Koera käpad kannatavad üldiselt paljutki välja, kuid on siiski situatsioone, kus koera käpad vajaksid lisakaitset. Kui ilm on ekstreemne on samuti hea mõte kaitsta koera käppi limiteerides nende kontakti külma või kuuma maapinnaga. Samuti hoia pilk peal maas olevatel ohtudel ja uuri ning ravi käpavigastusi korralikult. Üldiselt on oluline vähendada riski enda koera käppadele, kontrollida neid regulaarsel ning nende eest hoolitseda, kui need on vigastatud.
Koera käppade eest hoolitsemine talvel
- Vähenda koera väljasoleku aega. Kui ilm on külm ja maas on lumi või jää, siis võib kontakt jäätunud maapinnaga koera käppasid vigastada. Vähenda koera õuesoleku aega, kui ilm on külm, et käpad ei saaks kahjustada ja koeral liiga külm ei hakkaks.
- Kui koera käpad on jäätunud maapinnaga pikemat aega kontaktis, siis võivad need saada külmakahjustuse või käppadel olevad padjakesed võivad muutuda rabedaks ja mõraneda. Ära sama koha peal kauaks seisma jää – on parem kui pidevalt liikumises olete.
- Hea reegel mida järgida on see, et ära hoia koera kauem väljas, kui ise oleksid. Kui oled koera välja viinud ja oled valmis külma käest tuppa tulema, siis peaks sama tegema ka koer.
- Ära jäta koera kuuti, mis asetseb jäätunud maapinnal, kuna niimoodi võivad koera käpad ära külmuda.
- Võta arvesse koera tõugu ning konditsiooni. Osad koerad on külmaga paremini kohanenud. Kui sul on väike koer, kellel on vähe rasva või õhuke karv nagu chihuahua, siis ei tohiks ta külma ilmaga väljas aega veeta. Kui sul on laika, kellel on paks kasukas, siis tema võib pikka aega väljas olla ilma, et ta käppadega mingeid probleeme tekiks.
- Noor ja terve koer saab külma ilmaga paremini hakkama kui vana koer. Võta arvesse enda koera füüsilist konditsiooni, kui temaga külmal ilmal välja lähed.
- Koertel, keda on aretatud elama külmade temperatuuridega on teistsugused käpad kui teistel koertel. Nende käppades olev veri soojeneb kiiremini ja käpapatjadel on rohkem külmakindlat kudet.
- Pühi koera käpad peale kontakti jää ja lumega. Kui oled koera külmast tuppa toonud, siis eemalda ta käppadelt kõik jää, lumi või vesi, mis sinna pidama on jäänud, et hoida käppi tervena ja vähendada riski külmakahjustusele või kahjustatud nahale.
- Kontrolli ka varvaste vahele, et seal poleks jääd ega lund. Vahepeal moodustuvad jääpallikesed koera varvaste vahele. Kui märkad jalutuskäigu ajal, et koer lonkab, siis veendu, et selle põhjustajaks poleks käppadele kogunenud jääpallid.
- Käppade pühkimine võib samuti eemaldada soola ja kemikaale mis võivad käpapatjadele koguneda.
- Pese koera käpad peale seda, kui ta on kokku puutunud soola ja kemikaalidega. Üks suuremaid ohte koera käppadele on sool või kemikaalid, mida puistatakse teedele. Iga kord kui su koer veedab palju aega piirkondades, kuhu neid pandud on, siis pese koju jõudes tema käpad puhtaks. Lihtsalt loputa käpad sooja veega ja kuivata rätikuga ära.
- Sool ja kemikaalid on koera jaoks ohtlikud. Need võivad vigastada käpapatjade pinda. Samuti võib koer neid alla neelata, kui ta oma keelega käppi lakub.
- Niisuta enda koera käppi. Kui su koer veedab talvel aega väljas, siis ilmselt vajab ta natuke lisaniisutust enda käpapatjadele. Koertele on olemas käpapalsam, mis hoiab käpapadjad elastsena ja ilma pragudeta. Kanna seda peale nii enne kui ka pärast külma käes viibimist.
- Kasuta niisutajat, mis on spetsiaalselt mõeldud koera käppadele. Selline niisutaja on müügil erinevates poodides ja apteekides, mis müüvad loomadele mõeldud kaupa.
- Pane koerale saapad jalga. Kui sul on plaanis koeraga kaua külma ja lume käes olla, siis pane talle jalga saapad, mis kaitsevad tema käppasid. Koertele mõeldud saapaid on müügil loomadele mõeldud poodides. Saabastega harjumine võib koeral aega võtta nii, et anna koerale paar nädalat aega nendega harjumiseks, enne kui need pikemaks ajaks jalga paned.
- Kui koerale saapad soetad, siis veendu, et need on õiges suuruses. Sul on vaja koera käpad ära mõõta ning osta vastav suurus.
- Osta saapad, milledel on kummist tallad ning on veekindlad. Sellised aitavad koera käppi kaitsta ning koer ei libise jää ja lume peal.
Koera käppade kaitsmine suvel
- Käi koeraga jalutamas jahedamal ajal. Kui sa tahad koeraga pikka jalutuskäiku teha, siis tee seda siis, kui maapind on kõige jahedam. Hommikul vara või peale päikeseloojangut on hea aeg jalutuskäiguks.
