Kuidas enda kassi kuuma ilma eest kaitsta?

Suvel ülekuumenenud kass võib kannatada dehüdratsiooni, kuumarabanduse ja šoki all. Erinevalt inimestest, kassid ei higista ning seetõttu võib neil olla raske hoida end jahedana kui suvised temperatuurid tõusma hakkavad. Kassi põhilised jahutamise meetodid on päikese eest hoidumine, ebaaktiivsus, vee joomine ja hingeldamine. Ükski neist meetoditest ei ole eriti tõhus ning kass, kes on kinni kuumas majas või autos ilma põgenemise võimaluseta, võib üle kuumeneda ning saada kuumarabanduse. Kuid õnneks on mitmeid asju, mida sa teha saad, et aidata kassil end maha jahutada, et ta saaks olla õnnelik ja terve.

Jaheda keskkonna loomine

  1. Pane tööle kliimaseade. Kui sul on kliimaseade, siis hoia oma kassi siseruumides, et ka temal oleks hea jahe olla. Paljud asjad, mida sa kodus teed, et end jahutada, aitavad ka sinu kassi nagu näiteks kardinate ees hoidmine ja uste sulgemine.
    • Veendu, et kass saaks minna soojemasse tuppa kui tal külm hakkab (vahepeal võivad kliimaseadmed ja ventilaatorid toa liiga külmaks teha ning see võib kassi jaoks ärritav olla).
    • Isegi kui su kassile meeldib väljas aega viita, on soovituslik, et hoiaksid kassi toas siis, kui on eriti kuumad suvised päevad ning 11.00 – 18.00 ajavahemikus.
  2. Kasuta ventilaatoreid, et parandada kodust õhuvoolu. Kui sul ei ole konditsioneeri, on ventilaatorid ja avatud aknad teiseks heaks võimaluseks enda kodu ja kassi maha jahutada. Aseta ventilaatorid avatud akende ette, et õhk saaks läbi tubade ringi liikuda ja neid maha jahutada. Veendu, et ventilaatorid, mida sa kasutad, oleksid ohutud sinu lemmikule, kontrollides, et pöörlevate labade kate oleks turvaline.
    • Aseta üks ventilaator põranda lähedale nurka nii, et see oleks suunatud toa keskele. Sellisel moodusel saab kass lamada ventilaatorist sobival kaugusel ning õhk saab üle tema kasuka liikuda.
  3. Igal hetkel peab saadaval olema värske vesi. Kassid vajavad veele juurdepääsu, et säilitada hüdraratsiooni. Lisaks, kui sinu kassi vere temperatuur tõuseb, ütlevad talle tema ajus asuvad sensorid, et maha jahutamiseks tuleb juua vett. Seetõttu on oluline, et su kassil oleks alati ligipääs puhtale ja värskele veele.
    • Paku kassile mitmeid joogikausse, millel oleks suur pind (nagu näiteks õhtusöögi taldrikud või koerakausid). Laiemad kausid julgustavad kassi vett jooma, kuna kassidele ei meeldi, kui nende vurrud kausi ääri puutuvad. Vaheta kindlasti vett vähemalt üks kord päevas ning jälgi, et seda oleks alati piisavalt.
    • Ära lase kassil kunagi juua vett, mis sisaldab vetikaid, kuna need on mürgised ja võivad põhjustada kõhulahtisust, oksendamist, krampe ja ootamatut surma.
    • Paljud kassid eelistavad voolava vee joomist ning kassidele mõeldud joomise purskkaev on selle jaoks suurepärane võimalus.
  4. Lase kassil valida jahe koht. Kassid on mugavuse suhtes targad, isegi kuumal ajal. Kassidele meeldib end kerra tõmmata vannis või kraanikausis, kuna portselan püsib jahe isegi siis, kui väljas on kuum. Kuna need on tihtipeale jahedamad, siis võivad kassid eelistada plaaditud piirkondi nagu vannituba, pesuruum ja köök. Kui su kass valib koha ja tundub, et tal on seal mugav, siis lase tal seal olla.

