E-POOD Tootekategooriad

Millised kondid on koerale ohtlikud?

Oled kindlasti kuulnud, et koerale ei tohi kanakonte anda, kuid millised kondid on veel sinu lemmikule ohtlikud?

Ära mitte kunagi anna oma koerale kanakonte. Kui sul on kodus koer, siis oled ilmselt seda nõuannet juba varem kuulnud. Aga kuidas on lood lihakontidega, mis on saadud muust lihast? Ja kui oled kuulnud, et sa ei tohiks koerale konte ja luid anda, võid ju ka mõelda, et miks lemmikloomapoed üldse müüvad koerte jaoks konte…

Küpsetatud ja keedetud kondid ei sobi kunagi


Konsis ei ole lihtsalt kõvad väikesed kivid; need sisaldavad mineraalaineid, aga ka muid komponente, mis annavad neile tugevuse ja vähesel määral ka elastsuse. Kontide keetmisel see aga laguneb ja need muutuvad rabedaks. Sellepärast purunevad toidu valmistamisel järele jäänud kondid närimisel suurema tõenäosusega kildudeks. Need killud võivad vigastada koera soolestikku, kõri või suud. See kehtib olenemata luude suurusest või tüübist – ei ole nii, et ainult kanakondid on ohtlikud.

Keedetud kondid, mida sa ei tohiks oma koerale anda on :
• Kanakondid
• Kalkunikondid
• Veisekondid
• Sealihakondid, sealhulgas ka ribid
• Ja kui aus olla, siis tegelikult kõik keedetud või muul moel küpsetatud kondid

Konte süües võib vigastada saada suu, mida kondi teravad ääred ja killud võivad katki teha ning veritsema ajada. Samuti võib kahjustusi saada seedesüsteem ja seedetrakt võib ummistuda. Lisaks võivad suuremad tükid põhjustada ka lämbumist. Kondid või konditükid võivad makku kinni jääda ning põhjustada oksendamist. Mõnel juhul võivad luukillud läbida seedetrakti ja põhjustada peritoniiti. Ükski nendest pole sinu koerale ja sinule tore asi.

Maiusena müüdavad kondid võivad olla ohtlikud


FDA hoiatab suitsutatud või küpsetatud kontidest tehtud söögi eest, mida müüakse koertele mõeldud maiuspaladena. Nad said teateid koerte kohta, kes said eespool mainitud vigastusi. Nendest vigastustega 90 koerast surid 15.


Kas soovid ikkagi anda oma koerale mõnda näritavat loomaosa? Proovi siis hoopis neid pehmemaid, luude ja kontideta alternatiive:
• Seakõrvad
• Härjapulgad (tehtud härgade peenistest)
• Ja võta kasutusele pulgahoidja, et su koer ei saaks pulka alla neelata, kui see on väikeseks tükiks näritud.

Toored kondid on ohutumad


Suured kuumtöötlemata kondid ei purune tavaliselt niimoodi, nagu küpsetatud ja keedetud kondid, nii et teoreetiliselt on need ohutumad. Kuid ka need võivad ohtlikud olla.


Võibolla tundub sulle, et su koer ei suuda toorest konti tükikesteks närida, kuid mõnikord saab sihikindel koer sellega hakkama. Kui annad oma koerale toorest konti, siis vali nii suur kont, et see oleks vähemalt sama suur kui tema pea ning ära teda sellega üksi jäta, vaid hoia kondinärimisel silma peal.


Samuti on oluline meeles pidada, et toores kont on põhimõtteliselt kaetud toore lihaga. See tähendab, et see võib kanda patogeene nagu E. coli või salmonella. Isegi kui need ei muuda sinu koera haigeks, võivad need siiski mööda su kodu levida ja ohustada inimesi, eriti lapsi. Sa võid anda oma koerale konti umbes 15 minutiks, seejärel pane see järgmiseks korraks külmkappi. Kolme kuni nelja päeva pärast viska kont ära.