Kuidas kassipoega sotsialiseerida?

Varajane sotsialiseerimine aitab kassipojal kasvada hästikohanenud kassiks, kes on inimeste suhtes enesekindel. Hakka enda kassiga tööd tegema nii varakult kui võimalik, et ta tunneks end sinu juuresolekul mugavalt ja kindlalt. Sa pead võitma kassipoja usalduse temaga igapäevaselt mängides ja suheldes. Kui kassipoeg on sinuga harjunud, siis saad talle tutvustada uusi kogemusi ja tegevusi.
Kassipoja harjutamine sinuga
1. Hakka kassipoega sotsialiseerima juba siis kui ta silmad avab. Kuigi kassipojad on esimestel elunädalatel pimedad ja kurdid, hakkavad nad varakult pöörama tähelepanu enda ümbruskonnale. Kui kassipoja silmad avanevad, siis saad hakata teda puudutama ja temaga suhtlema. See juhtub tavaliselt siis, kui kassipoeg on kahenädalane.
• Kui kassipoja ema sind usaldab, siis peaksid saama kassipoegi puudutada juba siis, kui nad on kolmepäevased. Kui kassiema uriseb, sisiseb või on kassipoegade puudutamise suhtes pahane, siis on parim, kui sa kassipoegi ei puutu.
2. Paku kassipojale süüa, et ta sinu seltsis end mugavalt tunneks. Vali päevas selline aeg, kus kassipoeg üldiselt näljane on ning aseta tema ette väike nõu märja kassitoiduga. Samuti võid toitu pakkuda enda sõrmeotsast.
• Kassipoeg loob positiivsed seosed sinu ja märja toidu vahel.
• Kui kassipoeg sinu seltsis end mugavamalt tundma hakkab, siis võid teda sülle võtta, et teda näpuotsast toita.
3. Silita kassipoja pead ja õlgu, et ta sinuga tuttavaks saaks. Kasuta kahte näppu, et kassi silitada. Kui kassipoeg sinu seltsis end mugavalt tunneb, siis võid ta sülle võtta. Kui kass sinu eest ära jookseb, siis paku talle sõrme otsast süüa.
• Räägi kassipojaga sellel ajal kui teda puudutad, et ta sinu häälega ära harjuks.
4. Vii närvilise kassiema tähelepanu toiduga eemale. Kui kassiema on närviline, häälitseb vihaselt või tahab kassipoega sinu juurest minema viia, siis anna talle süüa ning räägi temaga rahulikul ja kindlal häälel.
• Kui ta tahab, siis lase tal ninaotsaga kassipoega puudutada, et ta saaks aru, et kassipoega ei ähvarda oht.
5. Hoia kassipoega turvaliselt rinna vastas vähemalt 15 minutit päevas. Kui kassipoeg on sinu puudutustega harjunud, siis mähi ta riide sisse ning tõsta koos sellega enda rinnale. Räägi kassipojaga samal ajal kui sa teda hoiad, et ta end turvaliselt tunneks.
• Mida rohkem väikest kassipoega hoida, seda parem. Kassipoeg muutub niimoodi usaldavamaks ning teda on kergem sotsialiseerida.
Kassipojaga suhtlemine ja mängimine
1. Mängi kassipojaga iga päev. Võta igapäevaselt vähemalt 15 minutit aega, et kassipojaga mängida. Mängimine hoiab kassipoja aktiivsena ning parandab tema sotsiaalseid oskuseid. Kui kassipoeg on väga noor, siis mängi lihtsaid mänge nagu kassipoja tagaajamine ning lase tal ka ennast kinni püüda. Samuti võid temaga mängida peitust, peites end diivani või nurga taha.
2. Tutvusta kassipojale mänguasju kui ta on 6-7 nädalane. Kassipojad armastavad mängida piiksuvate mänguasjade, kastidega, milledes on augud ja mis on torujaks seatud. Väldi mänguasju milledel on lahtised osad või asju, mida ta võib sööma hakata nagu nöör või nööri otsas olevad suled.
• Jäta mänguasju välja selleks ajaks kui sind kodus pole, et kassipoeg nendega mängida saaks.
