Tervislik toitumine, piisav liikumine ja stressi vältimine võivad olla rasked asjad, kuid eriti rasked on need siis, kui su perekond ei soovi sinu tervisliku elustiiliga kaasa lüüa. Õige suhtumise ja meelekindlusega saad siiski saavutada edu (ning võib olla isegi veenda enda perekonda sinuga ühinema).
Endale keskendumine
1. Räägi enda perekonnale enda otsusest tervislikult elama hakata. Enne kui alustad on oluline, et räägiksid enda perekonnale oma plaanist elada tervislikult. Sa vajad nende julgustust ja toetust, isegi kui nemad sinuga kaasa lüüa ei soovi.
• Kui su pere pole teadlik sellest, mida sa teha üritad, siis võivad nad sind tahtmatult meelitada sööma toite, mis ei ole sinu dieediplaanis sees. Kui räägid aga enda plaanist, siis aitad sellega neil mõista sinu “ei-d” ebatervislikule toidule.
• Perekonnale enda otsusest rääkimine aitab samuti sul püsida enda eesmärkide juures.
• Kui su pere näeb sinu edusamme- ükskõik kas soovid kaalu kaotada, olla energilisem või paremas vormis- võib ka neil tekkida tahtmine sinu tervisliku eluviisiga ühineda.
2. Toitu tasakaalustatult. Tasakaalustatud toit on oluline osa hea tervise saavutamisel. Õigetes kogustes tervislik toit aitab sul langetada kaalu, anda energiat, parandada unekvaliteeti, omada puhtamat nahka ja tugevamaid juukseid ning küüsi. Siin on mõned asjad, mida tasakaalustatud toitumine sisaldama peaks:
• Puu- ja juurviljad: Need toidud annavad kehale vitamiine ja mineraale. On oluline süüa puu- ja juurvilju iga päev.
• Süsivesikud: Süsivesikud annavad kehale energiat. Kui soovid järgida tervisliku dieeti, siis on parim kui sööd täistera toite, et saada igapäevaseid süsivesikuid. Nende hulgas on täistera leib, täistera pasta ja pruun riis.
• Proteiin: Proteiin aitab parandada kulunud rakke ja aitab kaasa paranemise protsessile. Proteiinirikkad toidud on liha, kala, munad ja oad. Punasel lihal on rohkem rasva nii, et tasub tarvitada rohkem mereande ja valget liha nagu kana ja kalkun.
• Tervislikud rasvad: Need on vajalikud sinu üleüldise tervise jaoks ning et sinu ainevahetus korralikult töötaks. Head allikad on avokaado, õlised kalad nagu lõhe, makrell ja forell ning pähklid ja seemned nagu mandlid, päevalilleseemned ja linaseemned.
3. Vaheta tervislikemate versioonide vastu. Kui su perekond sööb sinu lemmikuid ebatervislikke toite võib olla väga raske enda dieeti järgida. Selles situatsioonis on parem asendada nende söödav toit enda tervislikuma variandiga. Valides tervislikuma variandi, ei tunne sa, et jääksid millestki ilma.
• Näiteks kui su pere sööb pepperoni pitsat, siis proovi teha endale ise pitsat kasutades täisterajahu, isetehtud tomatikastet ning vähese rasvasisaldusega juustu ning nende peale kuhjata kasulikke köögivilju. Niimoodi saad samuti koos perega pitsat süüa, kuid sinu omal on poole vähem kaloreid.
• Ebatervislike magustoite nagu jäätis ja šokolaadikook saad asendada värske puuviljasalatiga, millele on lisatud jogurtit või süüa täisteramuffinit või hautatuid õunu, millele on lisatud pruuni suhkrut ja kaneeli. Niiviisi saad rahuldada magusaisu ilma, et kalduksid enda tervislikust toitumisest kõrvale.
4. Kontrolli portsjoni suurust. Kui sa ei taha näha vaeva ning teha endale eraldi süüa, siis saad siiski perega sama toitu süüa- sa lihtsalt pead kontrollima enda portsjoni suurust ning lisama üks või kaks tervislikku lisandit, et toitu tasakaalustada.
• Näiteks kui su pere sööb makarone ja lihapalle, siis saad sinagi neid nautida. Võta väike portsjon makarone ja täida ülejäänud taldrik aurutatud köögiviljadega.
• Kui sinu perekond sööb aga burgereid, siis sina söö burgerit ilma saiaosata (saias on tühjad süsivesikud ning ei mingit toiteväärtust) ja võta kõrvale värsket salatit.
5. Joo palju vett. Vee joomine on väga oluline- see aitab ära hoida vedelikupuudust, aitab kaasa seedimisele, teeb näonaha selgemaks ja uhab sinu kehast ära mürke. On soovitatav juua kaheksa klaasitäit vett päevas.
• Vahel ajame me janu segamine näljaga nii, et kui tunned end näljasena, joo klaasike vett. Klaas vett enne söömist on samuti hea moodus vähendada isu ning hoida ära ülesöömist.
6. Tee iga päev pool tundi trenni. Trenn on vajalik osa tervislikus eluviisis, kuna see aitab lisakaloreid põletada ning suunata toitaineid erinevatesse kehaosadesse.
• Uuringud näitavad, et isegi kümme minutit aktiivset füüsilist trenni iga päev mõjutab keha positiivsel moel.
• Trenni tegemine on alati lihtsam kui sul on keegi, kes seda sinuga kaasa teeb. Kui su pere pole valmis sinu toitumisega kaasa minema, siis ehk on nad nõus kampa lööma igapäevasele jooksule või rattasõidule.