- Lisaks käppade kaitseks on jahedam temperatuur jalutamiseks hea, et kaitsta koera kuumarabanduse ja vedelikupuuduse eest.
- Katsu pinnatemperatuuri enne kui koeraga välja lähed. Kui suvel on väga palav, siis on oluline koera käppi kaitsta kuumade pindade eest. Kõige lihtsam moodus on minna välja ja katsuda pinda enne, kui koeraga jalutama lähed. Kui suudad mugavalt katsuda betooni, siis sobib see ka sinu koera käppadele.
- Liiv võib samuti nii kuumaks minna, et koera käppi põletada. Ole ettevaatlik ja testi liiva kuumust, enne kui koera liiva peale viid.
- Hoia koera jahedamatel pindadel. Kui lähed kuumal päeval koeraga välja, siis kõndige murul või muudel jahedamatel pindadel. Koera murul hoidmine aitab samuti vältida käppade põlemist.
- Mine koeraga jalutama puukoorte või mudaga kaetud radadele, mitte betoonile.
- Pane koerale käpakaitsmed jalga. Kui su koer talub jalas olevaid saapaid, siis võid neid ka suvel kasutada. Pane need jalga enne, kui suundud koeraga jalutama piirkondadesse mis on betoonist või mõnest muust kuumast pinnasest.
- Saapad on samuti hea valik, kui koeraga pikale matkale lähed. Need kaitsevad käppasid kriimustuste ja muude vigastuste eest.
- Ravi käpapatjadel olevaid põletusi. Kui sinu koera käpapadjad saavad kuumalt pinnalt põletada, siis on oluline neid ravida, et need kiirelt ja korralikult paraneksid. Kui tegu on kerge põletusega, siis leota käppa jahedas vees, kuivata ära, kanna peale loomaarstilt saadud antibiootilist kreemi ja seo need kinni. Kui käpapadjad on väga põlenud, siis peab neid ravima loomaarst.
- Märgid, et su koera käppadel on kerged põletused- koer lonkab kergelt, on kõndimisele suundudes kõhklev ning lakub oma käppi peale jalutust. Kerge põletusega võivad käpad välimuselt täiesti tavalised paista.
- Tõsiseid põletusi näeb juba käpapatja vaadates. Siis on seal teistsuguseid värvilaike ja ville.
Ohtude jälgimine kõigis tingimustes
- Hoia koera eemal maas olevatest teravatest objektidest. Koera käpp võib kergelt viga saada kui jalutada teravatel objektidel. Hoia koera eemal piirkondadest, milledel on teravad asjad või puhasta maapind enne kui koeraga sellisesse kohta jalutama lähed.
- Näiteks hoia koera eemal tööaladest, kus võib maas leiduda metallist laaste või klaasfragmente.
- Reeglina, ära mine koeraga jalutama sellisesse kohta, kus sa ka ise paljajalu ei käiks.
- Ära lase koera kohtadesse, kus leidub kemikaale või mürke. Kui koer kõnnib läbi mürgise pinna, siis võib see käppa kahjustada. Samuti võib koer mürki alla neelata, kui ta peale jalutust enda käppa lakub. Ka põrandapesuvahendid, mis sisaldavad kemikaale on sinu koerale ohtlikud.
- Kui koristad põrandaid tugeva kemikaaliga, siis hoida koer piirkonnast eemal.
- Jälgi puhastustoodetel olevaid silte, et veenduda nende ohutuses loomadele.
- Kontrolli koera käppi regulaarselt. Et koera käppasid tõsise vigastuse eest kaitsta, siis on oluline, et sa tema käppadel silma peal hoiad. Jälgi, et käppadel poleks lõikeid, kriimustusi või punne, et saaksid probleemile jaole enne, kui see liiga tõsiseks läheb.
- Koera käppi kontrolli kord nädalas, parem on kui seda iga päev teha saad. Käppi peaks tihedamini vaatama siis, kui koer viibib palju väljas või piirkonnas, kus võivad käpad viga saada.
- Kui koeraga pikale matkale või jooksma lähed, siis kontrolli teekonna jooksul mitu korda tema käppi. Kui käpad tunduvad kulununa, siis lase koeral puhata.
- Vaata koera varvaste vahele. Kui kontrollid koera käppi kahjustuste suhtes, siis pead vaatama ka tema varvaste vahele, et seal poleks kinni jäänud pinde või okkaid. Nende kiire eemaldamine on oluline, kuna need võivad nakatuda ja koerale valu teha.
- Kui leiad mõne pinnu, siis kasuta eemaldamiseks pintsette. Ole õrn, et su koer vastu ei hakkaks, kuid hoia samas pinnust tugevalt kinni, et terve pind korraga kätte saada. Kui mõni väike tükk sisse murdub, siis on seda keerulisem kätte saada.
- Kui sa ei suuda pindu iseseisvalt täielikult eemaldada, siis otsi abi loomaarstilt. Pinnu sissejätmine võib kaasa tuua tõsise põletiku ja mõjutada sinu koera kõndimist.
Käpakujuline matt söögikausside alla