Lapsed on loomult uudishimulikud nii, et võid arvata, et nad suudavad ise ennast motiveerida. Kuid siiski vajavad lapsed vahepeal abi, et püsida motiveerituna ja keskenduna asjadele, mis on tähtsad. Õppides seda, kuidas saad enda lapsi motiveerida, saad aidata neil püsida õigel rajal, et nende lapsepõlv oleks rahuldustpakkuv ja sisukas.
Motivatsiooni leidmise strateegiad
1. Pane paika selged eesmärgid koos määratletud tagajärgedega. Hea võimalus laste motiveerimiseks on, kui on seatud selge eesmärk ning selle täitmisel on seatud preemia ja selle mittetäitmisel karistus. On parim, kui sa ei anna lapsele pistist, vaid paned paika preemia ja karistuse, et sisestada talle kohusetunnet.
• Tee selgeks, mida sa tahad, et su laps saavutaks.
• Kasuta konkreetseid mõõtmise viise, nagu koolis viie saamine või kindlaks ajaks valmis tehtud kodused ülesanded või majapidamistöö.
• Pane paika kindlad tagajärjed, mis juhtuvad kui laps ei tee seda, mida temalt oodatakse. Näiteks võid ära võtta privileegid teleka vaatamise või interneti kasutamisel või taskurahast ilma jäämine teatud ajaks.
• Vii reeglid täide. Kui laps ei tee, mis temalt oodatud, siis peab ta õppima, et sellele on vastavad tagajärjed.
• Laps õpib, et asjade tegemisega ühelepoole saamine tekitab hea tunde ning nende mitte tegemine halva tunde ning lõpuks õpib sinu laps end ise motiveerima asju tegema.
• On oluline, et taipaksid, kui survestad enda last liigselt. Liigne pinge ei ole lapsele hea.
• Kui sa pakud lapsele stiimulina preemiat, siis ära paku füüsilisi auhindu/snäkke. Selle asemel paku lapsele kvaliteetaega endaga, näiteks koos pargis veedetud päev või lisaaega millelegi, mis tal juba on, näiteks telekavaatamine.
2. Kasuta pistise asemel positiivseid mõjutusi. Lapsele pistise andmine võib tunduda hea mõttena ning sellega sa võid saada ka tulemusi, kui see motiveerib last teenima maiustust või auhinda, selle asemel, et sisendada talle tööeetikat või soovi teisi aidata.
• Kasutades füüsilisi auhindu (ükskõik, kas uus mänguasi, tahvel šokolaadi või midagi muud sellist) ei ole efektiivne pikaajaline strateegia ning ei see ei aita sinu lapsel arendada tema enda motiveerimise oskust.
3. Tee endast eeskuju. Kui sa tahad, et su laps midagi teeks, on suur tõenäosus, et sa pead ka ise seda tegema. See puudutab asju nagu koristamine või poolikute projektide lõpetamine. Ära jäta teed vabaks süüdistustele “see ei ole aus”, näita lapsele, et sa teed samu asju, mida temagi teeb ning et sa leiad, et need tegevused on rahuldustpakkuvad.
• Paljud lapsed peavad oma iidoliteks täiskasvanuid. Kui su laps näeb sind majapidamistöid tegemas ning kui sa ütled, et puhtas kodus on nii hea olla, siis ta tõenäoliselt aitab sind selles.
• Kui sa püüad olla eeskujuks koolitöös, ole aktiivselt huvitatud enda lapse haridusest. Samuti võid ka ise osaleda mõnel kursusel, et su laps näeks, et enda harimine on põhiline eesmärk.
Lapse motiveerimine õppimises
1. Aita lapse huvidel areneda. Igal lapsel on midagi, mis neile huvi pakub. Lapsevanemana on parim moodus nende huvidega tegelemise julgustamiseks, kui ka ise uurid neid asju, mis lapsele parasjagu huvi pakuvad ning julgustad last temale huvipakkuvat teemat rohkem uurima.
• Küsi oma lapselt aeg-ajalt, mis temale huvi pakub. Proovi saada kaugemale multikatest ja mänguasjadest, et teada saada, milliseid teemasid ja ideesid ta huvitavaks peab.
• Uurige neid asju koos, külastades muuseume, loomaaeda või muud sellist.
• Näita huvi ja vaimustust asjade üle, mis lapsele huvi pakuvad. Näiteks, kui su laps on huvitatud tähtedest, siis õpi ka ise nii palju kui saad tähtede kohta ja osta lapsele teleskoop või astronoomia alaseid raamatuid.
• Kui sinu lapsele meeldib kunst, siis käige koos kunstigaleriides ja osta lapsele joonistamise ja maalimise tarvikuid.
2. Soodusta kodust õppimise keskkonda. Õppimine ei toimu ainult koolis. On oluline julgustada teda ka uurima teisi alasid, mis talle huvi pakuvad. Kui sinu laps on huvitatud lugemisest, matemaatikast, ajaloost, kunstist või millestki muust, siis tee kodus talle ruumi ja anna aega, et ta saaks neid huvisi rohkem uurida.
• Anna enda lapsele nii palju raamatuid ja ajakirju kui ta lugeda jõuab.
• Veetke aega lugedes, kas üheskoos või eraldi samas ruumis. Kui su lapsel on raskusi ise lugemisega, siis aita teda ja lugege raamatut koos.
• Aita last erinevate õppimisstiilidega. Näiteks klotsidega mängimine aitab lastel õppida sorteerimist, järjestamist ja probleemilahendamist, eriti neil lastel, kellel on taktiilne õppimisstiil.
• Ole rõõmus uute asjade üle, mida sa õpid ning näita ka lapsele, et on hea rõõmu tunda uute asjade õppimisest.
3. Tee enda ootused lapsele selgeks. Igal lapsel on oma ala, kus ta on andekas ja ala, millega tal raskusi on. See on normaalne, kuid lapsevanemana pead motiveerima last, et tal läheks hästi mõlemas alas.
• Räägi enda lapsega, et loodad temast seda, et tal koolis hästi läheks. Lootes, et ta on koolis edukas, aitad tal seda ka saavutada. Kui aga eeldad, et tal läheb halvasti, siis võib see viia sinnamaale, kus laps enam ei tahagi pingutada.
• Küsi oma lapselt millised õppeained on tema jaoks kõige kergemad ja millised kõige keerulisemad.
• Pane enda suured lootused õppeainetele, milledes laps edukas on ja aita lapsel õppida neid aineid, milledega tal raskusi on.
• Iga paari kuu tagant aruta lapsega tema tugevaid ja nõrku külgi ning kohanda seejärel enda lootused vastavalt lapse huvidele ja tugevatele külgedele.
4. Paku enda tuge, kui lapsel raskused on. Mõned lapsed tunnevad, et nad ei saa enda vanemalt abi küsida, kuna kardavad olla ebapiisavad. Väldi seda, võttes aktiivselt osa lapse harimisest ja aidates teda raskete ülesannetega juba enne seda, kui ta sinult abi palub.
• Aita last koduste töödega iga õhtu, kuid jälgi alasid, milledega su lapsel rohkem raskusi on. Need alad ja tegevused vajavad kõige rohkem juhendamist ja suunamist.
• Lapsed võivad öelda, et mõni asi on nende jaoks tobe või igav, kui nad ei tea kuidas seda teha. Kui su laps ütleb midagi taolist nagu “tänane kodune ülesanne on tobe”, siis võib ta sellega vajada rohkem abi ja juhendamist.
5. Kiida lapse pingutusi, isegi kui ta edu ei saavuta. Lapsed peavad teadma, et neid armastatakse, ükskõik mis ka juhtuks. Osad lapsed kardavad, et kontrolltöö kehvasti tegemine valmistab vanematele pettumust. Kuigi on vajalik, et sa väljendad seda, et kehv hinne on halb ja vajab rohkem pingutamist, on väga oluline, et tunnustad enda lapse pingutusi, isegi kui need hästi välja ei tule.
• Selle asemel, et lapsi heidutada pingutamise ja läbikukkumise pärast, ülista tema pingutusi ning samal ajal motiveeri teda teine kord paremini tegema.
Laste motiveerimine hobide suhtes
1. Julgusta tema hobisid. On hea, kui lastel on asju, mis neid õhinasse viivad. Ükskõik mida su laps uurida tahab, pead olema nii toetav ja julgustav kui võimalik.
• Osad lapsed tahavad mängida mõnda muusikariista, osad tahavad tegeleda mõne spordialaga. Osad lapsed tahavad mõlemat ning osad ei taha kumbagi.
• Uuri järgi, mis sinu lapsele huvi pakub ning julgusta teda selles.
• Kui su laps näitab millegi suhtes huvi, siis pane ta kirja trennidesse/õpitubadesse.
• Samuti peaksid proovima nautida samu asju, mida ka su laps naudib. Vaadake koos spordivõistlusi, kuulake koos muusikat ning minge koos esinemisi vaatama.
2. Motiveeri last olema füüsiliselt aktiivne. Sinu lapsel pole otseselt vaja hakata tegelema spordiga, kui ta seda ei soovi. Lastel on siiski vaja piisavalt liikumist, kuna füüsiline tegevus aitab lapsel end paremini ja positiivsemalt tunda ning ka öine uni on kosutavam.
• Füüsiline tegevus aitab saavutada tugevaid lihaseid ja luusid ning hoiab ära kaalutõusu. Need on tulemused mida laps näeb ja tunneb.