• Proovi leida trenn, mida sa naudid ning teha seda iga päev vähemalt pool tundi. Isegi kui alguses on see raske, siis ajapikku muutub see kergemaks. Ära leia vabandusi nagu “mul pole aega”- igaüks suudab leida pool tundi enda päevast kui ta ainult piisavalt tahab.
7. Väldi stressi. Tervislik eluviis ei ole ainult õigesti söömine ja piisav liikumine, see sisaldab ka enda vaimse tervise eest hoolitsemist. Väldi stressi ja katsu piisavalt puhata. Isegi kui su pereelu kipub olema veidike pöörane ja stressirohke, on oluline leida aega, et tegeleda enda vaimse tervisega.
• Mõned asjad, mis aitavad stressi vältida ja rahustada on jooga, meditatsioon, raamatu lugemine ja isegi soe vann enne magamaminekut.
• Samuti jälgi, et saaksid piisavalt magada- peaksid sihtima kaheksa tunnini iga öö, absoluutseks miinimumiks on kuus tundi.
• Kui probleemid perekonna või tööga sinu meeleolu halvaks teevad, siis tasuks hakata käima psühholoogi juures, kes aitaks sul probleemidega tegeleda ning rahu leida negatiivsete tunnetega. Tervislikust kehast pole kasu, kui sinu vaimne tervis on kehvas seisus.
Perekonna kaasamine
1. Kaasa terve perekond söögitegemisse. Kui oled omaks võtnud enda tervisliku elustiili, siis saad vaikselt enda perekonda sama tegema meelitada. Üks hea moodus selleks on see, kui kaasad perekonna toiduvalmistamisse.
• Uuri pereliikmetelt mis neile meeldib ja mis mitte- kui isale ei meeldi sibulad, siis võid need järgmisest salatist välja jätta.
• Tee pitsa õhtut. Igaüks saab lisada enda täisterajahust tehtud pitsapõhjale enda lemmikuid tervislikke lisandeid. See on samuti lõbus moodus perega aega veeta.
2. Serveeri tervislikke toite ilusalt. Kui tervislik toit näeb hea välja, siis on suurem ahvatlus seda ka süüa.
• Kui soovid saada lapsi puuvilju sööma, siis värvikas puuviljasalat näeb palju meeldivam välja kui mõned pruunikad õunaviilud. Lisades jogurtit saad roale maitset lisada ning teha selle huvitavamaks.
• Kui proovid täiskasvanut salatit sööma saada, siis igav kombinatsioon salatilehest, tomatist ja kurgist ei pruugi olla isuäratav. Proovi lisada värvi lisavaid maasikaid ja oliive, tekstuuri jaoks pähkleid ja seemneid ning maitse jaoks mune ja avokaadosid. Maitsev kaste, mis on tehtud oliiviõlist, äädikast ja purustatud küüslaugust võib samuti salatit meeldivamaks teha.
3. Vali tervislikumad toidutegemise meetodid. Tervislik toitumine ei olene ainult sellest mida sa sööd, vaid ka sellest kuidas sa seda teed. Nii et isegi kui sul on raske veenda perekonda salatit sööma, siis mõningate lihtsate muutuste tegemist on palju kergem veenda.
• Selle asemel, et liha praadida ja köögivilju keeta, vali grillimine, aurutamine või ahjus küpsetamine. Need meetodid on palju tervislikumad, kuna ei nõua valmistamiseks rasvainet ja ei keeda välja tervislikke toitaineid. Toit maitseb sama hästi, kuid sisaldab vähem kaloreid ja rohkem vajalikke toitaineid.
• Praadimiseks kasuta kasulikke rasvaineid nagu oliiviõli, kookosõli ja puhas või ning hoia eemale ebatervislikest köögivilja ja seemneõlidest nagu maisiõli, rapsiõli ja päevalilleõli. Kasuta küpsetamiseks alati puhast võid, mitte margariini. Sellel väikesel vahetusel on suur mõju sinu perekonna tervisele.
4. Sööge õhtusööki perega koos. Perega koos laua taga istumine ja söömine aitab kaasa mõttele, et kõik saate koos tervislikuks. Samuti teeb see söögiaja nauditavamaks, kuna saate rääkida enda päevast ning olla üksteise seltskonnas.
• Jälgi, et igal pereliikmel oleks oma ülesanne, et kogu töö ei langeks ühe inimese õlule. Keegi võib olla vastutav küpsetamise eest, keegi teine katab laua ja kolmas peseb peale sööki nõud. Neid ülesandeid saate omavahel iga nädal vahetada.
5. Organiseeri lõbusaid füüsilisi tegevusi terve pere jaoks. Kui su perekond on hakanud samuti tervislikumalt toituma, siis on aeg meelitada nad ka trenni tegema. Kui sul on noored lapsed, siis nende veenmine ei tohiks keeruline olla, kuid kiire eluviisiga vanemate laste ja täiskasvanutega võivad asjalood keerulisemad olla.
• Organiseeri perekondlik väljasõit nädalavahetuseks, kus te kõik lähete matkama, ujuma või lihtsalt pikale jalutuskäigule looduses. Paki kaasa tervislik toit ja võta seda kui kvaliteetaega enda perega.
• Kui sul on aed, siis katsu nädala jooksul rohkem väljas viibida. Tehke lastega jalgpalliturniiri, visake korvi või lihtsalt tehke koos aiatöid. Igasugune füüsiline liigutamine on hea!
Multifunktsionaalne riiv erinevate asjade riivimiseks
Puuviljade lõikur erinevate kujude jaoks
Keraamilised noad koos alusega