Kuidas hoida immuunsüsteem tugevana?

Kuidas hoida immuunsüsteem tugevana?

Aastaegadest tingitud kõikumised ja külmema ilma saabumine võib paljusid meid panna end väsinuna tundma. Sellisel perioodil võib ka  immuunsüsteem vajada täiendavat turgutamist.

Mõned kasulikud näpunäited, kuidas saavutada hea enesetunne ja hoida immuunsüsteem tugevana ka sügisel.

1. Riietu end soojalt

Sügisesed ilmad on niisked ja jahedad, seetõttu tuleb vastavalt ilmale valida ka sobilik soe riietus. Pole olemas halba ilma, on vaid vale riietus. Kui inimene valib külma ilmaga vale riietuse, on külm naha vahele kerge pugema ja immuunsüsteemi nõrgestamine garanteeritud.

Seetõttu sobiks külmemate ilmadega valida kihiline riietus. Kihiline riietus koosneb kolmest kihist.

  1. Kiht: hoiab keha kuivana

Soovitatav on valida puuvill materjal, mis on kõige mugavam vastu ihu, kui külm on pehme ning liikumine pole väga aktiivne ja higistama ajav.

  1. Kiht: hoiab keha soojas

Keskmise ehk 2. kihi ülesanne on termoisolatsioon ja see peab olema õhuline. Hea keskmine kiht koosneb pehmest fliisist või froteest ning vabastab niiskuse ja peab kinni higi.

  1. Kiht: kaitseb märja ja tuule eest, hoiab sooja ja ventileerib liigset soojust.

Välimine kiht kaitseb tuule, vihma ja lume eest. Seega sobilik on tuulejope, millel on pealpool kaitsev kiht ja seespool tuulekaitse, mis koos toimides vabastavad üleliigse niiskuse ja takistavad vee sisse imbumist.

Riietuda tuleb end soojalt, et külm ei kipuks ligi ning immuunsüsteem ei nõrgeneks.

2. Toitu tervislikult

Nii uskumatu kui see ka ei ole, aga õige toitumine võib enesetunnet mõjutada väga palju. Sinu mõistus võib soovida hamburgereid, friikartuleid, kartulikrõpse, komme, šokolaade, ent Sinu keha ja organism vajab hoopiski tervislikumat toitu. Tervislik toitumine tähendab, et inimene saab regulaarselt piisavas koguses ohutut tasakaalustatud ja mitmekesist toitu vastavalt vajadusele.

Ideaalis peab inimene sööma päevas kolm korda sooja toitu, lisaks kaks vahepala. Kui keha ei saa kolme-nelja tunni tagant midagi süüa, võib veresuhkru tase langeda, mis ütleb kehale, et käes on kriis. Keha vajab energiataseme hoidmiseks ja veresuhkru taseme järsu languse ennetamiseks valke. Valgud hoiavad kõhu kaua täis ja annavad energiat. Selleks, et toituda tervislikult, tuleks menüüs suurendada ka roheliste lehtköögiviljade osakaalu. Köögivilijad on väga kasulikud, mistõttu neis leidub ohtralt vitamiine ja mineraale. Vaata üle oma toitumine ja tee vajadusel oma toidumenüüs muudatusi.

3. Puhka piisavalt

Immuunsüsteemi tugevdamiseks ei piisa ainult  tervislikust toitumisest. Väga oluline aspekt on ka magamisel ja puhkamisel. Täiskasvanu peab igal öösel magama 7–9 tundi. Kuna inimestel on välja kujunenud une-ärkveloleku rütm, siis tasub seda järgida ja minna alati samal ajal magama. Juhul kui nädala sees jääb uneaega napiks, tuleb nädala lõpus välja puhata, muidu tekib unevõlg, mis suurendab stressihormooni kortisooli tootmist. Mida rutem unevõlg tasuda, seda tervislikum on.

Hea ja kvaliteetse une jaoks saab iga inimene ise palju ära teha. Veenduge, et väljapuhkamiseks on loodud võimalikult mugavad tingimused: ruum ei ole liiga jahe ega palav, õhk on värske ning tänavavalgustus, päike või müra ei häiri und. Asjatundjad soovitavad hoida magamistoas võimalikult vähe segavaid esemeid, seepärast jäägu teler ning raamatud kabinetti ja elutuppa.