• Enamus lapsi muutuvad aktiivseks, kui neile anda õiged tingimused. Mine lapsega parki või mänguväljakule, anna talle pall, millega mängida ja tee sellest lõbus tegevus, millega ka ise liituda saad (kui laps seda soovib).
• Õpeta lapsele jalgrattaga sõitmist, kasutades alguses abirattaid. See on hea treening ning hiljem saab laps rattaga sõita ka sõprade poole või kooli (kui naabruskond on turvaline).
• Laps peab alati kandma kiivrit, kui rattaga sõidab. Samuti õpeta lapsele põhilisi ohutusabinõusid.
3. Pea meeles, et su lapse huvid muutuvad aja jooksul. Enamustel lastel tekivad uued huvid ja hobid, mille tõttu vanad jäävad tahaplaanile. See on normaalne. Ükskõik, mis hobiga sinu laps tegeleda soovib, on oluline meeles pidada, et see asi mis täna tundub maailma parimana, võib paari kuu pärast olla vana uudis- ja see on täiesti normaalne.
• Ära tõrju lapse huvi uute asjade suhtes ning ära sunni last tegelema hobiga, mida ta enam ei naudi.
• See võib olla masendav, eriti kui sa oled lapse hobi alla palju raha pannud. Selletõttu on parem kui sa ei osta koju kalleid varustusi ja muusikainstrumente enne, kui on kindel, et sinu lapse huvi nendele pidama jääb.
Laste julgustamine majapidamistöödega aitamises
1. Väljenda ühiste majapidamistööde tähtsust. Osad lapsed teevad majapidamistöid vaid sellepärast, et nad saavad selle eest taskuraha. Kuigi sa võid lapsele selle eest taskuraha anda, ei tohiks raha olla ainuke motiveeriv faktor. Seleta lapsele, et sa ei jõua üksi kõike teha ning sinu lapse abi annab talle suure vastutuse.
• Majapidamistööd annavad lapsele tunde, et ta aitab kaasa millegile suurele. Lapsed mõtlevad, et vanemad on need, kes juhivad kodust elu, kuid paljudele lastele meeldib “kodu” mängida ning majapidamistööd lasevad neil päriselt kodus abiks olla.
2. Kasuta majapidamistööde graafikut. Majapidamistööde graafik on hea moodus jälgimiseks, mida on iga nädal vaja teha ja mis juba tehtud on.
• Graafik aitab lapsel näha ülesandeid, mida tema tegema peab.
• Kui su laps saab vajaliku ülesande tehtud, siis lase tal see graafikust maha tõmmata või panna sellele mõni kleeps.
• Nimekirjast tehtud asjade mahatõmbamine võib olla rahuldustpakkuv, mis on oluline lapse motiveerimiseks majapidamistöödes.
3. Tee majapidamistööd lapse jaoks lõbusaks. Tee koristamine huvitavaks jutustamisega või mängulisusega.
• Kui koos kokkate või koristate, siis kuulake muusikat ning tantsige vahepeal.
• Sina ja laps võite teeselda, et olete robotid, kui teatuid majapidamistöid teete või näidelda läbi stseene lapse lemmikfilmidest.
4. Vaata, et ülesanded oleksid teostatavad. Kui lapsele mõne majapidamistöö määrad, on oluline meeles pidada, et tulemus ei pruugi välja näha sama, kui seda teeks täiskasvanud inimene. See on normaalne ning ajaga saab su laps selles järjest osavamaks. Praegu aga veendu, et sinu ootused oleks mõistlikud ja et sa lapsele liiga palju teha ei annaks.
• Ära oota, et su kodu on täiuslikult särav. Sinu laps on siiski ainult laps, mitte professionaalne koristaja ning tal on oma piirangud, milleks ta suureline on.
• Tee üks majapidamistöö väiksemateks tükkideks. Selle asemel, et järjest tund aega koristada, tehke iga 15 minuti tagant väikeseid pause.
5. Tähistage tehtud tööd. Ära võta enda lapse tehtud tööd iseenesestmõistetavana. Laps peab täiskasvanust palju rohkem vaeva nägema, et temale antud majapidamistööd tehtud saaksid ja kui sa soovid, et laps oleks motiveeritud, siis pead talle pakkuma kiitusi ja tunde, et ta on saavutanud midagi.
• Kiida last, kui ta on oma tööga valmis saanud ning täna teda selle eest.
• Lase lapsel tunda osana majapidamisest, öeldes midagi taolist nagu “Tänan sind sinu raske töö eest. Me oleme hea tiim ja ma ei oleks seda ilma sinuta teha jõudnud”.
• Kui laps majapidamistööga valmis saab, siis tee temaga koos midagi lõbusat.
Dressid Erinevas Vanuses Poistele
Tüdrukute Sametine Spordikomplekt