat nagu röstitud kana köögiviljade ja pruuni riisiga. Nii toitud tervislikult ning säästad ka raha.
  3. Tee ostunimekiri. Kui oled oma toidukorrad ära planeerinud, koosta nimekiri vajalikudest asjadest. Sellest kinni pidamine (ja lisaasjade ostmata jätmine) aitab sul eelarve piires püsida, et saaksid lubada tervislikumat toitu endale ja perele.