E-POOD Tootekategooriad

Kuidas enda jalgratta eest hoolt kanda?

Jalgratta hea hooldamine aitab sellel aastaid heas sõidukorras olla. Jalgratta kasutajale on ratas üks suurimatest varadest. Osad inimesed kasutavad seda transpordi jaoks, osad meelelahutuseks ja lõõgastuseks ning osad trenni tegemiseks või lausa võistlemiseks.
Ratta omamine tähendab seda, et selle eest on vaja hoolitseda ning olla kindel, et see ei saaks kahjustada. Ratas, mis on hästi hoitud ja hooldatud, ei vea sind alt. Hästi hoitud rattaga on sõidurõõm suur ka siis, kui läbid karmi maastikku. Kui aga ratta hooletusse jätad, siis võivad tekkida probleemid, mis ratast kahjustavad.

 1. Puhasta enda ratast. Kõige esimene ja lihtsam asi, mida sa enda ratta heaks teha saad on see, et sa seda regulaarselt puhastad. Sa saad enda ratast pesta nõudepesuvahendi ja veega. Kasuta harja, et puhastada väiksemaid kohti ning puhasta ka kett harjaga ning seejärel kanna ketile peale ratta ketile mõeldud rasvaeemaldajat.
  • Ka jalgratta rehvide puhastamine on oluline. Eemalda rehvid ning kontrolli, et neil poleks kulumisjälgi. Seejärel pühi need üle lapiga ning eemalda praht nagu väikesed kivid, rohi või kuivanud muda. Kasuta selleks niisutatud lappi.
 2. Veendu, et rehvid oleksid täis pumbatud. On olemas erinevat tüüpe jalgrattarehve ning iga liik vajab teatud õhuhulka. Sisselastava õhuhulk on tavaliselt kirjas rehvi küljel. Rehvide regulaarne kontrollimine, eriti enne pikka sõitu, on väga oluline. Kui sa oma rehve korralikult õhku täis ei pumpa, siis võivad need kergemini katki minna.
 3. Määri oma ratast. Ratas vajab hästi toimimiseks regulaarset määrimist. Määrimine kaitseb jalgratast liigse hõõrdumise eest, mis põhjustab kulumist, korrosiooni ja roostet. Kasuta määret hoolikalt eriti nendel metallosadel, mis teiste osade vastu liiguvad. Ole siiski ettevaatlik, et mitte liiga palju määrida, kuna liigne määre võib mustust ligi meelitada. Pühi üleliigne määrdeaine lapiga maha. Määrde kasutamisel keskendu järgmistele osadele:
  • Kett
  • Piduri- ja vahetuskangid
  • Pidurisõlmed
  • Piduri- ja käiguvahetaja kaablid
  • Pedaalid
 4. Kontrolli ratta pidureid. Ratta pidurid on olulised sinu ohutuse jaoks. Enne ratta kasutamist peaksid iga kord pidurid üle kontrollima. Esmalt kontrolli, kas piduriklotsid ei ole kulunud. Kontrolli kaableid, veendumaks, et saad pidurikäepidemeid korralikult pigistada. Veendu, et pidurikäepideme klamber pole lahti. Reguleerimiseks pinguta pidurihoova silindrit. Kui piduriklotsid on kulunud, siis vaheta need uute vastu.
 5. Kontrolli rehve ja rattalaagreid. Hästi hooldatud rattalaagrid on sujuva sõidu jaoks väga olulised. Kontrolli, et rattad sujuvalt pöörleksid. Kontrolli, kas rehve on vaja sirgendada. Seda protseduuri tohivad teha ainult rattaspetsialistid.
 6. Säti ratta sadul täiuslikult. Kui sõites su tuharad valusaks kipuvad jääma, siis katseta veidi oma sadulaga. Tõsta seda ülespoole või kalluta vastavalt oma sõidustiilile. Kui sul sõitmise ajal aga põlved valutama hakkavad, võib sadul liiga madal olla. Pedaalitamise ajal peaksid jalad allapoole pöörde ajal olema peaaegu sirged.
 7. Pöördu professionaali poole. Kord aastas (kõige parem on selleks kevad) pöördu professionaali poole, et ta kontrolliks üle sinu ratta ning veenduks, et see on heas korras ja ohutu.