E-POOD Tootekategooriad

Kuidas hoida enda meelolu halbade uudiste mõju eest?

Püüdes hoida end kursis igapäeva sündmuste ja uudistega võib tihti tunduda, et upud sügavasse jõkke. Igalt poolt sisse tungiv informatsioon võib kergesti sind väsitada. Kaastunne ja solidaarsus on tähtsad, aga et olla hästi infoga kursis olev inimene ei tähenda alati, et pead olema tubli kapten ja minema koos oma laevaga põhja.

Kuidas negatiivsed uudised sind mõjutavad
Negatiivse natuuriga asjadel on suurem mõju sinu psühholoogilisele meeleseisundile kui seda on positiivsetel või neutraalsetel asjadel. See tähendab seda, et su aju üritab sind kaitsta, pannes rohkem märkama halbu asju. Kuna halvad uudised tunduvad ähvardavad on loomulik et need jäävad sind rohkem mõjutama kui head või neutraalsed uudised. Kuigi vahel tundub nii, ei varise maailm kokku. Uudiste turustajad on väga teadlikud sellest. Nad tahavad endale meelitada võimalikult palju lugejaid või vaatajaid, nii et näidates tragöödiaid tõmbavad nad rohkem tähelepanu endale. Me ei saa vaadata mööda, kui möödume mõnest autoõnnetusest, sellepärast ütleks meedia nagu meile: “Siin on palju autoavariisid mida vaadata ühest kohast”. Kui me lõpetaksime vaatamise, lõpetaksid nad arvatavasti ka niimoodi tegemise, aga see on nende endi probleem. Milleks panna vastu tungile vaadata? Negatiivne mõtlemine pole ju iseenesest halb? Kuid siiski on. Pidev kokkupuude negatiivse meediaga võib tõsta su stressitaset ja võib mõjutada tugevasti sinu vaimset tervist, nii pika- kui ka lühiajalist. Negatiivsed uudised võivad suuresti muuta inimese tuju, mõjutades inimese enda personaalseid muresid. Vaadates negatiivseid uudiseid tähendab, et sinu enda probleemid tunduvad veelgi suuremate ja raskematena ning kui sa hakkad nende pärast muretsema, on sul palju raskem kotrollida enda närveerimist ja seda rohkem stressis sa oled. Isegi kui uudistes olev tragöödia sind isiklikult ei puuduta võib see panna sind tundma rohkem ärevana ja pessimistlikumana. Sa hakkad ignoreerima asju, mis tegelikult sinu elus on täiesti korras ja pika aja peale hakkad sa end tundma läbipõlenuna. Internet ja muu 24/7 meedia on teinud õnnetuste nägemise ja lugemise lihtsamaks kui kunagi varem. Üle aja hakkad sa järjest vähem ja vähem hoolima halbadest asjadest, mis juhtuvad teiste inimestega. Sa võtad omaks mõtteviisi, et “maailm lihtsalt on selline” ning sulle tundub, et ainult halbu asju juhtub ja sa oled võimetu tegema midagi, millega teisi aidata. Sa ei taha tegutseda, kuna usud et sinu tegudest pole mingit kasu. Mida rohkem inimesi niimoodi tunneb, seda raskem on võidelda vastu nendele kohutavatele sündmustele mida meedia meile näitab. Kaastunde vähenemine sinus võib mõjutada ka sinu isiklikku elu. Ilma et sa seda teaksid võib sinu mornsus teha sind kehvemaks sõbraks, perekonnaliikmeks või elukaaslaseks, kuna sa enam ei paku õlga mille najal nutta.

Keskendu sellele mida sa saad kontrollida
Et kujundada positiivsemat perspektiivi uudistest, pead hakkama keskenduma asjadele mida sa saad kontrollida. Kui sa näed meedias kohutavat tragöödiat tuleta endale meelde, et ka häid asju juhtub sinu ümber ja mujal maailmas täpselt sellel samal hetkel. Lihtsalt need ei ole nii olulised, et vääriksid ajalehe esikaane lugu. Asi ei ole selles, et sa ei peaks hoolima mis maailmas toimub või siis peaksid end veenma, et halvad asjad mis juhtuvad, pole tegelikult halvad. On lihtsalt tähtis, et hoiaksid enda pea selge ja saaksid aru, et sulle näidatakse ainult poolikut lugu. Kui nuputad välja mis sulle kõige halvemini mõjub, aitab see määratleda sinu enda piire teatud uudistega kokkupuutes. Mõtle mis tüüpi lood sind enim häirivad ja kuidas need sinu stressitasemele mõjuvad. Halvad uudised üldjuhul ei pane kedagi hästi tundma, kuid erinevat tüüpi lood võivad mõjutada mõningaid inimesi rohkem kui teised. Kui sa tead, mis sind kõige rohkem häirib, saad anda endast parima et vähendada kokkupuudet tarbetute üksikasjaliste detailidega. Näiteks ütleme et sa oled avastanud, et lapseröövid mõjutavad sind kõige rohkem. Kui sa mõnest lapseröövist tulevikus kuuled, ei pea sa seda ei ignoreerima ega aksepteerima, kuid sa tead paremini, et mitte minna otsima selle loo kohta võikaid detaile, kuna see lihtsalt mõjub sulle halvasti. Sul tuleb meeles pidada, et imedes endasse iga detaili tragöödia kohta, ei aita sul elus püsida, vaid see hoopis tekitab sulle rohkem stressi.

Aruta asju enda sõprade ja perekonnaga
Kui sa tunned kaasatundmisest väsimust või mõni uudis on sind eriliselt rängalt mõjutanud – ümbritse end inimestega kellest sa hoolid. Sotsiaalelu on väga tähtis, isegi kui sa tunned vastupidist. Aja veetmine enda pere või sõpradega, aitab sul meeles pidada mis on sinu maailmas head ja annab sulle võimaluse enda tundeid halbade uudiste kohta väljendada. Mida rohkem sa halbu asju eneses hoiad, seda kauem sa neid endaga kaasas kannad. Mõnikord on kõige lihtsam tee põgeneda negatiivse uudise mõjust, kui sa saad sellest end tühjaks rääkida.

Võta uudistest puhkus
On peaaegu võimatu uudiseid täielikult vältida, aga sul on võimalik palju rohkem kui sa ise arvad kontrollida nende tarbimist. Täielikult loobumine uudistest pole vajalik (või ideaalne), kuid vahel on tarvilik teha nendest väike paus. Vaata telekast midagi muud, kui paljudes kanalites käivad samad uudised. Vaheta kanalit, sulge ajalehed enda arvutis ja võta lihtsalt paus. Küsi endalt: “Mida mul tegelikult on vaja teada?”. Kui sa just ei ole läheduses või ohtlikus olukorras, pole sul vaja kuulata samade tunnistajate tunnistusi mitmeid kordi või kuulata mida uudiste ankurid oletavad asjade üle, millest keegi midagi tegelikult veel ei tea. On tore hoida end kursis päevasündmustega, aga sa ei pea teadma iga päeva kohta kõike. Pessimistliku pressi pealesurutud teavitused ja e-mailid ainult paljastavad sind asjadele, mida sul arvatavasti pole vaja teadagi (järjekordne rööv, järjekordne avarii jne) ja millest sa muidu poleks kuulnudki. Kui kuulad uudiseid tööle sõites enda autos, vaheta vahelduseks kanalit ja kuula muusikat. Kui Facebooki kaudu tuleb sinu seinale pidev uudistevoog, lõpeta uudistelehekülgedel jälgimine. Alati ei pea kõigega kursis olema. Kui aga ikkagi uudiste igapäevalisest lugemisest loobuda ei soovi, loe halbade sekka ka häid uudiseid või vähemalt lõpeta uudiste lugemine mõne toredama looga, et negatiivsus sinu külge terveks päevaks ei klammerduks.

Keskendu sellele, mida sa aktiivselt teha saad
Halvad uudised ei pea olema ainult negatiivsuse allikas, need võivad olla ka üleskutsed. Selle asemel, et sattuda masendusse iga kord kui midagi jubedat juhtub, otsi asju mida sa saad teha, et osaleda ning aidata ära hoida neid samu halbu uudiseid mis sind enim mõjutavad. Anneta raha ja asju, mis aitavad tragöödia ohvreid ja leia natuke aega, et olla vabatahtlik. Vabatahtlikuks olemine on hea viis võtta aktiivne roll maailma paremaks muutmiseks ning see maksab sulle vaid sinu aega. Sa tunned end ruttu paremini nii maailma kui ka enda suhtes. Sa tead, et maailmas juhtub ikka häid asju, sest sina oled üks neist paljudest inimestest, kes teevad häid tegusid.

 

Kaitse end halbade sündmuste eest:

Punase LCD ekraaniga alkomeeter

Kokkupõrkeohutu Kaelakaitse Motospordiks

Musta värvi vibreeriv alarm