Kuidas hoolt kanda enda aia siilide eest?

Siilid on aiapidajate sõbrad

Siilid söövad mardikaid, röövikuid, usse ja muid selgrootuid. Kas teadsid, et mõne öö jooksul võib sinu aeda külastada lausa kümme erinevat siili? See võib tähendada seda, et see “sinu” siil on tegelikult mitu erinevat siili, kes sind eri aegadel külastavad.

Tee siilile kodu
Jäta osa oma aiast metsikuks, kus on lehehunnikud, palgid või kompost. Need moodustavad atraktiivse pesa ja kodu selgrootutele, keda siilid süüa armastavad. Kunstliku kodu loomine siilile võib olla sama lihtne kui lauajupi asetamine vastu seina. Või võid osta või ehitada spetsiaalse siilimaja.

Tee siili teed
Siilid võivad iga öö liikuda üle kilomeetri nii, et neil võib minna vaja sinu abi, et sinu aeda siseneda ja sealt väljuda. Proovi aeda avasid jätta või aia alla tunnelit kaevata. Siilid mahuvad läbi ka väiksest august (13×13 cm), seetõttu ei pea need vahed ja augud suured olema. Aia asemel võid kasutusele võtta heki. Hekid pakuvad peavarju ka teistele metsloomadele.

Siilide toitmine
Sa võid julgustada siile enda aeda sisenema, pakkudes neile värsket vett ja süüa.
• Jäta aeda linnuliha baasil kassi või koera konservi või krõbinaid.
• Ära kunagi anna siile piima või leiba – piim võib põhjustada kõhulahtisust (ning sellest tekkinud gaasid võivad siili tappa) ja leib ei ole eriti toitev.
• Kontrolli iga päev toidu- ja veekausse, et täita neid värske vee ja toiduga ning eemaldada kõik söömata jäänud toit.
• Puhasta nõusid alati enne uuesti täitmist– tee seda ões (mitte köögi kraanikausis). Kasuta kuuma nõudepesuvahendiga segatud vett ning loputa hoolikalt puhta veega üle. See aitab vähendada haiguste leviku ohtu erinevate siilide vahel, kes sinu pandud kausist süüa ja juua võivad.

Siilisõbralikud aiandusnipid
Mida teha, et kaitsta enda aia siile?
• Kata augud kinni: siilid võivad kergesti kukkuda katmata kanalisatsiooni või aukudesse. Kata augud kinni või kontrolli neid iga päev, veendumaks, et ükski siil pole lõksu jäänud.
• Paku väljapääs tiikidest ja basseinidest. Tee tiigi äärde kaldus serv (näiteks tellistest või muudest kividest), et sissekukkunud siilid välja pääseksid. Kata basseinid ööseks kinni.
• Enne muru niitmist kontrolli siilide olemasolu- eriti hekkide alt, kuna seal võivad nad päeval magada. Kui hargiga kompostihunnikut surkima hakkad, kontrolli, et seal poleks siilipesa.
• Enne lõkke süütamist sega oksahunnik põhjalikult läbi, kuna seal sees võivad peidus olla siilid ja muud loomad-linnud.
• Rämps on siilide jaoks tõsine oht, kuna nad võivad kinni jääda purkidesse, kilekottidesse ja muude sellisesse. Ära jäta enda hoovi rämpsu vedelema. Igasugused plastikust rõngad tuleks katki lõigata, ükskõik kui väiksed need on, kuna need võivad siili jala külge kinni jääda.
• Tõsta üles erinevad võrgud. Vaata, et su aias kasutusel olevad võrgud oleksid maapinnast vähemalt 30 cm kõrgusel, kuna siilid võivad sinna kergesti kinni jääda. Võimalusel asenda riidest ja plastikust võrgud metallist võrguga, kuna sinna siilid nii kergelt kinni ei jää.
• Kui sa tavaliselt enda kuuri ust lahti hoiad, siis ära seda sulgema hakka, kuna seal võivad siilid pesitseda. Tõsta maapinnalt ära ka ohtlikud kemikaalid ja tööriistad.
• Väldi nälkjate pelleteid ja pestitsiide – need võivad siile mürgitada ja neid tuleks kasutada ainult viimase abinõuna. Selle asemel proovi kasutada ühte paljudest looduslikest alternatiividest, näiteks puista purustatud munakoori või kohvipaksu taimede ümber, mida kaitsta soovid.

Mida teha, kui siili häirid?
Kui leitud siil magab talveund, pane ta ettevaatlikult pessa tagasi, kata uuesti pesamaterjaliga ja jäta ta rahule. Kui see pole võimalik (näiteks kui pesapaik on juba hävinud), siis aseta siil aia ossa, kus oleks varjualune ning ohutu olla ja kus oleks võimalikult palju algset pesamaterjali. Kui looduslikku peavarju palju pole, võid kasutada suurt karpi, aga jälgi, et siil üles ärgates karbist hõlpsalt välja pääseks.



Stella Salaka
Stella Salaka
Articles: 356