Kuidas koera ja kassi omavahel tutvustada?

Mõtled koera võtmise peale, kuid kardad, et sinu kassile see ei meeldi? Sul juba on koer ja kass, kuid nad ei saa omavahel üldse läbi? Kuigi paljud koerad ja kassid ei saa omavahel hästi läbi, on võimalik neid omavahel sobitada nii, et nad harjuksid koos elama. Kui võtad aega ja mõistad, mida mõlemad sinu lemmikud vajavad, saad luua rõõmsa ja rahuliku kodu, kus elavad nii kass kui ka koer.

Kassi ja koera esmakordne tutvustamine

1. Valmistu tutvustamiseks. Ükskõik kas sa tood koju uue koera või kassi, kus teine loom juba ees on või proovid teha nii, et juba koos elavad loomad hästi läbi saaks, vajad sa head alustust, et nende suhet edasi aretada. Alustuseks veendu, et sinu kodus oleks piisavalt ruumi, et kaks looma saaksid üksteisest eemal olla. Sul on vaja enda lemmikuid mitu päeva eraldi hoida nii, et vajad selleks mitut ruumi.
• Veendu, et koer järgiks sinu käske. Kui ta sind eriti ei kuula, siis tuleks tema treeningut värskendada. Ära lase koera ja kassi esimesel kokkupuutel halb olla.
• Kui tutvustad enda koju uut koera või sul on noor kutsikas, kes veel käske ei tea, siis pead teda kassiga tutvustades ettevaatlikum olema.

2. Võta rahulikult. Ära lase koeral kassi taga ajada. Hoia loomad alguses lahus ning tutvusta neid üksteisele 3-4 päeva pärast. Loomad vajavad aega, et üksteise lõhnadega harjuda ja oma uut kodu tundma õppida, enne kui suudavad teise loomaga kokku puutuda.
• Kui kassi ja koera järsku tutvust sobitama sunnid, siis on suur võimalus, et nad on õnnetud ja hakkavad kaklema. Hoia neid üksteisest eemal senikaua kuni nad mõlemad rahulikud on.
• Alusta loomade tutvustamist sellega, et silitad kassi ning seejärel koera ning ka teistpidi (samal ajal neid eraldi ruumides hoides). Niimoodi saavad nad üksteise lõhnaga harjuda.

3. Vaheta ruume, kus loomi hoiad. See on selleks, et nad saaksid nuusutada teise poolt kasutatud tuba ilma, et teine loom kohal oleks. Lõhnad on loomade jaoks väga olulised ning niimoodi õpivad nad üksteist tundma.
• Proovi rätikuga koera hõõruda ning seejärel rätik kassi söögikausi alla panna. See aitab kassil koera lõhnaga harjuda ja seda aktsepteerida.

4. Lase koeral ja kassil üksteist uksevahelt nuusutada. See aitab neil uut lõhna seostada kindla loomaga, isegi kui nad üksteist ei näe.
• Proovi koera ja kassi toita samal ajal nii, et üks on ühel pool ust ja teine teisel pool. See sunnib neid kohanema teise looma lõhnaga.

5. Oota tutvustusega senikaua kuni kass valmis on. Kui kass on hirmunud ja jookseb ning peidab end kohe, kui koer tema toa ukse lähedale satub, siis pead kassile rohkem aega andma. Kui kass on harjunud koera lõhna ja häältega ning on rahulik, siis on aeg küps üksteise nägemiseks.

6. Hoia kassi kätevahel seni kuni ta on lõõgastunud ja rahulik. Siis lase pereliikmel rihma otsas olev koer samasse tuppa tuua. Lase koeral läheneda väikeste ja aeglaste sammudega. Ära lase loomi üksteisele nii lähedale, et füüsiline kontakt tuleks, neil on vaja üksteise kohalolekuga harjuda.
• Hoia kassi süles ainult siis, kui talle see meeldib.
• Kanna pikkade varrukatega särki, et end kriimustuste eest kaitsta.
• Üks võimalus on kass puuri panna ning seejärel koer rihma otsas tuppa tuua. See garanteerib selle, et esmakohtumisel neil füüsilist kontakti ei tule.

7. Väljenda võrdselt hoolivust mõlema looma suhtes, kui neid üksteisele tutvustad. Loomad, nagu ka inimesed, kipuvad kadedaks saama, kui “uus laps” saab rohkem tähelepanu kui tema. Näita mõlemale loomale, et sa armastad neid mõlemaid ja teine loom ei ole midagi, mida kartma peaks.

8. Eralda uuesti enda loomad. Ära neid liiga kauaks kokku sunni, see lihtsalt kurnab neid, mis võib omakorda viia konfliktini. Veendu, et esimene kohtumine oleks hea, hoides seda lühikese ja meeldivana.
• Aeglaselt hakka neid kokkusaamisi pikemaks tegema.

9. Lase koeral ja kassil edasi kokku puutuda kui nad on üksteise seltskonnas rahulikud. Kui kassil tundub piisavalt mugav olevat, siis hoia koer rihma otsas kinni ning lase kass tuppa lahti. Mõne aja pärast peaks koer olema piisavalt treenitud, et kassile mitte järgi tormata ning saad siis ka koera rihmast lahti lasta.
• Sa võid enda loomaarstilt küsida ka feromoone, et aidata mõlemal loomal rahulikuna püsida.

Lemmikloomade kooselu kohandamine

1. Eralda loomad, kui sind nendega koos pole. Sa peaksid seda mõnda aega tegema, et koer ja kass üksteist ei vigastaks.

2. Suuna koera negatiivne käitumine kassist eemale. See sisaldab ka haukumist ja karmi mängimist. Anna enda koerale mõni teine tegevus või tee temaga kuulekustreeningut selle asemel, et lasta tal kassile keskenduda.
• Väldi koerale peapesu tegemist. Hoia situatsioon positiivsena, et koer tulevikus ka kassisse positiivselt suhtuks.

3. Kiida ja premeeri koera kassi hea kohtlemise eest. See võib sisaldada nii sõbralikku käitumist või ka kassi ignoreerimist.
• Ütle näiteks “Vaata kutsu, kiisu tuli siia! Nii tore!” ja kõla seda öeldes õnnelikuna. Seejärel anna koerale maiust. Koer hakkab kiirelt seostama positiivseid tundeid seoses kassiga.

4. Loo kassile koht, kus ta saab koera ulatusest eemal olla. See võib olla ronimispuu või värav, mis on ukse ette pandud. Kassid kipuvad ründama koera siis, kui nad on nurka surutud ning neil pole võimalust koera vältida.

5. Hoia ootused realistlikena. Kui su koer või kass pole kunagi teise loomaga koos elanud, siis ei tea nad, kuidas selle situatsiooniga tegeleda. Ilma tutvustamiseta ei tea sa ka, kas koer näeb kassi mängukaaslasena või saagina ning sa ei tea, kas kass näeb koera huvipakkuvana või ohuna. Arusaamine, et sul võib kuluda palju aega enne kui nad omavahel kohanevad, aitab sul jätkata protsessi, et nad omavahel läbi saaksid.

 

Lisaks:
• Ära vali lemmikut! Tihtipeale on kaklused tulenenud armukadedusest. Kui koer märkab, et kass saab rohkem tähelepanu kui tema, siis võib ta sellele negatiivselt reageerida.
• Kasulikum on loomi omavahel tutvustada siis kui nad nooremad on. Noored loomad kohanevad teise loomaga kooselamise mõttega palju kergemini. Siiski ei tea noored kutsikad alati enda jõudu ning armastavad mängida nii, et kass võib kogemata viga saada.
• Tutvusta neid aeglaselt, ära pane kassi koju tuues teda koheselt koera nina ette maha! Veendu, et nad saavad omavahel hästi läbi enne, kui neil koos avatud ruumis olla lased.
• Vahepeal koer ja kass lihtsalt ei klapigi omavahel. Sellisel juhul hoia neid võimaluse korral alati eraldi ja proovi neile võrdselt tähelepanu jagada.
• Kui sul on kodus kaks koera või kassi ja tahad neid uue loomaga tutvustada, siis tee seda ükshaaval.
• Kui koeral või kassil on varem teise loomaga halbu kokkupuuteid olnud, siis võib nende omavaheline tutvustamine aeganõudvamaks ja raskemaks kujuneda. Ole ettevaatlik ja katsu vältida negatiivset kogemust.

 

Koerte ja kasside kandekotid

Pehme husky mängukoer lastele

Diivanipadja katted värviliste koertega

Seinakleeps kolme kassiga

Kleit mustade kassidega