Kassi abistamine maha jahtumiseks

  1. Luba kassil kuumadel päevadel lihtsalt olla. Kuumad ilmad ei ole aeg, kus peaks kassiga energilisi mänge mängima. Millegi taga ajamise mängud tuleks kindlasti ära jätta. Selle asemel julgusta kassi puhkama ja asju rahulikult võtma. Liikuvad tegevused loovad kuumust, mida kassile vaja pole, kui on isegi juba kuumad konditsioonid.
  2. Veendu, et kassil oleks juurdepääs varjule. Võta ette ettevaatusabinõud, nagu veendumine, et kass saab väljas olles varjus püsida ning ei pea olema päikese käes. See vari võib olla puust, põõsast või isegi maha pandud vihma- või päiksevarjust. Kui su kass on toas, siis veendu, et ta ei peaks olema ainult sellises toas, kus on palju erksat päikesevalgust ning et ta saaks puhata päikesest eemal.
    • Kui sul on väline kass, siis kontrolli igat välist hoonet enne kui uksi sulged. Need hooned võivad muutuda väga kuumaks ning sinu kass võib surra, kui ta sinna luku taha kinni jääb.
  3. Jahuta kassi niiskete rätikutega. Enamusi kasse ei taha märjaks saada, kuid sa saad aidata kassil natuke maha jahtuda, kui kasutad niisutatud rätikut. Lihtsalt niisuta riie jaheda veega ja paita sellega õrnalt kassi.
    • Kui kassil on väga kuum, siis jahtuta teda märja rätikuga nii tihti kui ta talub.
  4. Harja enda kassi iga päev. Pulstunud karv paneb kuumuse lõksu; veendudes, et karv pole pulstis ning õhk saab ilusti läbi liikuda, saab kass end jahedamana hoida. See on eriti oluline nende kasside puhul, kel on pikk karv.
    • Harja kassi iga päev siis, kui on kõige jahedam, nagu näiteks hommikul või õhtul. Ta on siis rohkem koostööaldis, kuna kuumus võib kassi pahuraks teha.
    • Ära raseeri kassi karvu, kuna see paljastab kassi päikesele ning võib kaasa tuua päikesepõletused ja nahavähi riski.
    • Kuigi võib tunduda kummaline kuumal ajal paksu kasukat kanda, on eksperdid nüüd arvamusel, et karv aitab suvel kuumust eemal hoida. Seetõttu ei pruugi karva mahaajamisest olla kasu, et kassil suvel jahedam olla oleks.
    • Kuid kui karv on väga pulstis, siis vormib see üle kassi kere kilbi. See kilp tähendab seda, et kasukas ei tööta nii nagu peaks ning siis on hea mõte lasta professionaalil kasukas maha ajada.
  5. Loo jahe pesake. Sa saad aidata kassil end jahutada, kui lood talle jaheda ja pimeda nurga, kuhu ta minna saab, kui tal liiga kuum hakkab. Lihtsalt pane karp külili ning aseta see kuhugi kus on vaikne ning see ette ei jää nagu kappi, tooli taha või mõnda jahedasse kohta. Vooderda see froteerätiku või mõne muu jahedama puuvillase kangaga. Pane jääpakk soki sisse ning aseta see rätiku alla, et saada lisajahutust.

Kuumarabanduse ära tundmine ja ravimine

  1. Jälgi kuumarabanduse märke. Kuumarabanduse märkideks on üleliigne lõõtsutamine ja tormakas hingamine, letargia, ereroosad kõrvad, segasus, nõrkus, võimetus seista, värisemine, tõmblemine ja isegi krambid.
    • Kui kassil on kuumarabandus siis on ka tema käppade all olevad padjakesed kuumad. Kui sa kahtlustad, et su kassil võib olla kuumarabandus, siis pane kiisu koheselt jahedale pinnale nagu näiteks plaaditud põrandale. Seejärel pane tööle ventilaator ning aseta see nii, et see puhuks tema peale.
  2. Jahuta kass maha niiskete ja jahedate lappidega ning paku kassile vett. Kui su kassil paistab olevat kuumarabandus, siis pane jahedad ja niisked lapid tema käppadele ning anna talle koheselt vett, Kui ta on liiga nõrk, et vett juua, siis proovi tema igemeid niisutada niiske lapiga.
    • Väldi jäävett või väga külma vett, kuna temperatuuri erinevus väga kuuma ja väga külma vahel võib kassi viia šokki.
  3. Helista loomaarstile, et nõu saada. Võimalik, et pead kassi arsti juurde viima, et kuumarabandust ravida. Loomaarst saab anda kassile intravenoosset vedelikku, et vähendada kassi temperatuuri ja säilitada organite verevarustus. Kui kassi temperatuur tõuseb, siis muutub tema veri paksemaks ning vereringe elutähtsatele organitele võib kahjustada saada.
    • Helista loomaarstile kohe, kui kahtlustad, et kassil võib olla kuumarabandus!

Käpakujuline matt söögikausside alla

Lahtiste karvade eemaldaja

Purskkaevuga joogikauss loomadele

Kassikäpa kujuline mälupulk – 4GB

Omapärane nabarõngas kassiga

Stella Salaka
Stella Salaka
Articles: 356