Paremaks uinumiseks on õhtuti kasulik süüa kerget valgurikast toitu, kuid mitte minna magama täis kõhuga, sest seedesüsteem vajab samuti puhkust. Selleks, et uni oleks hea ja väljapuhkamise eeldused oleksid tagatud, on vajalik kehale sobiv madrats, padi ja tekk.

4. Tarbi vitamiine/ Tarvita vajadusel immuunsust tõstvaid lisandeid.

Vitamiinidega tuleb Eesti kliimas ennast turgutama hakata juba oktoobris-novembris. Kasulik on võtta polüvitamiine, sest need sisaldavad hästi tasakaalustatud vahekorras vitamiine, mineraalaineid ja mikroelemente, mis katavad igapäevase soovitusliku vitamiinide ja mineraalainete vajaduse. Välja on töötatud vitamiinikomplekse, mis arvestavad meeste, naiste, laste ja vanemate inimeste eripärasid.

Lihtne on minna apteeki ja võtta vajalikke vitamiine kapsli kujul, ent võiks mõelda ka aia- ja metsasaaduste (pohlad, mustikad, jõhvikad, astelpajud, arooniad, õunad, pirnid, sidrunid, porgandid jne) tarbimise peale, milles on ka rohkesti vitamiine ja vajalikke aineid inimesele. Kindlasti tarbida ka palju mett ning juua erinevaid looduslikke teesid, mis on meie organismile hea.

5. Ole aktiivne- liigu rohkem, istu vähem

Selleks, et enesetunne oleks veelgi parem ka immuunsüsteem tugev, on aeg diivanilt püsti tulla ja ennast liigutada.

Inimene ei pea ennast jõuetuks liigutama, piisab ka sellest kui iga päev ennast liigutada mingil moel, kas jalutada või joosta väljas, sõita jalgrattaga, võimelda. On olemas ka graatsiakettad ja trenažöörid, mille abil on võimalik ka külmematel ilmadel toas treenida, kui välja ei ole jaheda ja tuulise ilmaga soovi minna. Kellel aga motivatsioon üksi treenida puudub, on igas linnas võimalik liituda treeningsaalidega, näiteks minna aeroobikasse, rühmatreeningutesse, vesivõimlemisse jne. Igapäevane liikumine või tervisespordiga tegelemine annab hea enesetunde ja erksama oleku.

6. Väldi kontakti haigega ja pese käsi

Käte pesu on igapäevane, aga väga tähtis isikliku hügieeni protseduur. Me ei pese oma käsi mitte ainult selleks, et nad oleksid puhtad, vaid ka selleks, et kaitsta ennast ja teisi infektsioonhaiguste eest ning hoida enda immuunsüsteem  tugevana.

On  väga oluline pesta hoolikalt oma käed enne söömist, peale tualeti kasutamist, käies poes ja katsudes raha, ukselinki, käsipuud jne.  See kõik on vajalik selleks, et hoiduda bakteritest ja haigustest, mis võivad meie immuunsüsteemi nõrgestada ja teha meid haigeks.

On läbi viidud uuringuid, et käte pesemine aitab vähendada viiruste ja infektsioonide levikut, seega pese ka Sina hoolikalt oma käsi seebi ja veega.

Kas Sina teed enda tervise jaoks kõik vajaliku, et immuunsüssteem oleks tugev ja enesetunne hea? Alustuseks lisa oma toidumenüüsse parajas koguses puu- ja köögivilju, vitamiine ning liigu rohkem. Sinu tervis ja heaolu on Sinu enda kätes, hooli endast!

 

Vaata ka meie uusimaid hügieeni ja tervisetooteid https://tootemaailm.ee/tootekategooria/ilu-tervis/tervis/

https://tootemaailm.ee/tootekategooria/ilu-tervis/ilu-tervis-teised-rubriigid/hugieen-pesemine/

 Sisesta kindlasti oma e-posti aadress,et saada  parimaid nippe ning eksklusiivseid pakkumisi  otse oma  e-postkasti :                [newsletter_signup_form id=1]

Sinu sõpradel oleks kindlasti hea meel kui jagaksid seda artiklit ka nendega: