Ujumine on oskus mille me saame sündides kaasa, seejärel kaotame mingiks ajaks ning lõpuks leiavad enamus ennast taas oskajatena. Lisaks enda jahutamisele pärast pikka päevitamise sessiooni, pakub ujumine veel mitmeid häid boonuseid inimkehale. Olgu te professionaal, algaja või oskaja, kasu võite enda treenimisest lõigata ikkagi!
1. Aitab teil oma kaalu kontrolli all hoida
30 minutit ujumist põletab umbes 367 Kcal, sõltuvalt teie kiirusest ning kaalust. Kõndimine põletab umbes kolm korda vähem, ning jalgrattaga sõitmine 100 kcal võrra vähem. Isegi rahulikus tempos jooksmine, millega põletate kuni 300 Kcal, jääb ujumisele alla. Selleks, et välja arvutada täpne kulutatud kalorite hulk, võite internetist otsida kalorikalkulaatoreid, need on lihtsasti üles leitavad.
2. Madalam stressitase ning suurenenud enesehinnang
Maailmakuulus ujumisriiete firma Speedo tegi küsitluse, kus 4000-st inimesest 74% tundsid, et ujumine aitab stressi ning pinget alandada. 68% ütlesid, et vees olemine tekitab neis hea tunde ning 70%, et ujumine aitab neil enda mõtlemist värskendada.
3. Parem tuju
Vahet pole, mis tasemel ujuja olete, ujumine aitab paremat tuju saavutada. Ameerikas tehtud uuring, mis hõlmas 100 ujujat, leidis, et algajad ning keskmise osavusega ujujad tundsid tuntavalt vähem pinget, depressiooni, viha ning segadustunnet peale ujumist, kui enne. See võib nii olla tänu serotoniini eraldumisele.
4. Tugevamad lihased
Kuna vesi on tihedam kui õhk, on vee takistus kuni 44 korda suurem kui õhus. See tähendab, et tehes vee all tööd – näiteks ujudes, peate rohkem tööd tegema ennast liigutades. Vee takistust saab kasutada sarnaselt jõusaali masinatele, aga vahe on selles, et vee all pole teil varustust vaja.
5. Paranenud uni
Inimesed, kes teevad tugevat trenni magavad paremini. Küsides trenniga aktiivselt tegelevatelt inimestelt, kas nad magavad hästi, on kaks korda tõenäolisem saada jaatav vastus võrreldes inimestega, kes trenni ei tee. Samuti on trenniinimestel väiksema tõenäosusega uneprobleemid – unetus, liiga varajane ärkamine, raske taasuinumine ja õhtul magama jäämine on rohkem nende probleemid, kes trenni ei tee.
6. Ujumine koormab vähem
Umbes 90% teie kehakaalust on vabaltolekus vees hõljuv, mis tähendab, et te sisuliselt peate liigutama ainult kümmet protsenti enda kehakaalust. See aitab suurendada liigeste liikuvust ning vähendab koormust luudele, lihastele ning liigestele.
7. Te ei higista
Ujudes olete pidevalt liikuvuses ning toodate suure hulga soojust, aga kuna vee temperatuur on jahedam, kui teie keha temperatuur, siis te olete pidevalt mahajahutatud ning ei pea tundma ülekuumenemise piina, mis suvel on kerge tulema.
8. See on teie südamele sõbralikum
Ujudes survestab ümbritsev veemass teie keha, mis aitab südame-veresoonkonnal efektiivsemalt tööd teha, tagastades verd teie südamesse kiiremini. Südame koormus võrreldava aktiivsuse juures maa peal on vähenenud 13% ehk kuni 17 lööki minutis.
9. Aitab ennetada tüüp 2 diabeeti
Ujudes vähemalt pool tundi järjest, kolm kuni neli korda nädalas ning kombineerides seda treeningut tasakaalustatud toitumisega, aitate oma kehal paremini kontrollida veresuhkru taset.
10. Alanenud vererõhk ning kolesteroolitase
Kolm korda nädalas ujudes võite tuntavalt enda vererõhku alandada. Uuringud on näidanud, et puhkeolekus langes inimestel südamelöögisagedus arvestatavalt, seda pärast ainult 10 nädalat treeninguid. Lisaks ujudes 30 minutit või rohkem, langeb LDL ehk halva kolesterooli tase teie kehas, samal ajal suureneb hea kolesterooli (HDL) tase.
Ujumisriided naistele