E-POOD Tootekategooriad

Kas lastele melatoniini andmine on ohutu?

Kas on ohutu lastele melatoniini anda?

Lapsevanemaks saades mõistad kiiresti une tähtsust, peamiselt sellepärast, et su lapsed (ja lõpuks ka sina ise) ei saa piisavalt magada. Oma laste magamajäämise ja tavapäraste öiste ärkamiste vahel muutub uni kiiresti asjaks, mida ihkad rohkem kui miskit muud. Kui tundub, et miski muu ei tööta, kasutavad vanemad sageli melatoniini, et aidata oma lastel veidi kiiremini magama jääda ja veidi kauem magada. Kui kaalud ka ise selle proovimist, siis siin on asjad, mida peaksid teadma.

Mida melatoniin teeb?


Melatoniin on hormoon, mis reguleerib unetsüklit. Öösel, kui on pime, toodab inimese keha rohkem melatoniini, mis aitab magama jääda. Kui puutud kokku valgusega, näiteks päevasel ajal, blokeerib see melatoniini tootmist.
On võimalik osta toidulisandeid, mis sisaldavad sünteetiliselt toodetud melatoniini, mida müüakse sageli käsimüügis kohalikus apteegis või supermarketis. Melatoniinilisandi võtmine võib aidata teatud unehäirete korral, näiteks peale lennureisi, et saada enda normaalset unetsüklit paika.

Kas lastele melatoniini andmine on ohutu?


Paljud uuringud on näidanud, et melatoniini kasutamine lastel on tõenäoliselt ohutu. Kuid nagu hoiatab perearst Beth Oller, on endiselt palju küsimusi selle kohta, kui hästi see toimib, kui kaua seda tuleks kasutada ja millist annust tuleks kasutada.
“Minu soovitus on alati kasutada väikseimat annust, mis on efektiivne lühima aja jooksul,” ütleb Beth Oller. “Kui saad oma lapse unetsükli lähtestada, ei pea sa pikemas perspektiivis ravimeid kasutama, mis oleks kindlasti hea.”

Mida teha enne melatoniini proovimist?

Enne melatoniini proovimist on oluline proovida muid võimalusi ja viise, nagu regulaarne magamamineku rutiin ja veenduda, et magamistuba oleks pime, jahe ning vaikne ning vältida elektrooniliste seadmete nagu nutitelefon ja teler kasutamist enne magamaminekut.


Kui proovite luua head unerutiini ja see ikka ei tööta, “soovitan vanematel konsulteerida oma lastearstiga,” ütles UTHealthi McGoverni meditsiinikooli lastearst Sandra McKay. “Unehäired võivad olla aluseks terviseprobleemidele, sealhulgas sellistele asjadele nagu obstruktiivne uneapnoe või midagi haruldasemat, nagu narkolepsia.”
Isegi hea magamamineku rutiini korral on suur tõenäosus, et su laps vajab magamiseks lisaabi. Kui otsustad proovida melatoniini, pea meeles, et määrused on palju leebemad kui käsimüügiravimite või retseptiravimite puhul. See tähendab, et mõned annused ja koostised võivad olenevalt tootjast erineda.

Kui palju melatoniini on liiga palju?


CDC hiljuti tehtud uuringu andmetel on tõusuteel melatoniini üleannustamine lastel. Aastatel 2012–2021 teatati Ameerikas 260 435 lapse melatoniini allaneelamisest, mis tähendab 530% kasvu. Alla 5-aastaste laste puhul on need arvud veelgi dramaatilisemalt kasvanud, ulatudes 0,6%-lt juhtudest 2012. aastal 4,9%-ni 2021. aastal. Sealhulgas on ka viis haiglaravi ja kaks surmajuhtumit.


Kui rääkida lapsele sobivast annusest, soovitab American Academy of Pediatrics alustada sellest, et anda oma lapsele 0,5–1,0 milligrammi 30–90 minutit enne magamaminekut. Annused ei tohi ületada 3–6 milligrammi.
Üleannustamise tunnusteks on liigne unisus, peavalud, rahutus, maoärritus, kõhulahtisus või iiveldus. Tõsisemad tüsistused on haruldased ja nõuavad sageli suures koguses melatoniini allaneelamist. Tavaliselt on see allaneelamine tahtmatu, näiteks kui laps peab melatoniini sisaldavat kummikommi ekslikult tavaliseks kommiks, mistõttu on oluline hoida toidulisandid lastele kättesaamatus kohas.


Nagu CDC teatab, on sama toidulisandi erinevates partiides leitud melatoniini kogus märkimisväärselt erinev, kusjuures kõige suurem varieeruvus on näritavatel tabletidel, mida sageli antakse just lastele.
Seetõttu on oluline rääkida oma arstiga oma lapsele melatoniini andmisest, sest ta võivad soovitada usaldusväärset kaubamärki ning ka õiget annust.