3. Jäta käima raadio või telekas kui sind kodus pole. Kui pead mõnda aega kodust eemal olema, siis pane käima telekas või raadio, et kass saaks kuulata tavalisi hääli nagu rääkimine ja muusika.
• Proovi kassipojaga varajasest east peale võimalikult palju aega viita. Varajane suhtlemine õpetab kassile palju aktsepteeritava sotsiaalse käitumise kohta.
4. Suuna ära halb käitumine ja premeeri head käitumist. Ära kunagi kassi löö või tema peale karju, kui ta mängimise ajal sind kriimustab või hammustab. Selle asemel tõmba käsi ära ja tee pahast “kssss” häält. Seejärel hakka mängima teistsugust mängu. Kui näed, et kassipoeg mängib hästi, siis premeeri teda kiituse või maiusega.
• Pea meeles, et räägiksid kassiga pehmelt ja rahulikult, et ta sinu juuresolekul end turvaliselt tunneks.
Teiste kasside ja kogemuste tutvustamine
1. Vaktsineeri kassipoega enne kui ta teiste kassidega mängima hakkab. Kassipoeg vajab erinevaid vaktsiine, mis teda levinumate haiguste eest kaitseks enne kui ta teiste kassidega sotsialiseerima hakkab.
2. Lase kassipojal teiste kassidega mängida. Tutvusta enda kassipoega teiste kassipoegade või kassidega aeglaselt, et keegi neist ei tunneks end ohustatuna. Alguses nuusutavad ja lakuvad kassid teineteist. Ka see on tavaline, et nad võivad üksteise peale sisiseda. Kui kassid urisevad, pritsivad sülge või on väga häälekad, siis eralda nad ning tutvusta neid hiljem uuesti.
• Sinu kassipoeg ja teine kass võivad paremini suhelda siis, kui neil kummalgi on koht, kuhu põgeneda kui nad end närvilisena tunnevad.
3. Kutsu sõpru kassipojaga mängima. Kassipoeg peab kohtuma ja suhtlema erinevate inimestega. Palu sõpradel külla tulla ja kassiga mängida, et kass harjuks külalistega ära ning laseks ka teistel inimestel end sülle võtta.
• Kui sinu kassipoeg kohtab esimest korda teist inimest, siis lase kassipojal ise inimesel läheneda siis, kui ta selleks ise valmis on. Kassipoeg võib inimest enne nuusutada ja limpsida enne, kui lubab inimesel end puudutada.
4. Tutvusta kassile nii palju erinevaid kogemusi kui võimalik. See võib sisaldada näiteks transpordipuuris mängimist, tolmuimeja hääle kuulmist ja autosõitu. Kogemused õpetavad kassipojale, et uusi asju pole vaja karta.
• Pea meeles, et kõik need kogemused peaksid olema positiivsed, et kassile ei tekiks ebavajalikku stressi või ärevust. Kui kassipojale uusi asju tutvustad, siis tee seda aeglaselt ja anna kassile piisavalt ruumi. Premeeri teda rahuliku käitumise eest.
Lisaks:
• Halvasti sotsialiseeritud kassipojad on ettevaatlikumad ja kartlikumad uute inimeste ja kogemuste suhtes. Agressiivne käitumine kassipoja puhul näitab, et ta vajab kindlasti sotsialiseerimist.
• Ole kannatlik. Võib võtta aega ja kannatust, et kassipoeg õpiks aru saama, et sa ei kujuta talle mingit ohtu.
• Võid hoida maiustekotti välisukse juures ning iga kord kui keegi külla tuleb kassile maiust anda. Niimoodi hakkab ta inimeste küllatulemist ootama selle asemel, et ära joosta ja peitu pugeda.
• Kassipoega koju tuues tutvusta talle alguses ühte ruumi, mitte tervet korterit või maja. Jäta välja transpordipuur koos pehme tekiga, et ta hirmu korral sinna pugeda saaks ja sulge kõik voodi- ja kapialused kuhu ta pugeda saaks.
Avatar photo

Stella Salaka

Articles: 356