E-POOD Tootekategooriad

Miks on mesilased olulised ja kuidas neid aidata?

Läbipaistvate tiibade, mustade ja kollaste triipude ning karvase kehaga mesilased on levinud vaatepildiks üle kogu maailma. Kuid kas sa teadsid, kui oluline on see väike olend meie planeedil ning milliste ohtudega ta silmitsi seisab?

Õielt õiele sumisevate mesilasteta maailma on sama raske ette kujutada kui maailma ilma puudeta. Need töökad tiivulised on meie planeedil olnud miljoneid aastaid, tolmeldades meie taimi ning tootes magusat kuldset mett. Kahjuks on üha suurem võimalus maailm ilma mesilasteta, kuna need olulised putukad on tõsises languses. Kui mesilased välja surema peaks, võib planeet olla tõsistes probleemides, kuna mesilased on enamiku ökosüsteemide lahutamatu osa.

Miks mesilased olulised on?


Kuigi paljude inimeste jaoks on mesilased lihtsalt soojemal ajal lillede vahel lendlevad putukad, on tegelikult mesilased palju enamat ning neil on oluline roll meie planeedi ülalpidamisel. Kui puud ja metsad on olulised õhu filtreerimiseks, siis mesilased on olulised, kuna tolmeldavad meile vajalikku toitu ning ka puid ning lilli.
80% kõikidest õistaimedest vajavad loomade, peamiselt putukate (sealhulgas mesilaste) tolmeldamist. Tolmeldamine on ülioluline, sest paljud meie köögiviljad, puuviljad ja põllukultuurid vajavad viljastamist. Köögiviljad nagu brokkoli, spargel ja kurk vajavad mesilaste tolmeldamist, samuti aprikoosid, maasikad, õunad, tomatid ja mandlid.
Kuigi on ka muid tolmeldamismeetodeid, on mesilased kõige olulisemad tolmeldajad, kuna nad on võimelised tolmeldama palju suuremas ulatuses. Hinnanguliselt maksaks Ühendkuningriigi põllumajandustootjatele oma saagi käsitsi tolmeldamine 2.1 miljardit eurot aastas, mis rõhutab veelgi mesilaste tähtsust.

Miks mesilased kaovad?


Mesilased on kogu maailmas languses, kuna neil on palju ohte, alates elupaikade kadumisest kuni mürgiste pestitsiidide kasutamiseni. Paljud mesilastele ähvardavad ohud on vastavad ka puude ja metsamaa ohtudega, nii et mesilaste päästmine käib puude päästmisega käsikäes. Kui neid ohte ei suudeta kontrolli alla saada, võib tulevik olla ilma mesilasteta.


• Linnaarengu suurenemine on kaasa toonud selle, et paljusid mesilaste koduks olnud piirkondasid lihtsalt enam ei eksisteeri. Looduses pesitsevad puudes mitmeid mesilaseliike, nii et kui hävitatakse rohkem puid, siis hävivad ka mesilaste kodud.
• Üks peamisi ohte on mürgiste pestitsiidide kasutamine. Ehkki pestitsiidid on loodud kahjurite hävitamiseks, avaldavad nad oma intensiivse mürgisuse tõttu kahjulikku mõju ka teistele putukatele, sealhulgas mesilastele.
• Kliimamuutused ning äärmuslikud ilmastikutingimused on samuti suur tegur mesilaste vähenemises. See häirib nende pesitsuskäitumist ja muudab normaalseid aastaaegu, mis tähendab, et lilled õitsevad varem või hiljem kui tegelikult peaksid.

Kuidas mesilasi aidata?


Õnneks pole hilja aidata mesilasi väljasuremisest päästa. Nende oluliste olendite kaitsmiseks saad sa teha palju asju – enamiku neist on võimalik teha mugavalt oma aiast.


• Täida oma aed mesilassõbralike taimedega. Mesilastele meeldivad taimed on näiteks varakevadised sibullilled, paisleht, pikalehiseline paju, ebajasmiin, monarda, kurekell, tähtpea, bergeenia, liivatee, pune, salvei ja paljud teised taimed.
• Lõpeta pestitsiidide kasutamine. Pestitsiidid on mesilastele üks peamisi ohte ja seega on üks viis mesilaste abistamiseks see, et lõpetad nende kasutamise enda aias.
• Aita abi vajavat mesilast. Suvekuudel võib tihti märgata üksikut mesilast, kes istub liikumatult maas. Kuigi on lihtne arvata, et mesimumm võib olla surnud või suremas, on tõenäoline, et ta on lihtsalt enda jõuvarud ammendanud ning vajab energiat. Väsinud mesilast saab aidata, kui segad kaks supilusikatäit valget, granuleeritud suhkrut ühe supilusikatäie veega ja asetad selle mesilase lähedale, et ta saaks end selle omatehtud energiajoogiga turgutada.