E-POOD Tootekategooriad

Suusatamine – parim aeroobne treening ning palju rohkemgi!

Eesti talvel on aeroobse treenimise viise vähevõitu – jooksmine ja rattasõit on küll võimalikud kuid enamasti on nende jaoks liiga libe. Alternatiiv oleks jõusaalis, fluorestsents valgustite all, koha peal vändata. Aga loomulikult on olemas parem variant, mis annab unikaalseid eeliseid võrreldes eelnevate tegevustega. Kui lund jätkub, siis minge suusatama!

Treenib tervet keha

Vähesed spordialad pakuvad tervele teie kehale koormust, kuid murdmaa suusatamine just seda teebki. Suusatamine kombineerib ala- ja ülakeha treeningu, samal ajal iga regiooni lihaseid kasutades nii tõmbamiseks kui ka lükkamiseks. Iga suurem lihasgrupp on seotud suusataja edasi liikumise lihtsustamisega. Need lihased, mis pealtnäha tööd ei tee, tegelevad tegelikult teie keha stabiliseerimise, koordineerimise ning tasakaaluga. Miski ei anna

Ülim kalorite põletus

Igat põhilist lihasgruppi korraga utiliseerifile64051689_ec8c16eemine nõuab palju energiat. Inimkehas eksisteerib energia kalorite näol. Suusatamine põletab rohkem kaloreid, kui ükski teine spordiala – kuni 1122 kalorit tunnis – see kehtib väga tempoka ja mägise suusatamise korral. Altpoolt leiate tabeli, kus on kirjutatud populaarsemate spordialade kaloripõletuse mahtu.

 

*kehtib 68 kg inimese puhul, tunni aja kohta (kcal)
Murdmaasuusatamine (võistlustempo maastikul) 1,122
Murdmaasuusatamine (võisteldes) 952
Poksimine (võisteldes) 816
Elliptiline masin (kiire) 816
Ujumine (võisteldes) 748
Jalgrattasõit (~30km/h kiire) 680
Murdmaasuusatamine (aktiivne trennitempo) 612
Stepper (kiire) 612
Jalgpall (võisteldes) 612
Tennis(Üksikmäng) 544
Kiirkõnd 442
Golf 292

 

Tervislik süda ja kopsud:

Olles suurepärane aeroobne treening ning tänu kindla lihasgrupi ülekoormuse puudumisele, võib suusatamist teha tunde järjest. Seetõttu on lihtne hoida pulssi pika aja vältel üleval. Selline südame töö on täpselt see, mida teie süda vajab, et muutuda tugevamaks ning efektiivsemaks. Kuna teie süda pumpab kiiremini, vajab teie keha 9B7E1FAACF6D2D23246718C29629B8117D6A4B158E19880E2683F369659BA4A7rohkem hapniku ja seega on ka suur nõudlus kopsude tööl. Suurenenud hingamissagedus aitab teie kopsusid tugevamaks muuta ning parandab teie VO2/Max näitajat ehk maksimaalset hapniku hulka, mida teie keha suudab minutis enda verre juhtida. Tugevam süda ning parem võime hapnikku lihastesse juhtida, aitab teil vältida selliseid probleeme nagu õhupuudus treenides ning väsimus. Samuti väheneb märgatavalt teie kolesteroolitase – triglütseriidid ning LDL ning paraneb HDL’i tase. Regulaarne kiirem treening (isegi intensiivne) aitab uute veresoonte kasvule kaasa ning seega väheneb oht langeda südamerabanduse ohvriks. Muidugi suureneb ka teie ligipääs D-vitamiinile, kuna te veedate palju aega päikese käes. Kusjuures, D-vitamiini puudus on üheks levinuimaks terviseprobleemiks põhjamaades, eriti talvel.

Madal koormus liigestele

Enamus spordialasid sisaldavad endas teatuid riske liigestele ning ligamentidele. Tihtipeale on probleemiks liigne sirutamine või koormus ning vältimatud õnnetused. Kui see ei oleks tõsi, siis “spordimeditsiin” oleks tundmatu mõiste. Kahjuks enamus spordialasid teevad mingeid kindlaid kehaosi tugevamaks, samal ajal teisi kehaosi üle koormates. Õnneks suusatamine, eriti klassikastiilis, on üks ohutumaid ning madalaima liigesekoormusega spordialasid maailmas. Vastupidiselt jooksmisega seotud spordialadele, on suusatades põrutuste ning väänamiste esinemise sagedus väikesem. Eriti kehtib see põlvede, puusade ning hüppeliigeste kohta. Kuna suusatamine kasutab tervet keha, on hea kehahoiak enamikele selle spordialaga tegelevatele inimestele iseloomulik.

Endorfiinide eraldumine

Tuntud ka kui “runners high”, on naturaalne viis viia ennast hea enesetundeni. Endorfiin on sarnane morfiinile, võttes ära valu ning väsimustunde ning andes vastu heaolu ning rõõmutunde. See suurepärane tunne, mis peale trenni või selle ajal esineb, teeb treeningu tõeliselt mõnusaks.

Füüsiline ning vaimne treening, mille suusarajal saate, valmistab keha ette suurepäraseks ööks – uni tuleb kergelt ning igapäevase rutiini tunne kaob, asendudes järgmise lumise seikluse ootusega.

Me kõik võime aru saada suusatamise headest külgedest, olgu see hooldatud suusaradadel või maal, põllul või metsas. Murdmaasuusatamine kombineerib õues olemise, rekreatsiooni, füüsilise vormi ning tervise parimad küljed. Talv on lähedal – valmistuge, vaadake üle oma varustus ning riided ning olge valmis esimese lumega kaunist Eesti loodust, talvekülma ning head tervist nautima!
Spordijope meestele

Spordijope naistele

Spordifliis naistele